Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a neve annak az áramköri...

Mi a neve annak az áramköri elemnek az inverteren belől ami 12 volt egyenáramból pl 320 volt egyenáramot tud előállítani?

Figyelt kérdés
2017. dec. 25. 19:47
1 2 3
 21/26 A kérdező kommentje:
Ok értem.Csak néha nem értjük egymást jól, mivel nem fogalmazunk tisztán, egyértelmüen,mindenki azt hiszi,hogy amit ő ír az érthető mindenkinek, de közben kifelejt néhány apró fontos részletet leírni,s ebből elég nagy félreértés tud lenni.De a lényeget értem,csak az apróbb részletek még nem egészen tiszták...Na de köszi a válaszokat,hasznosak voltak.
2017. dec. 26. 19:56
 22/26 anonim ***** válasza:
48%

Kérdező 19:37. Egy pici részt nem vettél észre. Azt írtuk, hogy nagyfrekvenciás (vagy relatív nagyfrekvenciás). Azaz a feltranszformálás nem 50Hz-en történik, hanem ahogy Szirty kolléga is írta, több 10kHz-en, esetleg 100-200kHz is történik. Ez nagyon messze van a készülékek számára szükséges 50Hz-től. Ezért ismét egyenírányítáni kell, és abból már elő lehet állítani a szükséges 50Hz-es színuszos jelet.


Kérdező 19:56 nem arról szól, hogy nem ugyanazt értjük, hanem arról, hogy itt minden szónak, szótagnak jelentése van és ha nem veszel észre pl. egy "nagy" szótagot a "nagyfrekvencia" kifejezésből akkor máris félre megy az egész.

Tehát a legegyszerűbb megoldás (elméleti szinten legegyszerűbb, mert már többször írtam, hogy van más felépítés is): a DC-ből valamilyen módon egy "változó" nagyfrekvenciás jel előállítása, ezt a nagyfrekvenciás jelet feltranszformáljuk, a feltranszformált nagyfrekvenciás jelet egyenírányítjuk, majd ebből előállítjuk a megfelelő színuszos 50Hz-es jelalakot. Nagyon-nagyon leegyszerűsítve.

Ha figyelmesen olvasod, akkor a következő jogos kérdésed az lehet, hogy miért kell ide nagyfrekvencia, miért nem 50Hz-en történik az "első" feltranszformálás. Egyrészt vannak olyan esetek amikor már az első feltranszformálás is 50Hz-en történik (ekkor minden további lépéps kimarad) ezt ksiebb teljesítmények esetén használják. A nagyfrekvencia alkalmazása azért célszerű, mert (bizonyítható), hogy azonos teljesítmény átviteléhez a frekvencia ésszerű növelésével kisebb méretű, és ezáltal kisebb súlyú (és olcsóbb) transzformátor szükséges.

2017. dec. 26. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 A kérdező kommentje:

22 es hozzászóló

" DC-ből valamilyen módon egy "változó" nagyfrekvenciás jel előállítása, ezt a nagyfrekvenciás jelet feltranszformáljuk..."

Azt a "változó"nagyfrekvenciás jelt miért kell még nagyobbra feltranszfolmálni a trafóval?Vagy miért nem lehet egy lépésben előállítani azt a nagy frekvenciát?

2017. dec. 26. 20:41
 24/26 A kérdező kommentje:
Tehát:Első lépésben 12 volt DC ből lesz 12 volt 10khz AC.Ezt még feltranszformáljuk és lesz kb 325v 10khz AC.Ezt egyenírányítjuk,és lesz 325v DC.Ezt megszaggatjuk és lesz 230v ,50hz AC.Ez igy jó?
2017. dec. 26. 21:00
 25/26 anonim ***** válasza:
Kérdező 20:40: A "változó" a feszültség jelalkra vonatkozik, mert egyenfeszültség nem transzformálható. A nagyfrekvencia meg a jel frekvenciájára. Azért nem váltakozót írtam, mert sokszor van DC komponense a feszültség jelalaknak, és nem biztos, hogy van "negatív" tartománya (ezért nem lehet váltakozónak nevezni). Viszont a transzformátor "levágja" a DC komponenst, a működés szempontjából mintha ott sem lenne (egy kis veszteségen, és melegedésen kívül). Minden feszültség jelnek gyakorlatilag két jellemzője van a jelalak, és a frekvencia. Itt fontos, hogy nem állandó hanem változó nagyságú, és az is fontos, hogy "relatív" nagyfrekvenciás (az 50Hz-hez képest). A nagyfrekvencia egy lépésben létrejön (a korábban említett oszcillátor, vagy astabil multivibrátor erre megfelelő tud lenni, egyszerű esetben). Azonban a 12V-os táplálás miatt az amplitudója (nagysága) mindössze néhány V lesz (az ún. csúcstól-csúcsig feszültség elméleti maximuma 12V, de a veszteségek és a kapcsoló elemek miatt inkább csak 8-10V lesz), ezt kell feltranszformálni abba a tartományban amit Szirty kolléga 19:48-as válaszában leírt.
2017. dec. 26. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:
Kérdező 21:00. Majdnem. A 12Volt DC-ből lesz egy kb. 8-10V-os, relatív nagyfrekvenciás jel (felépítéstől függően 10-200kHz tartományban, ezt a tervező dönti el, elsősorban a teljesítmény alapján, hogy mennyi legyen) amelyre nem egyértelműen mondható, hogy AC, csak azt, hogy változik ezzel a frekvenciával (mert lehet, hogy végig pozítiv tartományban marad), majd ezt egy transzformátor feltranszformálja legalább 325V-ra (inkább fölé). Utána már jó amit írtál, ezt ismét egyenerirányítjuk ebből lesz egy kb. 330-350V DC feszültség (vagy esetleg még nagyobb), majd a már "megszokott" inverter kapcsolás ebből csinál egy 230V 50Hz színuszos váltakozó feszültséget.
2017. dec. 26. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!