Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy láthatom ugyanazt a...

Robert255 kérdése:

Hogy láthatom ugyanazt a csillagkép rendszert pont úgy mint nyár közepén, amikor a föld pontosan a pályája másik oldalán van ergó a másik oldalról van sötét? A sarkcsillag tiszta na és a többi? Elvileg nem a galaxisunk másik felére tekintünk?

Figyelt kérdés
2018. febr. 11. 22:31
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

"ugyanazt a csillagkép rendszert"

Nevezd meg, és akkor lehet rá válaszolni.

+ Lehet, hogy a cirkumpoláris csillagokra is érdemes lenne rákeresned.

2018. febr. 12. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

24 óra alatt a Föld körbefordul. Ha mindig éjszaka lenne, akkor az adott koordináták alatt ülve végignézhetnéd az összes csillagképet, ami a Földnek arról az adott pontjáról lehetséges.


Egy év alatt is megtesz a Föld egy "kört", csak a Nap körül keringve. Azaz, ha te egy nap adott pillanatában (pl. most mondok egy random időt: hajnali 2:15-kor) csinálnál egy fotót minden egyes nap, akkor azt látnád, utólag megnézve a képeket, hogy az égbolt "körbemegy" egy év alatt.


Ha pontosan az északi sark fölött lennél, akkor onnan csak cirkumpoláris csillagképeket látnál, azaz fölfelé tekintve az égre azt látnád, hogy a csillagok kb. a Sarkcsillag körül "keringve" mennek körbe-körbe. De mivel Magyarország egy adott pontjáról nézed az eget, és ez az adott pont szöget zár be az északi sarkkal, ahogy a Föld kering, mindig lesznek olyan csillagok, amik a horizont alá buknak, mások meg feljönnek onnan, és olyanok is, amik viszont mindig láthatóak: a Sarkcsillag közelében. Ha mindig éjszaka lenne, akkor ezt egy nap leforgása alatt is meg tudnád nézni, de megfigyelhető úgy is, ha egy év alatt kb. ugyanabban az időpillanatban vizsgálod az eget. Hetek alatt látod, hogy egyes csillagképek eltűnnek, mások előjönnek.


Meg lehet kérdezni, hogy miért forog ugyanúgy az égbolt egy nap alatt, mint ahogy egy év alatt, holott a Föld forgása a tengelye körül, és keringése a Nap körül más. Azt lehetne hinni, hogy ha a Nap körül kering, akkor pl. fél év eltelte alatt a Föld más pozícióban van, azaz a csillagokat más szögből látod. Ez egyébként igaz is, viszont ezt csak a csillagászok látják meg, régen ezt kihasználva mérték meg a közelebbi csillagok távolságát. Hétköznapi ember nem látja ezeket a kisebb változásokat, illetve távolabbi objektumoknál egyébként sem figyelhető meg, mert olyan óriási távolságokra vannak ezek innen, hogy ez a 300 millió km távolság (Föld-Nap távolság kétszerese) a sok fényévhez képest semmi.

2018. febr. 12. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 dq ***** válasza:
60%

> A sarkcsillag tiszta na és a többi? Elvileg nem a galaxisunk másik felére tekintünk?


Nem teljesen a másik felére, van azért jókora átfedés a látottak között.

2018. febr. 12. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Ugy, hogy a fold nap koruli palyajanak az atmeroje az iszonyuan kicsi a galaxishoz kepest. Attol hogy egy hegyteton gyalogolsz par metert, meg ugyanazt fogod latni korulotted mintha egy helyben maradtal volna.
2018. febr. 12. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"Elvileg nem a galaxisunk másik felére tekintünk?"

Az egyenlítőn, igen. Mi nem ott vagyunk.


45 fokos szélességen kb. ekkora a cirkumpoláris terület. Nem csak a sarkcsillag fér bele.

[link]

2018. febr. 12. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat mindenkinek nagyon hasznos volt.
2018. febr. 12. 19:16
 7/8 anonim válasza:
Sehogy mert a nap fényéből következik az ég kékje ami a déli órákban még a Holdat is majdnem "kiégeti" nemhogy a csillagokat. Teljes napfogyatkozásnál láthatóak a fényesebb csillagok, de normál körülmények között felejtsd el. Ja és eszedbe ne jusson a napba nézni - távcsővel se :D
2018. szept. 14. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

#2 válaszoló jól leírta.


Annyit tennék hozzá, ugyebár azt írta, hogy ha mindig éjszaka lenne, akkor az égbolt "körbefordulna" a Sarkcsillag körül (igazából az északi éggömb sarokpontja körül, mert a Sarkcsillag sem pontosan az északi sarkponton van, de ez most mindegy).


Ebből következik, hogy azokat a csillagképeket, amiket "nyár közepén" láttál, azt ősszel is láthatod, csak korábbi időpontban. Ha közvetlenül sötétedés után nézed meg a csillagképeket, még úgy állnak, mint nyáron.

2018. szept. 17. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!