Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy gázminta térfogata 25...

Egy gázminta térfogata 25 celsius fokon és 1 atm nyomáson 1 liter. A minta nyomását növeljük, a hőmérsékletét pedig csökkentjuk. Milyen irányba változik a térfogat?

Figyelt kérdés

A, csökken

B, növekszik

C, változatlan marad

D, a hőmérséklet- és nyomásváltozás mértékétől függően csökkenhet, nönekedhet, vagy változatlan is maradhat



2018. jan. 1. 15:54
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Egy kicsit gondolkozz el a dolgon: Mi történik, ha lecsökkentjük a hőmérsékletet? Lecsökken a térfogat. Hát, ha megnöveljük a nyomást? Megnő a térfogat. Vagyis ez még önmagában nem elég információ.


Képzelj el nagyon extrém eseteket. Például, hogy csak egy nagyon picit csökkented a hőmérsékletet, de a nyomást megtízszerezed. Gondolom elég nyilvánvaló, hogy a térfogat csúnyán meg fog nőni.

Most menjünk a másik irányba. A nyomást alig növeled egy picit, viszont a hőmérsékletet leviszed 0 Kelvin közelébe. Szintén rá lehet érezni, hogy drasztikus térfogatcsökkenés várható.


Amint a két fentiből látható, nincs elég információ a dolog megállapításához, vagyis a válasz D. Belátható (de akár matematikaileg is bizonyítható), hogy van olyan összefüggés, amely szerint ha csökkentjük a hőmérsékletet és növeljük a nyomást, a térfogat állandó marad.


OFF: Van egy Házifeladat kérdések kategória, nem érzed úgy, hogy oda jobban találna a kérdésed?

2018. jan. 1. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Van egy olyan képlet, hogy a gázok állapotegyenlete:


pV = nRT


Ha ebből kifejezzük a térfogatot:


V = nRT/p


Ha a nyomást növeled, a térfogat csökken (mert a képletben osztóként szerepel), ha a hőmérsékletet csökkented, akkor a térfogat szintén csökken (mert szorzóként szerepel). Úgyhogy szerintem csökken a térfogat.

2018. jan. 2. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Bár, ha jobban belegondolok, a gáznak nincs térfogata, hiszen mindig akkora térfogattal számolunk, amekkora a tartályé... Így igazából a leghelyesebb válasz szerintem az, ha változatlan marad.
2018. jan. 2. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

#2: Jogos, ezt elég csúnyán benéztem az első válaszommal. Ennek ellenére nem pontoztál le, pedig megérdemeltem volna, köszi! Mentségemre szolgáljon, hogy én arra gondoltam, több anyag befecskendezésével növeljük a nyomást, és megnő a térfogat, hogy visszaegyenlítse. De az akkor már nem ugyanaz a minta lenne, szóval nem.


Ami #3 válaszodat illeti, abba engedj belekötnöm: Vannak olyan tartályok, amik tudják növelni vagy csökkenteni térfogatukat, akár egy lufi is ilyen lehet.

2018. jan. 2. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Senkit nem szoktam lepontozni.
2018. jan. 3. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!