Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A permanganometriában savas...

A permanganometriában savas közeg kialakításához miért NEM használhatunk sósavat és miért használhatunk kénsavat?

Figyelt kérdés

2018. jan. 2. 22:51
 1/6 anonim ***** válasza:
78%
2 KMNO4 + 16 HCl = 2 KCl + 2 MNCl2 + 8 H2O + 5 Cl2
2018. jan. 2. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Igen... Köszönöm eddig nekem is megvan a dolog. Csakhogy azt nem értem, hogy miért nem alakítható így ki a savas közeg... :/
2018. jan. 2. 23:04
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

"Köszönöm eddig nekem is megvan a dolog. Csakhogy azt nem értem, hogy miért nem alakítható így ki a savas közeg... :/"


Akkor nincs meg!

Az első azt írta le, hogyan reagál el a sósavval a permanganát. Tehát nem a mérendő oldatra fogy a permanganát csak és kizárólag, hanem a permanganátot a savanyításra használt sósav IS fogyasztja az egyenletnek megfelelő módon.

És a fogyásból mit tudsz kiszámolni? Semmit! Mert honnan tudod mi fogyott a mérendő oldatra és mi a sósavra? Sehonnan.

Tessen használni kénsavat, és lám, csak a mérendő oldat fogyasztja a permanganátot, és a kénsav NEM reagál a permanganáttal.

És a permanganát fogyásból egyből számolható a mérendő oldat oxigénfogyasztása, ha kénsavat használsz savanyításra.

2018. jan. 2. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Rendben! Köszönöm, ezt értem! VISZONT találtam én egy olyan egyenletet is, hogy: 4KMnO4 + 6H2SO4 = 2K2SO4 + 4MnSO4 + 5O2 + 6H2O... Lehetséges, hogy ez a reakció nem játszódik le? Mert akkor már érthető lenne. Emiatt nem értem a dolgot...
2018. jan. 3. 00:04
 5/6 anonim ***** válasza:

A hidratált permanganát ion a a hidratált szulfát iont híg vizes oldatban nem oxidálja tovább, ennek oka:


A szulfát ionban a kén atom oxidációfoka maximális: +6. Ezért csak az oxigén atom oxidálható tovább elemi oxigénné, amihez a permanganometriában használatos körülmények nem elegendőek. Olvadékfázisban erélyes oxidálószerrel vagy elektrolízissel azonban megalósulhat:


SO42- = SO2 + O2 + 2e-


A hidratált kloridiont azonban a hidratált permanganát ion oxidálja elemi klórrá - -1 oxidációfokról 0-ra - ami zavarja a meghatározást, ahogyan írták már.


Megjegyzés: szilárd kálium-permanganát és tömény kénsav azonban reagálnak, első körben mangán-heptoxid képződik, ami bomlik mangán-dioxidra és oxigénre:


2 KMnO4 + H2SO4 = K2SO4 + Mn2O7 + H2O

2 Mn2O7 = 4 MnO2 + 3 O2

2018. jan. 3. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Így már tiszta! :)
2018. jan. 3. 19:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!