Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mindig erre a gondolatra...

Mindig erre a gondolatra kerestem egy érvelést: hogy a kölcsönhatások sebessége szükségszerűen véges kell legyen, és ezt nem axiómatikusan kéne feltenni a specrel és áltrel elméletekben. De ez itt kielégitő magyarázat?

Figyelt kérdés

Itt végre találtam egy próbálkozást a magyarázatra, amit eddig sehol máshol nem láttam:

[link]


"Mert mi lenne akkor, ha nem lenne a kölcsönhatásoknak véges a sebességük? Ekkor, ha az univerzum bármely pontján megváltozna valami, annak hatása késleltetés nélkül jelentkezne mindenütt. Ez arra vezetne, hogy a válaszok és viszontválaszok végtelen sora egy időben érkezne meg, és ezek összege a mértani sorozatoknál is gyorsabban halmozódna, hiszen a mértani sorozatban egymást követő tagokat adunk össze, de itt minden egyszerre és együtt jelentkezne. Ebből belátható, hogy stabilis univerzum csak úgy létezhet, ha létezik a kölcsönhatások sebességére egy határ, ami nem léphető át, ez pedig nem más, mint a fénysebesség."


De én őszintén szólva nem látom teljesnek ezt az érvelést. Egyrészt minden kölcsönhatásnak külön-lkülön lehetne saját határsebessége, miért létezik egy közös, és az miért pont a fénysebesség? És azt sem látom, hogy miért robbanna fel, pl. a Newtoni fizikában a gravitáció terjedési sebessége végtelen és ebből szerintem nem következik, hogy felrobban az Univerzum.



2018. márc. 3. 10:25
 1/5 Mojjo ***** válasza:
100%

A kölcsönhatások véges sebessége empirikus bizonyítékokból adódik - ezt adják a megfigyelések -, nem pedig ilyen-olyan filozofálgatásból.


Vannak megfigyeléseink, a megfigyeléseink alapján matematikai modelleket allkotunk, ezek a modellek pedig képesek ilyen-olyan jelenségeket leírni, megjósolni. Ezeket a leírásokat és jóslatokat pedig ellenőrüzzük új megfigyelésekkel. A specrel és áltrel pont ilyen. Mint ahogy minden más modell is a fizikában. A kölcsönhatások közül amúgy csak a gravitációt írja le az áltrel, a többit más modellek - pl kvantumszíndinamika, kvantumelektrodinamika - írják le.

2018. márc. 3. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Nemcsak lehetne, hanem meg is van minden kölcsönhatásnak a maga sebessége, ami a fizika törvényeiből következik. Közülük egyeseket tudunk számolni is, másokat nem. Egyeseket tudunk mérni, másokat nem. A gravitáció sebességére vannak modellek, de bizonyított mérés nincs rá.
2018. márc. 3. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Az alap kérdés az volt, hogy mi lenne akkor, ha nem lenne a kölcsönhatásoknak véges a sebességük? ez tehát egy filozófiai kérdés, én is tudom, éépen ezért semmi köze ennek a megválaszolásához annak, hogy mi a valóság
2018. márc. 3. 21:00
 4/5 anonim ***** válasza:

"ez tehát egy filozófiai kérdés"


Lehetséges, hogy filozófiai kérdés - de a valóságra vonatkozik.

A valóságban pedig vannak nyugalmi tömeggel rendelkező részecskék, amik úgy közlekednek, ahogy, és amiket véges energiával nem lehet fénysebességre gyorsítani.

És vannak részecskék - a hatást közvetítő részecskék is ilyenek-, amiknek nincs nyugalmi tömegük, és ezeknek meg nincs álló verziójuk, nem lehet gyorsítani, vagy fékezni őket, ezek ha létrejönnek, fénysebességgel közlekednek.

2018. márc. 8. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy bármilyen "mi lenne ha" kérdésnél előbb el kell dönteni, érvényesnek tekintjük-e az ismert természettörvényeket. ÉS ekkor két válasz lehetséges (filozófiai szinten is!)

1. Feltesszük, hogy akkor nem teljesülnek a természettörvények se. Ez esetben semmi kapaszkodó, semmi ismeret, a képzelet szabadon szárnyal, minden válasz helyes és helytelen. Attól függően, kinek mi szimpatikus.

2. Feltesszük, hogy a természettörvények érvényesek. Ez esetben a reakciósebesség adódik, tehát hamis a végtelenre vonatkozó feltevésünk, így minden ebből származó következtetés is.


Tudom, sokan vannak, akik még erősködnek is, szeretik a képzelet játékát, és mindenáron választ keresnek a "mi lenne ha" esetre. És soha nem hiszik el, hogy erre értelmes válasz, és ezért válasz nincs. Ami van, az hamis. És ezek az emberek megsértődnek, nem értik a természettörvények működését, ezért személyes sértésnek tekintik, ha szembemenve ezekkel, pofára esnek.


Azt kell világosan megérteni: vannak emberi törvények. Ezeket egyeseknek sikerül átverni (a többségnek nem), mert ellenőrzésüket ugyanazok a tökéletlen emberek végzik. És vannak természettörvények. Azokat soha nem lehet átverni, azok hatnak. Ha szembe mész velük, aszerint. Rád nézve károsan. Persze itt is van reakciósebesség, néha emberi léptékkel annyira lassú, hogy hajlamosak azt hinni, nulla. De nem, mert az nem reakció.

2018. márc. 8. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!