Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem tudjuk, hogyan működik a...

Nem tudjuk, hogyan működik a bicikli és miért csap be a villám? Ezek megmagyarázatlanok?

Figyelt kérdés

"Csak azért mert a középiskolai tanárod megpróbálta veled elhitetni, hogytudta a választ miért csapnak be a villámok vagy hogyan működik a bicikli, még nem jelenti azt, hogy valóban tisztában is volt azzal, hogy miről is beszélt" így hangzik a videoban a komment. Habár nem vagyok topon minden jelenlegi természettudományos kutatás jelenlegi stádiumáról, de én is úgy tudom ezeket az alapvető dolgokat legalább megfejtettük vagy tévedek? :O


Ezekben a videokban nem szoktak teljesen légbőlkapott dolgokat mondani, de nem is teljesen valósak amik benne szerepelnek. Ezért kérdezem, hogy mi lehet igaz belőle és mi nem?


Én úgy tudom a bicikli az impulzusmomentum megmaradási elv értelmében működik. A kerék forgásba jön, megnő a perdülete és a perdületmegmaradás szereint a forgástengelyét igyekszik megtartani. Megnő a kerék forgási sebessége, ezért az impulzusmomentum tehetetlensége nagyobb lesz és ellenáll a gravitációnak, ami ki akarja billenteni az egyensúlyi álapotából. A forgástengelyét megtartja. Én így tudom. Lehet azóta változott valami hogy iskolába jártam ?


https://www.youtube.com/watch?v=82TyX4cZho4


A villámok érdekes dolgok. Úgy tudtam megfejtették a titkuk teljesen. A video szerint a villámok becsapása nem történhetne meg abból a tényekből, amit az elektromosságról tudunk. A viharfelhő által keltett mágneses mező szerinte 10x kisebb, mint ami ahhoz kell hogy villám jöhessen létre. Mi lehet az igazság?


2018. jan. 28. 17:34
1 2 3 4 5
 21/44 TappancsMancs ***** válasza:

Egyébként érdekes kérdés.

[link]

2019. aug. 31. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/44 anonim ***** válasza:
51%

"Úgy tudtam megfejtették a titkuk teljesen."

Hát de nem.

2019. aug. 31. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/44 anonim ***** válasza:
35%

Szörnyű, hogy mi megy itt.

A kerékpár fizikája? Ez komoly?


Perdületmegmaradás, megvan?

Pörgettyű?

Búgócsiga?

2020. júl. 8. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/44 anonim ***** válasza:
100%
#23 Annyiról van szó, hogy egyesek klasszikus mechanikai ismeretei legkésőbb valahol a Steiner-tétel környékén összegabalyodott katyvasszá váltak.
2020. júl. 8. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/44 dq ***** válasza:

„In April 1970, chemist and popular-science writer David Jones demolished this theory in an article for Physics Today in which he described riding a series of theoretically unrideable bikes. One bike that Jones built had a counter-rotating wheel on its front end that would effectively cancel out the gyroscopic effect. But he had little problem riding it hands-free.”

[link]

2020. júl. 8. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/44 anonim ***** válasza:
80%

Hogy lehet, hogy ennyien okoskodnak itt, pörgettyűvel, perdületmegmaradással és mindenféle tételekkel überelik egymást, csak a józan paraszti logikát nem veszik elő. A biciklinek SEMMI köze nincs a perdületmegmaradáshoz, ahogy páran megmondták előttem is. A mini kerekű roller is csodálatosan megy, pedig a 8 cm -es, kb. 60 grammos kerekei nem igazán képviselnek számottevő perdületet, és még ha 300km/h -val hajtaná őket valaki, akkor se lenne ez másképp.


A bicikli, a roller és a korcsolya (ahol pláne nehéz a perdületre fogni) is azon az elven alapul, hogy haladás közben az ember önkéntelenül korrigálja a dőlés irányát, mondhatni, "alámegy" a dőlésnek, ezzel ösztönösen stabilizálva az eszközt. Ha a súlypont kikerül a kerekek/csúszóélek vonalából, és a test finoman elkezd dőlni, az ember ezt érzékeli, és picit elfordítja a kormányt, vagy korcsolyánál a talpát, ezzel a haladást a dőlés irányába módosítva, ami visszatereli az alátámasztást a súlypont alá. Azért nehéz álló biciklin egyensúlyozni, vagy fél lábon megállni korcsolyával, mert akkor nincs a haladó mozgás, ami lehetőséget teremtene a korrekcióra. Akik biciklin egyensúlyoznak, azok is időnként kénytelenek aprókat ugrálni a kerékkel, mert anélkül menthetetlenül eldőlnének. Emiatt van az, hogy egy ember nélkül meglökött bicikli nagyon gyorsan eldől. Ha elég nagyok a kerekei, és elég gyorsan lökik meg, talán már lesz annyi perdület, hogy valóban megtehessen pár métert pilóta nélkül, de mégsem ez a domináns erő a stabilitásában normál használat közben.


