Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyi működő napelemet dob...

EagleHUN kérdése:

Mennyi működő napelemet dob ki a lakosság évente a kerti lámpákkal? Érdemes lenne netán vissza gyűjteni és a napelem részt újrahasznosítani?

Figyelt kérdés

A napelemes kerti lámpákban legtöbbször az elektronika illetve az akkumulátor megy tönkre!

Viszont van rajtuk egy egész pofás kis napelem.

Lehet hogy épp nem a leghatékonyabb típus, de működő képesen kerül a kukákba.

Van aki gyűjti?

Szerintem megérné, végül is ingyen van. Nem lenne nagy kunszt akár egy nagyobb felületet összeforrasztgatni belőle.

Van aki csinál(t) már ilyet?



2018. jan. 13. 17:37
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nem lehet hatékonyan összegyűjteni , másrészt a napelem benne elég gyenge minőségű.
2018. jan. 13. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

"Nem lehet hatékonyan összegyűjteni ,"

Hát ezt a részét még valóban ki kell találni.

Pl kertészeti/barkács áruházakat ahol ilyesmit árusítanak, meg lehetne kérni hogy tehessek már ki egy dobozt felirattal ilyen célból.


"másrészt a napelem benne elég gyenge minőségű."

Ez tény de nem releváns.

"Ajándék lónak ne nézd a fogát." :D

Azaz az ingyen napelem mindenképpen jobb hatásfokú mint a semmi, + nem lesz elektronikai hulladék olyan alkatrész (ami ráadásul veszélyes hulladék is!) ami még működik, tehát környezetbarát megoldás lenne.

2018. jan. 14. 08:39
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

EagleHUN! El kell, hogy szomorítsalak. Régebben olvastam, hogy ami a fényt hasznosítja, azt a fény rongálja. A növények erős napsütésben 20 - 30 percenként lecserélik a kloroplasztiszokban lévő összes fehérjét. Feltalálták már a nanoszálas, önjavító napelemet, de a kerti szolár-lámpák nem olyanok.

Szedtem már szét ilyen ketyeréket, és megmértem mit tudnak az 1 - 2 éves napcellák. Tényleg nagyrészt gyöngén teljesítenek. Persze ez gyártmánytól függ, nem egyformán "vakulnak meg".

Gondolkodtam rajta: Egy 120 - 160°C-os felmelegítéssel helyre lehet-e hozni a kristály-hibákat? Őszintén megvallom eddig még lusta voltam ezt a kísérletet elvégezni.

2018. jan. 14. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

"Régebben olvastam, hogy ami a fényt hasznosítja, azt a fény rongálja. "


Igen tisztában vagyok vele hogy a napelemek sajnos gyengülnek. A nagyon régi típusok valóban elvesztették majd felét a hatékonyságuknak az első pár évben. De ma már ami a piacon kapható pl UV szűrő anyaggal bevont, azért jobb és kibír kb 20 évet. Hogy ennyi idő alatt éppen visszatérül az ára vagy sem az energia áraktól függ. Ha vannak napelemes kérdések így inkább át szoktam beszélni az embereket a szélturbina, vagy a napkollektor javára.


"Egy 120 - 160°C-os felmelegítéssel helyre lehet-e hozni a kristály-hibákat? Őszintén megvallom eddig még lusta voltam ezt a kísérletet elvégezni."


Megmondom előre az eredményét, még rosszabb lesz.

A napelem is félvezető tehát van benne határréteg (dióda átmenet), annak pedig diffúziója is van sajnos.

Minél jobban felmelegszik a félvezető annál erősebb a diffúzió. A határréteg megvastagszik és egy idő után képtelen kinyitni.

Nem véletlen hogy pl a processzorokat is hűteni kell. Nem csak azért mert melegben áram-hő megfutás is történhet és tönkremegy, hanem a diffúzió is gyorsul. Ezért van az hogy egy 65-75 fokon üzemeltetett processzorok sokkal hamarabb tönkremennek (akár pár év alatt) mint egy pl 40-50 fok körül üzemeltetett.


Ez a jelenség sajnos hidegen álló helyben is lejátszódik csak nagyon lassan.

Viszont jót szoktam röhögni azokon a sci-fi filmeken ahol évszázadokra elteszik magukat hibernálva bunkerokban és a létfenntartó berendezések végig működőképesek még amikor felkelnek is bekapcsolják és megy. Jó pl az elektrolit kondik is kiszáradnak áram nélkül is hosszú idő alatt már csak azok miatt sem indulna el semmi vagy üzemelne évszázadokig. Az extrém hosszú időt nem bírja a mai technológiánk.


Lényeg a lényeg ha felfűtöd 120-160 fokra valószínű már nem fog működni amikor kiveszed. Vagy ha igen még gyengébb lesz, mert csak a kristály degradációt gyorsítod fel, a hibák szaporodnak a kristályrácsban.


Ahogy az UV is szaporította a napelemekben míg ezt a hatást ki nem védték szűréssel. Viszont ha nem vagyunk benne biztosak hogy ezek a kerti lámpa napelemek is védettek -e ez ellen, egyszerűen le kell fóliázni UV szűrővel.

Szerencsére kaphatóak házak ablakainak a lefóliázásához ilyesmik. Az teljesen jó lenne erre a célra is.

2018. jan. 14. 17:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!