Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez az acél szoba hőmérsékleten...

Ez az acél szoba hőmérsékleten szívósnak tekinthető? X5CrNi18-10

Figyelt kérdés
Szerintem az..

#acél anyagism #szivós rideg
2017. nov. 2. 11:51
 1/7 Wadmalac ***** válasza:

Mivel ausztenites, igen.

Sokaknak szerintem az EU kódjával (1.4301) ismerősebb. Ez a legáltalánosabb "saválló" acél.

Szakítószilárdsága magas, viszont szerkezeti acélnak nem túl jó, merevsége nem valami fényes, rugalmassága viszonylag kicsi, könnyen szenved maradó alakváltozást.

Hegeszteni viszonylag könnyű (sűrűn folyik és nem tud beedződni), forgácsolni kutyarossz (mint általában a ragadós ausztenites acélokat).


Konkrét felhasználási szándék a kérdés oka?

2017. nov. 2. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Szerintem a 4301-nél sokkal vadabb, mert nagyon tele van nikkellel. Ha abból indulok ki hogy az élelmiszeripari saválló 18/10 Cr/Ni, akkor ez biztos lényegesen nagyobb ellenálló képességgel rendelkezik kémiailag. Az szinte biztos hogy nem polírozható, mert a sok nikkel miatt matt marad. Szerintem ez valami hőálló saválló acél lehet, bár abban lenne molibdén vagy titán. Szívósnak biztos szívós, de nekünk megmunkálás szempontjából ez korántsem előny. Egyszer beállítottam egy hasonló anyaggal az esztergályoshoz, kenődött, nyúlott, ragadt a késre. két perc alatt két lapkát cserélt, aztán kihajított a műhelyéből anyagostól, savállóstól úgy. hogy a lábam se érte a földet.
2017. nov. 2. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

szívósság szempontjából irreleváns, hogy korrózióálló-e

ezek az acélok inkább szívósak, mint szilárdak, ez igaz de a szívósság igazából 3 dologtól függ


- a kritikus repedésmérettől

- az igénybevétel módjától

- hőmérséklettől

2017. nov. 3. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Wadmalac ***** válasza:

"Szerintem a 4301-nél sokkal vadabb, mert nagyon tele van nikkellel."


[link]

2017. nov. 3. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ja benéztem, mert ösztönösen 5% króm 18% nikkelnek vettem, pedig ez az a bili-saválló 18% króm 10% nikkel amiről az előbb írtam. Különben ez sem igaz teljesen, csak akkor ha szavatolt összetétellel veszi az ember alapanyag formájában. Amibe be van ütve hogy 18/10, abban jó ha a nikkel megvan 5-6%. A nikkel a saválló acél fő árképzője, ezért ahol nem létfontosságú spórolnak vele. Az 1.4301 gyakorlatilag az iparban nem is saválló, hanem csak rozsdamentes kategória, de a köznyelvben minden ami "fénylik" az saválló.
2017. nov. 3. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Wadmalac ***** válasza:

"Az 1.4301 gyakorlatilag az iparban nem is saválló, hanem csak rozsdamentes kategória, de a köznyelvben minden ami "fénylik" az saválló."


Igaz, ez a "legbilibb" korrózióálló acél.

Alapvetően környezeti korrózióálló, korlátozott savállósággal.

2017. nov. 3. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 TappancsMancs ***** válasza:
Miért pont szoba hőmérsékleten?
2017. nov. 3. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!