Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ecetsav a gyomorban bazikus,...

Ecetsav a gyomorban bazikus, vagy savas kemhatasu?

Figyelt kérdés
A baratnom kerdezett egy erdekeset: Ha almaecetet iszik az "bazikus" hatasu-e? O persze, arra a gagyi savasito/lugosito hatasra ertette - de en komolyan elgondolkodtam rajta. Az ecetsav gyenge sav, tehat e-leadasra kepes, viszont egy nagyon eros sav mellett (sosav) viselkedhet-e relative lugkent? Az vilagos, hogy egy gyenge ecetsavban a viz dominal 90-95%-ig, ami lugkent fog reagalni a sosavval, ha jol emlekszek ez a viz amfoter tulajdosagabol szarmazik. De mi tortenik az ecetsavval? Koszonom! (Nem vagyok kemikus)

2017. nov. 12. 10:21
1 2
 1/15 Tulok Laszlo ***** válasza:
91%

Szia!


A válasz egyértelműen NEM.

Az igaz, hogy az ecetsav gyenge sav (pKa értéke 4,8), képes PROTON (nem elektron leadásra), de vizes oldatában (kb.6 %) csak 0,4 %-ban van disszociált (azaz acetát ion) formájában. Mivel sav és nem amfoter jellegű, így nem képes Proton felvételére (csak az a 0,4%-ni)

2017. nov. 12. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
45%
EcetSAV. Mit nem lehet ezen érteni úgy mégis?! Benne van a nevében, hogy sav, ergó úgy viselkedik, mint egy sav.
2017. nov. 12. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
91%

A gyomorsav sósav, ami erős sav, és az ecetsav -ahogy helyesen írtad- gyenge sav.


Tehát ha az erősen savas oldathoz hozzáadsz egy gyengén savas oldatot, akkor az erősen savas oldat pH-ja nő.


Nem rossz a gondolatmeneted, mert ilyen reakció létezik, sőt biztosan végbe is megy:

CH3COOH (ecetsav) + HCl (sósav) -> CH3COOCl (acetil-klorid) + H2O,

és akkor az ecetsav bázisként viselekdett.

(Ugye a klasszikus reakáció: bázis + sav = só + víz)

Viszont az acetilklorid egy instabil vegyül, ami kvázi el is bomlik egyből, és akkor ugyanott tartunk, hogy van acetát ionunk meg klorid ionunk.


Ami inkább történik az ecetsavval, az ez a reakció:

CH3COOH <-> CH3COO- + H+

Na most ha bekerül a gyomorsavba, akkor az egyenlet jobb oldalán több lesz a H+, tehát a reakciónak el kell tolódnia balra. Mivel protont vesz fel az acetátion, az tényleg bázikus tulajdonság.

2017. nov. 12. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 EagleHUN ***** válasza:
49%

3-as adott jó választ a gyomorba kerülésről.

De a teljes képhez azt is látni kellene hogy mi az ecet metabolizmusa az emberben.

Mert a gyomorban lévő sósavval ellentétben lebontja a szervezetünk, és a keletkező "termékeket" fel is használja.

És hogy ezek a termékek savasak vagy lúgosak -e felhasználáskor az többet fog nyomni ebbe a "latba", mint az hogy a gyomorban gyengíti vagy erősíti-e a savasságot.

Az ecet emberi metabolizmusát kellene ismernünk, sajnos megbízható oldalt erről nem találtam.

2017. nov. 12. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 EagleHUN ***** válasza:
72%

Viszont hozzá kell tegyük pl a citromsav metabolizmusát:

[link]


Ami viszont annak ellenére hogy "sav" a teljes reakciófolyamat/reakcióegyenlet végeredményét tekintve bázikus azaz lúgos kémhatású.

Tehát nem lehetetlen hogy az ecetnél is lehet valami hasonló.


Az hogy ez nekünk jó-e vagy van -e bármi haszna az efféle "lúgosításnak", az vita tárgyát képezi.

2017. nov. 12. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Mindenkinek nagyon koszonom a valaszat! Akkor, tehat, az ecetsav vegso soron tovabb savasitja a gyomor kemhatasat, megha a folyamat kozben bazikus reakciok is vegbemennek.
2017. nov. 12. 16:12
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

"Akkor, tehat, az ecetsav vegso soron tovabb savasitja a gyomor kemhatasa"


Nem, épp ellenkezőleg! Azt írtam a válaszomban hogy nő a gyomorban a pH (az alacsony pH a savas, a magas pH a lúgos).

Az erős sósav szereti leadni a hidrogénionjait, amíg a gyenge ecetsav nem mindenképp szereti. Ezért az ecetsav fel is vesz sok hidrogéniont (tehát bázisként viselkedik).

Kevesebb hidorgénion -> magasabb pH!

