Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem tudjuk, hogyan működik a...

Nem tudjuk, hogyan működik a bicikli és miért csap be a villám? Ezek megmagyarázatlanok?

Figyelt kérdés

"Csak azért mert a középiskolai tanárod megpróbálta veled elhitetni, hogytudta a választ miért csapnak be a villámok vagy hogyan működik a bicikli, még nem jelenti azt, hogy valóban tisztában is volt azzal, hogy miről is beszélt" így hangzik a videoban a komment. Habár nem vagyok topon minden jelenlegi természettudományos kutatás jelenlegi stádiumáról, de én is úgy tudom ezeket az alapvető dolgokat legalább megfejtettük vagy tévedek? :O


Ezekben a videokban nem szoktak teljesen légbőlkapott dolgokat mondani, de nem is teljesen valósak amik benne szerepelnek. Ezért kérdezem, hogy mi lehet igaz belőle és mi nem?


Én úgy tudom a bicikli az impulzusmomentum megmaradási elv értelmében működik. A kerék forgásba jön, megnő a perdülete és a perdületmegmaradás szereint a forgástengelyét igyekszik megtartani. Megnő a kerék forgási sebessége, ezért az impulzusmomentum tehetetlensége nagyobb lesz és ellenáll a gravitációnak, ami ki akarja billenteni az egyensúlyi álapotából. A forgástengelyét megtartja. Én így tudom. Lehet azóta változott valami hogy iskolába jártam ?


https://www.youtube.com/watch?v=82TyX4cZho4


A villámok érdekes dolgok. Úgy tudtam megfejtették a titkuk teljesen. A video szerint a villámok becsapása nem történhetne meg abból a tényekből, amit az elektromosságról tudunk. A viharfelhő által keltett mágneses mező szerinte 10x kisebb, mint ami ahhoz kell hogy villám jöhessen létre. Mi lehet az igazság?


2018. jan. 28. 17:34
1 2 3 4 5
 41/44 TappancsMancs ***** válasza:

Mondjuk a példa nem tűnik jónak, hiszen egy adott lejtőn leguruló testet ki tudnak számolni, hogy meddig gurul és nem ad választ arra, hogy miért nem dől el. A giroszkóp hatás lehet a megfejtése, de számolni is kellene vele. Ott a tömeg és sebesség az amiből számolható. Akkor kérdés, hogy egy könnyű karika esetében mennyire kicsi erőhatás (stabilizáló hatás) kell, ahhoz, hogy ne dőljön el. Valószínűleg kicsi erő, ha kicsi a karika tömege is, és ráadásul a függőleges helyzetben ez még kisebb, mint amikor már félig eldőlt a karika. Példa ként egy álló helyzetben megállított karikát (amit nehéz kézzel beállítani azért) nyilván kisebb erőhatással lehet megtartani a dőlés elől, mint amikor már 45 fokban megdőlt. Szóval lehet, hogy elég egy egész kicsi erő is és állva marad a kerék, és ha talaj van alatta, akkor haladni is fog azon.


Itt csináltak egy biciklit ahol elvileg a giroszkóp hatást akarták kiegyensúlyozni, de szerintem (szerintem!) ez így nem egyenlítette ki, mert a két kerék forgásiránya ugyan ellentétes, de a tengelyük azonos. Csinálhatna valaki egy 3 irányú kiegyenlítőset, és szerintem ott talán eldőlne a bicikli.


https://www.youtube.com/watch?v=YdtE3aIUhbU


Illetve az is lehet, hogy bármilyen irányú giroszkóp stabilizálni fogja a biciklit, mint itt:

https://www.youtube.com/watch?v=1KmhTfhaWG8

2020. dec. 7. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/44 anonim válasza:
77%
Ez ugye egy troll kérdés?
2021. jan. 21. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/44 anonim ***** válasza:
100%

Az előzőt megmagyarázom mivel bringa akrobata voltam annó.

A biciglit te magad egyensúlyozod. A giroszkóp hatás csak akkor segít be ha egy bizonyos sebességgel fogásba lendülnek a kerekek.

Én személy szerint sokat versenyeztem haveommal azon hogy egy helybe állva mennyi idelyig tudunk egyensúlyozni egy helyben a bringával.(8-10 percig)


A villám becsapását pedig egy ionizációs folyamat előzi meg. A villám nem csak be hanem kifelé a világűr felé is ki tud sülni, töltöttségétől függően.

+ és - polaritása van a villámnak is. A talaj képviseli az egyiket ebből.

2021. febr. 21. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/44 anonim ***** válasza:
De hát nem ez az, amit nem tudunk a villámról. :D
2021. febr. 22. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!