Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan alakul ki a feszültség...

Hogyan alakul ki a feszültség a vezetékben, mi ennek a fizikai magyarázata?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy egy generátor feszültséget hoz létre egy vagy több vezetékben, de ezt hogyan lehetne egy átlagos hétköznapi ember számára, mint én érthetően megmagyarázni?Hogy van az hogy az elektronok csigalassúsággal mozognak a vezetékben, a feszültség és az áram mégis szinte a fénysebességgel megegyező gyorsasággal halad?
2018. jan. 17. 13:21
 1/7 anonim ***** válasza:
42%

A kábelben az elektromágneses tér az, ami fénysebesség körül felépül, és ez mozgatja az elektronokat. Impulzus-szerűen kell elképzelni, mint amikor a tenger úgy hullámzik, hog közben a vízmolekulák átlagosan alig haladnak előre.


A feszültség definíció szerint az elektromos mező munkavégző-képessége, azaz hogy egységnyi idő alatt mennyi elektron folyik át a vezetőn. Ez azt az erővektort jellemzi, ami löki előre haladási irnyban az áramot. Vízvezetékes hasonlatnál ez jelenti a víznyomást.

2018. jan. 17. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

" Impulzus-szerűen kell elképzelni"Ez egyenáram esetében is így van?

"egységnyi idő alatt mennyi elektron folyik át a vezetőn"

De ha nincs fogyasztóra kapcsolva akkor is folynak elektronok a vezetékben?De hogyan tudnak folyni, hisz ez olyan mint amikor a csap nincs megnyítva,és ekkor a víz nem tud folyni a csőben.Nem értem.....

2018. jan. 17. 13:45
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem véletlenül nem érted, #1-es válaszoló kicsit eltévedt a rengetegben.

Kezdjük az elején: a feszültség az töltés szétválasztottsági állapot. Nem kell mozogniuk a töltéseknek, a feszültség akkor is létezik. És ez nem a vezetékben jön létre, a vezeték csak továbbítja, odavezeti a felhasználás helyére. A generátorból, vagy a galvánelemből, etc.

A vezeték ahhoz kell, hogy a töltések mozoghassanak arra, amerre a feszültség mozgatni akarja őket. Na ez már az áram.


Másrészt a főcímben szereplő "hogyan alakul ki a feszültség a vezetékben" kérdésedre inkább azt mondanám, hogy feszültség nem egy darab vezetékben alakul ki [általában*]. A töltések szétválasztása után a két térrészről külön-külön vezetékkel visszük a felhasználás helyére a két térrész potenciálját, és feszültség e két odavitt vezető végei között van, az a potenciál különbség a feszültség. Ezt a két "pólust" csatlakoztatjuk az elektromos készülékünkhöz, hogy használhassuk a feszültség #1-es által emlegetett munkavégző képességét.


* [Nyilván tudok létrehozni olyan speciális összeállítást, ahol az elektromágneses tér egy szál vezeték két vége között hozza létre a töltésszétválasztottsági állapotot (azaz a feszültséget), de nem ez az általános gyakorlat a feszültség létrehozásával kapcsolatban.]

2018. jan. 17. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"Hogy van az hogy az elektronok csigalassúsággal mozognak a vezetékben, a feszültség és az áram mégis szinte a fénysebességgel megegyező gyorsasággal halad"


Számomra erre az a legszemléletesebb példa, amikor fogsz egy műanyag csövet, és csurig megtöltöd golyókkal. Majd az egyik szélén az egyik golyót benyomod a csőbe, szép lassan. A golyók lassan mozognak, mégis a másik oldalán azonnal elkezd a szélső golyó kifelé jönni a csőből.


A vezetékben az történik, hogy a töltéseket mozgató elektromos tér terjed fénysebességgel, azaz az a hatás, ami az elektronok mozgásáért felelős, nagyon gyorsan terjed, így az elektronok is hamar elkezdenek mozogni a vezetőben. Még ha lassan is.

2018. jan. 17. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Ez az elektromos tér hogyan terjed,mi okozza a gyors terjedését?
2018. jan. 17. 17:41
 6/7 anonim ***** válasza:
45%

Az elektromágneses kölcsönhatás „forrása” az elektromos töltés (csak elektromos töltéssel rendelkező részecskék között hat).

A közvetítő részecske a foton (gamma-részecske).

Ez nyilván az adott közegre jellemző fénysebességgel közlekedik.

2018. jan. 18. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A #6-os kommentemet még egy kis ábrával egészíteném ki.

[link]

Kékkel vannak jelölve a kölcsönhatást közvetítő bozonok. Legfelül van az elektromágneses kölcsönhatást közvetítő foton.

2018. jan. 18. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!