Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Tisza szabályozása előtt...

A Tisza szabályozása előtt hány kanyarulata volt a Tiszának? Illetve hány kanyarulata van jelenleg?

Figyelt kérdés
2017. dec. 7. 21:38
 1/7 EagleHUN ***** válasza:

Rengeteg.


De ha konkrétan arra vagy kíváncsi mennyit vágtak le a szabályozással, akkor javaslom a google earth -et.

Ott lesz a legkönnyebb megszámolnod.

2017. dec. 7. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
A felső-Tiszának a mai napig nincs végleges medre. Már többször volt szerencsém vízitúrázni a teljes felső szakaszon, és mindig megcsodáltam hogy a Tisza az egyik kanyarból elhordja a barna homokot, hogy a másik kanyar belső felén lerakja. Bár gátakkal kordában van tartva a folyó, de azon belül folyamatos a mederváltozás. Régen amikor nem volt szabályozva a folyó, szerintem évente az áradások alkalmával teljesen, és jelentősen átrendeződött a meder. Az idők folyamán több száz, vagy ezer kanyarulata is lehetett a folyónak, azt most kisakkozni hogy mikor hol merre kanyargott a folyó, szerintem reménytelen vállalkozás. A mostani kanyarokat legkönnyebben a G.hu droidos alkalmazásban tudnád összeszámolni. Én is ezt használtam a tavalyi vízitúránál, méteres felbontásban nagyítható, de csak országhatáron belül mükszik.
2017. dec. 7. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Csak hogy érzékeld miről beszélek. Jól látható az egykori egyik-másik medermaradvány, a mostani girbe-gurba élő meder mellett. [link]
2017. dec. 7. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Az 1846-ban megkezdett Tisza-szabályozás során 94 kanyart vágtak át, és 453 kilométerrel rövidítették meg a folyó hosszát.Tehát a kérdés az, hogy mielőtt azt a 94 kanyart át vágták, előtte hány kanyarulata volt a Tiszának?
2017. dec. 8. 09:25
 5/7 anonim ***** válasza:

Mi számít kanyarulatnak? Ha van benne egy kis ív, az is kanyarulat?

Deriváljuk kétszer a Tiszát, úgy talán pontos számot kapunk.

;)

2017. dec. 8. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Elolvastál valamit, amiből kiderült számodra egy adat. Akiktől megtudtad, jó sok munkát fektettek abba, hogy te egy pillanat alatt megismerj egy adatot.

Nos, olvass tovább, rá fogsz bukkanni a kérdésed válaszára is. Ki viszont nem emlékszik e befektetett munka eredményére, vagy még nem fektette be, nem is fogja helyetted.

2017. dec. 8. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Meso13 válasza:

Nos kedves 6-os válasoló, 2017-bem mikor fel lett téve a kérdés, addigra már a városi könyvtár a összes olyan könyvét áttanulmányoztam, ami a témában fellelhető (Magyarország folyóiról, földrajzáról, vízrajzáról, stb.), de semmit sem találtam. Akkor bele fektettem fél évnyi keresést, az azóta eltelt 6 évben is próbáltam utána járni ennek a dologank. Ez azért több mint egy pillanat.

Ha tudnám, hogy miben kellene utána nézni, nekem az is bőven megfelelne.

(Én vagyok az eredeti kérdező, csak az rededi profilomhoz tartozó e-mail címem megszünt e-mail fiók feltörés okán, ezért újra kellett másik e-mail címmel regisztrálnom.)

2023. jún. 14. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!