A villámok működéséről nem tudok nyilatkozni, nem értek hozzá, de biztos vagyok benne, hogy azt is kiderítették már, függetlenül attól, hogy egy click-bait youtube videó mit állít. Vannak nagyon meggyőző videók a laposföld-elméletről is, meg arról, hogy alienek irányítják a világgazdaságot, de szerintem aki a sarki kocsmánál magasabb kvalifikációjú társaságban is szeretne labdába rúgni, nem ezekből célszerű az alapműveltségét megszerezni.

2020. okt. 28. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/44 anonim ***** válasza:

26 nagy betűvel leírod, hogy semmi köze a perdülethez, néhány sorral lejjebb pedig meg is cáfolod.

pontosan azért nem tudsz huzamosan egyensúlyban maradni álló biciklin, mert nincs perdület. az oké, hogy alapvetően "aktív emberi korrekcióval" tartod egyensúlyban a biciklit, de ehhez nélkülözhetetlen a perdületmegmaradás rásegítése. minél lassabban haladsz, annál kisebb a segítés, annál macerásabb az "aktív korrekciót" biztosítani, egy bizonyos sebesség alatt (vagy álló helyzetben) pedig rendkívül nehéz.

egy megfelelő kezdősebességgel elindított bicikli egyébként elég sokáig képes magától menni:

https://www.youtube.com/watch?v=9ewqeheLL_I

a roller a biciklihez képest aránylag könnyen elveszíti a stabilitását (ami persze nem akkora probléma, mert a hajtás miatt is gyakran le kell tenned a lábad, de nem véletlen készítenek rollereket kettőnél több kerékkel is)

2020. okt. 28. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/44 Alex Fly ***** válasza:
76%

@27: "pontosan azért nem tudsz huzamosan egyensúlyban maradni álló biciklin, mert nincs perdület" Nem. Olvasdd el, mit írt. Vagy akár ülj fel egy kerékpárra és mielőtt kommentelsz, próbáld ki...

Még mindig nem a perdület a gond, hanem álló helyzetben nem tudod kormányzással korrigálni a dőlést.

Ezért va az, hogy kerékpárral nem tudsz egyenes vonalban haladni: ha nincs 10-20 cm-nyi oldalirányú mozgástered, akkorát esel, mint az ólajtó - lehet bármekkora perdületed. És ezért működik pl. a snowbike is: ugyanúgy mehetsz vele, mint a normál kerékpárral, ugyanúgy egyensúlyozol rajta annak ellenére, hogy nincsenek kerekei - így perdülete sincs...

2020. okt. 28. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/44 anonim ***** válasza:
28 Kellően nagy sebességnél elengedett kormány mellett is kitűnően lehet korrigálni.
2020. okt. 28. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/44 anonim ***** válasza:

27: Nem szó szerint értettem, hogy semmi szerepe nincs a giroszkopikus erőnek, csak hogy az emberi irányításhoz képest minimális. Kb. mintha Hosszú Katinka úszási sebességét az enyémhez képest azzal indokolnám, hogy kisebb a teste és kevésbé szőrös, ezért kisebb a közegellenállása is. :)


Egy átlagos mountain bike tömege kb. 12 kiló. A két kerék össztömege kb. 3 kiló lehet. Ezek megfelelő sebességen pörögve (pláne annak fényében, hogy a tömeg nagy része a kerület mentén oszlik el, a gumikon) elég jelentős perdületet biztosítanak. Ezért egy üresen megindított bicikli képes lehet sokáig gurulni, ahogy a videón is látszik. De ha ráül egy ember, mondjuk 80 kilóval, és a súlypont ettől lényegesen magasabbra is kerül, a perdület hatása drámai módon lecsökken a jobbra-balra húzó dőlés erejéhez viszonyítva. Ha a biciklimen összehegeszteném a kormányt a vázzal, hogy ne tudjak korrigálni apró kormánymozdulatokkal, szerintem kb. ugyanolyan gyorsan dőlnék el vele tekerés közben, mintha álló helyzetben maradnék rajta.


Én egyébként sok éve rollerrel és biciklivel közlekedem, és állíthatom, hogy mindkettővel azonosan stabilan lehet haladni, dacára a kerekek mérete közti jelentős különbségnek, és a stabilitás nagyjából a haladási sebességgel arányos, mert ugye nagyobb sebességnél gyorsabban korrigálhatóak a dőlések.

2020. okt. 28. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!