Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Levezethető-e egy geometriai...

Levezethető-e egy geometriai ábrával sin (12°) és cos (12°) pontos értéke?

Figyelt kérdés

Algebrailag levezethető, ha a többi ismert összefüggéseket is elővesszük. Hasonló, de összetettebb ábrára gondoltam, mint a sin(30°) és cos(30°) esetén tanultunk az iskolában. Tudniillik sin(12°)=√(√5/32 + 5/32) - √15/8 + √3/8, egy egymásba helyezett gyökös kifejezésekkel állítható elő.

Egy ki nem mondott tétel szerint az összes 3-al osztható fokmértékben értelmezett egész szinusza és koszinusza kifejezhető ilyen egymásba helyezett gyökös kifejezésekkel. Sz. Gy.



#gyökös kifejezések a trigonometriában
2018. márc. 29. 11:03
 1/7 anonim ***** válasza:

Tekintve hogy minden szerkeszthető szám (=szerkeszthető szakasz hossza) algebrai is egyben, ezért ha eldöntendőként teszed fel a kérdést, akkor: igen.


A sin(12°) és cos(12°) szerkeszthetőek, mivel a 30 oldalú szabályos sokszög szerkeszthető, és a két szám egy főátló egy szomszédos főátlóra való vetítésével szerkeszthető.

2018. márc. 29. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Most látom, hogy agyon ostobán tettem fel a kérdésemet. Az én problémám az, hogy miként vezethetők le egy geometriai ábra segítségével ezek a gyökös kifejezések. "Miért annyi az annyi?" sin(k*3°) és cos(k*3°) értékeit szeretném levezetni, ahol k∈[1,29]∩ℕ. De nem algebrailag, hanem geometriai ábrák segítségével. A Wikipédia német nyelvű oldala talán segítségemre lesz: Regelmäßiges Polygon. Sz. Gy.
2018. márc. 29. 18:18
 3/7 A kérdező kommentje:
Nézzük meg egy pillanatra, hogy mi a helyzet a 18°-al. A szabályos tízszög oldala annak az aranymetszésnek a kisebbik szelete, amelynek a nagyobbik szelete a kör sugara. Ennek a tételnek az ismerete kell a 18° és 72° trigonometrikus függvényeinek megállapításához. Legyen körül írt kör sugara az r=1 és ekkor az egyenlőszárú háromszögünk a alapjára (√5-1)/2 adódik. A fenti tétel ismerete nélkül nem tudunk előbbre haladni. Gyanítom, hogy a szögeken nem tetszés szerinti sorrendben kell a vizsgálódásokat elvégezni. Sz. Gy.
2018. márc. 29. 21:12
 4/7 anonim ***** válasza:

Szerintem a 15 oldalú sokszögből, mint geometriai ábrából értelmes dolog kiindulni. Analitikus képlet vezethető le ugyanis szabályos n oldalú sokszög kerületére.

Ez a szabályos sokszög egyenlőszárú háromszögekből áll, ahol a szár hozza a köréírható kör sugara.

Az egyenlőszárú háromszög fölbontható két derékszögűre, és a magasságvonal, és a szár által közbezárt szög épp 12 fok lesz.

Én ebből gondolkodnék első körben.

2018. márc. 30. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
A derékszögű háromszög nyilvánvaló. Ha a körülírt kör sugara r=1, akkor a magsságvonal a cos(12°) és a szabályos sokszög oldalának a fele a sin(12°). Hogyan tovább? Az az érzésem, hogy valamilyen ismeret még szükségeltetik a tovább lépéshez...
2018. márc. 31. 15:30
 6/7 A kérdező kommentje:
Az algebrai úton 30°-18°=12°
2018. márc. 31. 16:15
 7/7 A kérdező kommentje:
Az algebrai úton 30°-18°=12°. 30° és 18° trigonometrikus fügvvény értékei ismertek. Így előjöhetnek azok az összetettebb gyökös kifejezések és nekem ennyi elégéséges. A geometriai szemléltető ábrán még gondolkozom. Sz. Gy.
2018. márc. 31. 16:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!