2017. nov. 12. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Nahat! Akkor az alapfelvetesem megsem volt annyira hibas? :-)
2017. nov. 12. 16:43
 9/15 Tulok Laszlo ***** válasza:

Ha a 0,4 %-nyi bázisként viselkedő acetát ionra gondolunk, akkor nem gondolta a barátnőd rosszul, de ott van mellette 99,6 %-nyi protonált ecetsav, tehát nem a leghatékonyabb bázikus ilyen szempontból :-)


Savlekötésre ott vannak az Almagel ill. Antagel nevű vény nélküli gyógyszerek. De csak gyomorsav túltermelődés esetére!

2017. nov. 12. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Meg kell mondjam, kis híján fizikai fájdalmat okozott végigolvasni a kommenteket. Akkora tárgyi tévedések vannak itt hogy füstöl tőle a monitorom. Nem akarok regényt írni, de néhány mondatban összefoglalnám a problémákat.


1. Attól hogy valaminek a nevében ott van hogy sav, attól még viselkedhet bázisként, a megfelelő reakciópartner jelenlétében. Ez persze nagyon magas szintű kémia, de a szerves kémiában jártas emberek ismerhetik az észterképződés mechanizmusát (karbonsav+alkohol<-->észter+víz). Ehhez kénsav jelenléte szükséges, és a mechanizmus (AAc1) első lépése hogy a savas COOH csoport egy protont vesz fel (keress rá az AAc1 mehanizmusra, ha jó forrást találsz képekkel, egy protonálódott karbonilcsoportot kell látnod). Vagy ott a benzol nitrálása, ott is egy nitrónium kation (NO2+) támad rá az aromás rendszerre, nitróniumkation pedig úgy képződik hogy a salétromsav felvesz egy protont a kénsavtól (tehát bázisként viselkedik), lesz belőle H2NO3+, és ebből lép ki egy víz és így lesz NO2+. Aztán, ott az ammónia, ami meg bázis, de ettől még létezik az amid anion (NH2-) ami az ammónia "savmaradékionja", mert protonvesztéssel keletkezik az ammóniából, tehát attól hogy valamit vízbe rakok és savasságot tapasztalok, nem biztos hogy tömény kénsavban ugyanaz az anyag nem lesz bázis pl.


2. Az acetát ion bázikussága nem egyenlő az ecetsav bázikusságával. Ez a kettő nem ugyanaz az anyag! Bronsted elmélete értelmében minden anion, ami egy savból képződik protonleadás útján, az bázis. De ettől még a savmaradék ion is lehet sav, valamint az eredeti kiindulási sav is lehet bázis (lásd előző pontban). Pl. a HSO4- anion lehet bázis, mert protonfelvétellel visszaalakulhat kénsavvá, és lehet sav ha leadja a víznek a maradék protonját.


3. A gyomorban lévő ecetsav soha nem lesz bázis, túl sok a víz a rendszerben. A sósav sokkal erősebb sav nála, ez valóban igaz, de nem annyira hogy egy vizes közegben megprotonálja az ecetsavat. Az acetil-klorid helyesen CH3COCl, és nem ecetsav+sósav reakciójából keletkezik!


4. Ettől még persze igaz az, hogy az ecet valószínűleg növeli a gyomor pH-ját, de NEM AZÉRT mert ő bázis, hanem mert hígítja a rendszert és ezáltal csökkenti a sósavból származó protonkoncentrációt. Mivel általában nem 100% ecetsavat fogyaszt az ember, hanem még a 10-20%-osat is felhígítva esszük (1 evőkanál/tányér leves pl), ezért az egész kb olyan mintha vizet innál. De ettől még ő nem felveszi a protont a sósavtól, ilyen nem létezik, a sósav ehhez túl gyenge, kénsav kéne hozzá és vízmentes közeg, tehát emberi szervezetben ez elképzelhetetlen.


5. Ezt a citromsavciklust nem igazán értettem hogy hogy jön ide. Az mit takar hogy a teljes reakciófolyamat/reakcióegyenlet végeredményét tekintve bázikus? Lehet hogy ebben van valami, csak pontatlan a megfogalmazás, ha ezt kifejtenéd bővebben, ezt még megbeszélhetjük de így ebben a formában nem tudom hova tenni.


Kedves kérdező! Mivel azt írtad hogy nem vagy kémikus, így lehet hogy a fentiek megértése már nem a te feladatod, ezek erősen egyetemi szintű kémiát tartalmaznak és nem egyszerűek még utánajárással sem. Annyit viszont nyugodtan levonhatsz mint következtetés, hogy a savasság és bázikusság is csak a reakciópartnertől függ, de klasszikus értelemben nézve az anyagokat a vízhez szokták viszonyítani. A vízhez képest az ecet valóban savas, és vizes közegben protont ad le, 100% tiszta ecetsav + pár csepp vízmentes kénsav elegyét véve az ecet már bázis. Az emberi gyomor viszont vizes rendszer, ott nem lesz bázis az ecetsav, csak az acetát ion, de az meg megint egy másik tészta....

2017. nov. 12. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!