Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hányféle szín létezik, mindegy...

Hányféle szín létezik, mindegyiknek van külön neve, és hol lehetne őket megnézni?

Figyelt kérdés
Az is érdekelne, hogy van az, hogy sokszor van egy szín, de elképesztően sok változatban. Ilyenkor ezek mind elfogadhatók, vagy csak egy az igazi, a többi pedig nem?

2018. márc. 7. 16:45
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Végtelen sok szín létezik, egy varjúnak még annál is több, de hála a Jó Istennek, nincs mindegyiknek külön neve! (Persze ha színvak vagy, akkor számodra jóval kevesebb.)
2018. márc. 7. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon sok színskála létezik.

Akár meg is vehetsz néhányat:

[link]

Külön neve nincs mindegyiknek, de jele, száma van, hiszen tudni kell azonosítani.

2018. márc. 7. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Hánynak van neve?
2018. márc. 7. 17:33
 4/9 anonim ***** válasza:
Nem látjuk mindet.
2018. márc. 7. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Talán itt nézz szét egy kicsit:

[link]

2018. márc. 7. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"Hánynak van neve?"


háromnak:


- böhmische grün

- égetett umbra

- berlini kék

2018. márc. 7. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 2*Sü ***** válasza:
100%

> Hányféle szín létezik?


Végtelen, mint ahogy írták előttem is.


> mindegyiknek van külön neve


Nyilván nincs.


> Hánynak van neve?


Milyen nyelven? És mit jelent az, hogy név? Vannak alapvető színnevek, amiket mindenki ismer: piros, zöld, kék, sárga stb… Vannak színnevek, amiket sokan használnak: drapp, pink, barackszín stb… Vannak nevek, amiket kevesebben használnak: cinóber, encián, kekhi, beige, okker, sziena stb…


A HTML szabványban például 140 különböző színnév van definiálva.


De van egy cég. Valami színes dolgot gyárt, mondjuk festéket, ceruzákat, textíliát, cérnát, színes papírt, és van egy viszonylag átlátható színválasztéka, és nyilván el fogja ezeket a színeket nevezni. Mondjuk többféle fehér festéket is árul, és az egyik a titánfehér, a másik meg a lapfehér fantázianevet kapja. Ahány cég, annyiféle elnevezés, vannak átfedések, meg vannak különbözőségek.


Vannak cégek, akik jóval bővebb színválasztékkal dolgoznak, ott már kódneve van az adott színnek. Pl. PMS 3005. Ez is névnek számít? Vannak pedig elterjedt színskálák, mint pl. a Pantone skála.


Aztán az is kérdés, hogy a szín mindig színt jelöl-e, vagy jelöl-e valamilyen más tulajdonságot is. Mert a szín fogalma sokszor keveredik össze olyan tulajdonságokkal, hogy milyen jelleggel veri vissza vagy engedi át a fényt az adott anyag. A tarka az egy szín? A gyöngyházfény az szín? A metálvörös külön színt jelent, vagy az ugyanannak a vörösnek a matt változatával azonos színt? Az arany, ezüst színeket jelentenek?


Nem lehet megmondani, hogy hány színnek van neve. Az #5 válasz linkje alatt találsz pár színnevet, meg színnév képzési módot a magyar nyelvben.


> Az is érdekelne, hogy van az, hogy sokszor van egy szín, de elképesztően sok változatban.


A tiszta színeknek – ami egy prizmával megbontva a fehér fényt látható – van egy adott hullámhossza. Most nyilván nem jelentheti a vörös 680 nm hullámhosszú fényt, mert nincs olyan fény, ami egészen pontosan 680 nm hullámhosszú, és nem 682 nm, vagy 679,998 nm. A szín tehát inkább jelent egy hullámhossztartományt, mint konkrét értéket. De még ez a határvonal sem éles, kellően homályos, és szubjektív. Gyakori szubjektív vita tárgya, hogy az adott szín kék vagy zöld, mert egy türkiz sok embernek a kék, másoknak a zöld halmazában van benne.


A kevert színekkel még cifrább a helyzet, mint mondjuk a barna, a rózsaszín, vagy a sziena.


Arról már ne is beszéljünk, hogy a szem fizikailag is máshogy működik különböző embereknél, van, akinél az egyik receptor kicsit más hullámhosszra érzékeny, vagy erősebben érzékeli az adott színt, ő nyilván máshogy fogja ugyanazt látni. Vagy pl. van akinek nem csak három, hanem négy színt is képes érzékelni a szeme. Lásd: [link] (meg persze van, aki színvak, van, aki színtévesztő)


Aztán az is probléma, hogy egészen máshogy hat egy szín egy monitoron, egy fotón, egy nyomtatott papíron, falfestékként, lakkfestékként, olajfestékként.


Meg nyilván mikor nevet adott valaki egy színnek, nem definiálta matematikai pontossággal a színt. A türkiz pl. jó példa, mert nyilván azt a színt jelöli, amilyen színű a türkiz nevű ásvány. Csakhogy különböző árnyalatú türkiz ásványok vannak, lásd: [link]


> Ilyenkor ezek mind elfogadhatók, vagy csak egy az igazi, a többi pedig nem?


Ez területtől is függ. Vannak területek, ahol pontosan definiált egy-egy szín jelentése. Mondjuk a már idézett HTML szabványban csokoládészín az, aminél a monitor adott alapszínének maximális intenzitásához képest a vörös 82,353%-al, a zöld 41,176%-al, a kék 11,765%-al világít. Minden más nem csokoládészín. De lehet, hogy egy festékgyártónál egy kicsit más színt neveznek csokoládénak, ott ez nem ennyire pontosan definiált.

2018. márc. 7. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Egy színekkel sokat dolgozó trikromát 1 millió különböző színt, árnyalatot láthat. Sokan ennél kevesebb árnyalatot tudnak megkülönböztetni. Nincs mindegyiknek külön neve, katalógusok vannak.
2018. márc. 7. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 tsirche ***** válasza:
100%

Íme a Pantone katalógus színkereső: kiválasztod majd submit, és mutatja a hozzá közel eső árnyalatokat. A graphic designer résznél szinkódok vannak általában, a fashian and interiornál viszont legtöbbször névvel ellátva.


[link]

2018. márc. 8. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!