Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Sósav elektrolízisée alatt...

Sósav elektrolízisée alatt milyen az oldat kémhatása az egyes elektródoknál?

Figyelt kérdés

Egy üvegkádban sósavoldatot elektrolizálunk grafit elektródok között. Az elektrolízis alatt az elektródok közvetlen környezetében sav-bázis indikátorral vizsgáljuk az oldat kémhatását. Adja meg, és magyarázza meg a tapasztaltakat! Írja fel az elektródfolyamatok egyenletét!


Azt tudom, hogy az egyik elektródon H2 gáz, a másikon Cl2 gáz fejlődik, de milyen lesz az oldat kémhatása?


2010. jún. 3. 22:06
 1/5 anonim ***** válasza:
Olyan nem lehet diafragma nélkül hogy az egyik elektródnál más lesz a kémhatás. A H megszökik a levegőbe de a Cl reakcióba lép a vízzel nagyrészt.
2010. jún. 3. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

A klór is gázként távozik a rendszerből a másik elektródon.

Biztos lesz valamennyi kémhatásbeli különbség ha az elektródok közvetlen környezetében mérjük, csak nem tudom, hogy mitől függ...

2010. jún. 4. 18:34
 3/5 anonim ***** válasza:
Tudod a H nem oldódik vízben és nem reagál de a Cl oldódik is meg reagál is, különben nem lehetne a vízet klórozni.
2010. jún. 4. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy közönséges körülmények között a klór reagál a vízzel, HCl és HOCl keletkezik, ezt nem vitatom. De mivel itt elektrolízisről van szó, és alapból sósavoldatból indulunk ki, és az is biztos, hogy keletkezik Cl2 gáz, nem igazán tudom elképzelni, hogy milyen kémhatású lesz a két elektród környéke.

Gondolnám, hogy a H2 gázos környéke savas lesz, mert az alap HCl mellett a H+ miatt H3o+ is keletkezik, ami savas kémhatást okoz.

A Cl2 gázos oldalon talán semleges a HOCl miatt (merthogy az ivóvíz is semleges), de nem vagyok benne biztos. :S

2010. jún. 4. 23:12
 5/5 anonim ***** válasza:

Már az ivóvíz sem semleges, hanem a levegőből bele oldódott széndioxidtól enyhén savas.

Az oldatban diafragma nélkül is koncentráció gradiens van, mivel a hidrogén ionok a katód felé vándorolnak.

Emiatt a katód környezete savasabb mint az anód környezete.

Közvetlenül a katód felülete (nem a környezete, a felülete!) viszont az elektródfolyamat miatt enyhén savas csak, mert ott a hidrogén ionok leválnak. De ez nem középiskolás anyag - gondolom a kérdés érettségire kell...

Másrész a katód felületén a pH-t szemmel nem lehet indikátoros módszerrel ellenőrizni, a határfelület olyan pici.

A klórból képződő hypoklórosav is savként disszociál. A sósav is. Tehát az anód környezete is savas, de nem annyira, mint az ionvándorlással dúsított katódtér.


Az elektródfolyamatok grafit, vagy platinaelektróddokkal:

2 H+ + 2 e– = H2 (katód)

2 Cl– = Cl2 + 2 e– (anód)

2010. jún. 7. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!