Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az űreszközök le tudnának...

Az űreszközök le tudnának térni az ütközési pályáról?

Figyelt kérdés
Amikor űrszondákat lőnek ki (például a Voyagerek) akkor megtörténhetne az hogy egy kósza kődarab nekicsapódik az eszköznek és széttöri? Vagy csak annyira kicsi a valószínűsége egy űreszköz felé repülő kőnek hogy figyelembe se veszik? Tudnák egyébként észlelni, ha pl. 400 km-re éppen jön egy kisebb szikla? És ki tudna térni előle?
2017. dec. 29. 11:44
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Sci-fit olvass, ott tárgyalják a témát.

Egyelőre nagyon kicsi az ütközés esélye (kivéve a távközlési műholdak pályáján), úgyhogy nem foglalkoznak vele. Létezik passzív védelem, de nem nagyon használják.

2017. dec. 29. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
92%

> „Az űreszközök le tudnának térni az ütközési pályáról?”

Igen, a helyzetváltoztató fúvókákat természetesen lehet pályamódosításra is használni, ami bőven elég arra, hogy az eredeti pályához képest rövid idő alatt métereket is odébb menjen.


> „Amikor űrszondákat lőnek ki (például a Voyagerek) akkor megtörténhetne az hogy egy kósza kődarab nekicsapódik az eszköznek és széttöri?”

Igen.


> „Vagy csak annyira kicsi a valószínűsége egy űreszköz felé repülő kőnek hogy figyelembe se veszik?”

Ez a szokásos eljárás. (Illetve figyelembe veszik, és vállalják a kockázatot.)

[link]

[link]

Így utána olvasva a Földi teleszkópok egész kis dolgokat is észre tudnak venni, meg az érzékenyebb műszerekre szerelnek azért valami pajzsot, ami az apró „mikrometeoroktól” védi szondát.


> „Tudnák egyébként észlelni, ha pl. 400 km-re éppen jön egy kisebb szikla?”

Nem. Ugye minden irányba kéne nézni nagyon nagy felbontással, folyamatosan. Esélytelen, hogy akár 1 km-ről észrevegyenek egy 2 mázsás kődarabot, ami néhány km/s sebességgel mozog hozzájuk képest. És már egy öklömnyi kő is bőven totálkárossá törné őket.


> „És ki tudna térni előle?”

Pályát módosítani tudna, de mivel észlelnie esélye sincs, ezért nem.

2017. dec. 29. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Passzív védelemről beszéltek régebben.

Ez úgy néz ki, hogy egy második fém burkolat, 20 cm-re kívül a fő falon. Ezen szétrobban a beeső kődarab, és a fő falat már csak a törmelékek érik el, amelyek így sokkal kisebb kárt okoznak.

Nem tudom, hogy alkalmazták-e valahol, és mennyire vált be.

2017. dec. 29. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 TappancsMancs ***** válasza:

Hírekben hallhattunk már olyat, hogy a NASA már csak akkor vette észre amikor már elhúzott mellettünk és távolodott. Az észlelésen dolgoznak de ez nem egyszerű. Az elkerülésről némi vidó űrszemét témában.


Ez egy órás film:

https://www.youtube.com/watch?v=rCtsW1PsgFw


Űrszemét mennyisége:

https://www.youtube.com/watch?v=wPXCk85wMSQ


https://www.youtube.com/watch?v=9cd0-4qOvb0


https://www.youtube.com/watch?v=IOwv1j-fUbo

2017. dec. 29. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 TappancsMancs ***** válasza:

Dolgoznak rajta

...A projektet a Bolygóvédelmi Koordinációs Iroda (Planetary Defense Coordination Office, PDCO) nevet viselő ügyosztály fogja koordinálni...


[link]

2017. dec. 29. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 kori80 ***** válasza:
100%

A burkolat szempontjából a #3-as válaszolóra figyeljünk. Az általa említett burkolatfajtát Whipple-pajzsnak hívják. Létezik belőle többrétegű verzió is, valamint fém helyett néha kerámia-szövetből (3M Nextel) és kevlárból készítenek "bumper" rétegeket a burkolat elé.


A terület fontossága szempontjából különböző fajta/rétegszámú burkolatot használhatnak, de a nagy sebességű ütközések miatt ezek is csak kisebb részecskék illetve porszemek ellen nyújtanak védelmet.

A Nemzetközi Űrállomás legvédettebb burkolata képes 1-2 centiméteres alumínium golyók megállítására. (fontos megjegyezni, hogy egy űrszemét darab akár a kilőtt puskagolyó sebességének 10-15-szörösével is haladhat).


Itt van pár hasznosabb link:


[link]


[link]


[link]

2017. dec. 31. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!