Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mik a hótágulás káros és...

Mik a hótágulás káros és hasznos következményei? És a káros következményeket hogyan tudom elkerülni?

Figyelt kérdés
köszönöm a segítséget :)

2017. nov. 4. 12:34
 1/7 anonim ***** válasza:

De milyen területen?


Például ha fogászatban a betét anyaga nagyon "hőtágulékony" lenne, akkor nem egy fagyi elnyalása során megrepedne vagy az anyag, vagy a fog.

2017. nov. 4. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 2*Sü ***** válasza:
100%

A hőtágulás egy jelenség. Nyilván van olyan eset, mikor ez hasznos, mert erre a jelenségre alapozva meg lehet tervezni egy eszközt. Mondjuk egy bimetál kapcsolót, ami két különböző anyag eltérő hőtágulása miatt egy adott hőmérsékleten úgy hajlik meg, hogy azzal nyitja – vagy zárja – az áramkört. Bizonyos esetekben meg káros, ha egy szilárd dolgot fix pontok közé fogsz, ott a hőtágulás feszültséget fog kelteni, összenyomja, vagy éppen feszíti az adott tárgyat.


Hogy mik a hasznos és káros következményei? Itt muszáj visszakérdezni, hogy mire nézve? Mi az a dolog, aminél a hőtágulás hasznos és káros következményeit akarod vizsgálni. Nyilván a védekezés is ennek megfelelő. Pl. egy csővezetéknél egy U alakú betoldás kellő rugalmasságot ad ahhoz, hogy a hőtágulásból adódó problémák ne lépjenek fel. Nyilván egy hídszerkezetnél ez nem megoldás, ott egy dilatációs hézag lesz a megoldás, ami meg a csővezetéknél nem megoldás.

2017. nov. 4. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
a fizika területére nézve
2017. nov. 4. 12:53
 4/7 dellfil ***** válasza:
100%

A fizika "területéről" nézve nincsenek "hasznos" vagy "káros" dolgok, jelenségek. Ott csak a dolgok és jelenségek vannak. :)

Az ember - és persze a kultúrája - határozza (határozta) meg a "hasznosság-károsság" fogalmát. Tehát ez nem abszolút értelmű dolog.

Amúgy meg van ami egy helyzetben "káros" más helyzetben "hasznos". Pedig ugyan az a dolog.

Gondold végig, és keress példákat rá!


dellfil

2017. nov. 4. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Na igen azt gondoltam hogy nem az ókori egyiptomi mitológia szempontjából érdekel a hőtágulás, hanem fizikából... Nekem például az volt személyes problémám, amikor egy sörös korsómba gyakran töltöttem forró teát, és egyszer csak szétrepedt a kezemben.
2017. nov. 4. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
És delfillre utalva, az a feszítőerő, ami a söröskorsó sajnálatos szétesését okozta, kiváló megoldás, ha szándékosan törni akarunk valamit. Mert például apró darabokban akarjuk felhasználni, de csak nagyobban adott számunkra.
2017. nov. 4. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A hőtágulás káros voltára kismillió példát lehetne felhozni, de a hasznosságára már erősen gondolkodni kéne. A technikában pl a bimetál kapcsolók, amikor két eltérő hőtágulású fém feszítő erejét használjuk fel, vagy mindenféle termoelemes szabályzó, radiátorszelep. Extrém alkalmazás az SR71-nél volt, amikor is a repülő burkolata, ami egyben az üzemanyagtankja is volt cm-es résekkel készült, mivel az üzemi hőmérséklete több száz fok volt. A földön hidegen felszállás előtt raktak bele némi üzemanyagot, ami orrán-száján folyt belőle, majd felszállás után tett pár "bemelegítő" kört hogy a felmelegedett és kitágult burkolati elemek összezárjanak, aztán légi utántöltéssel már csurig tölthették.
2017. nov. 4. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!