Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy kell kiszámolni egy...

Hogy kell kiszámolni egy szabadon eső test becsapódási erejét LÉGELLENÁLLÁST IS FIGYELEMBE VÉVE?

Figyelt kérdés
Meg van adva a gyorsulás, légsűrűség, légellenállási tényező, homlokfelület és a magasság is (remélem nem hagytam ki semmit, de minden adat). A képletet és levezetést szeretném tudni. Amúgy nem házi vagy ilyesmi csak érdekel

2018. ápr. 2. 17:33
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Mit értesz "becsapódási erő" alatt?
2018. ápr. 2. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
80%

A gyorsulás folyamatosan változik, ahogy gyorsul. Melyik pillanatban van megadva?


Amúgy általában, ha sűrűbb, mint a közeg, és magasról esik, akkor a becsapódási sebességére jó közelítéssel

m*g = 1/2*ρ*k*A*v^2 --> v = gyök(2*m*g/(ρ*k*A)),

ha pedig nem esik elég magasról, akkor nehéz az élet, de

v(t) = gyök(m/(Κ*g))*tan(gyök(g*Κ/m)*t + arctan(v_0*gyök(Κ*g/m))),

ahol v(0) a sebessége az elindításakor, K pedig 1/2*ρ*k*A.


Ezt integrálod egyszer, meglesz a helyének az időfüggése; azt megoldod a becsapódás helyére, meglesz mikor ér földet; a kapott időpontot visszahelyettesíted ebbe, és készen vagy.

2018. ápr. 2. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

A levezetés amúgy valami olyasmi, hogy hat a testre 3 erő (a lefele irányt pozitívnak véve):

a nehézségi erő: M*g,

a felhajtó erő: –ρ*V*g és

a közegellenállási erő: –K*v^2.

Ezekkel Newton II. törvénye

M*v' = M*g – ρ*V*g – K*v^2 = m*g – K*v^2,

ahol m = M – ρ*v, ebből

dv/dt = m/M*g – K/M*v^2 = a – b*v^2,

ahol a = m/M*g, b = K/M,

dv/(a – b*v^2) = dt.


Ezt integrálva, majd invertálva kapjuk a fenti képletet v(t)-re.

2018. ápr. 2. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Illetve a fenti képletben lehet, hogy nincs benne a felhajtóerő. No, mindegy…
2018. ápr. 2. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek!
2018. ápr. 2. 20:13
 6/12 anonim ***** válasza:
#5: Ha neked jó, akkor O.K., mert én nem látom sehol a "becsapódási erejét", csak sebességét. :D
2018. ápr. 2. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
#6 onnan már megvan
2018. ápr. 3. 18:03
 8/12 anonim ***** válasza:
#7: Fejtsd ki légyszi (röviden), hogy nekem is meglegyen, mert érdekelne. Köszi!
2018. ápr. 4. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

ma 11:20, tapasztalataim szerint a köznyelvben az „erő” és „energia” szavak jelentése összemosódik, ráadásul például autóbaleseteknél tömegegységre ható erő (lassulás) jellemzi, hogy mennyire sérül meg az utas. Tehát például a Forma-1-es baleseteknél a becsapódás „erejét” 20 éve a becsapódási sebességgel jellemezték, most, hogy vannak megfelelő szenzorok, a lassulással szokás (ami azért sok szempontból korrektebb, és közelebb áll az erőhöz).


Természetesen szituációtól függően végtelen sokféleképpen lehet értelmezni egy-egy esés erejét, a sziklamászók például az eséstényezőt használják, amikor a kötél fogja meg őket (és nem a szikla). A meteorok becsapódási „erejét” a mozgási energiájukkal jellemzik. De ha azt könnyebb mérni/számolni/szemléletesebb akkor a becsapódási kráter átmérője is lehet jó jellemző, vagy hogy milyen magasra fröcsköli a vizet, ember becsapódásánál, hogy hány csontja tört el,…


Én azért a sebességet számoltam a 18:45-ös és 18:55-ös válaszban, mert az egy aránylag gyakori jellemző, illetve azt még tudtam, hogy hogyan kell.


A fizikai nyelvet szigorúan használva a korrekt definíció persze valami olyasmi lenne, hogy a becsapódás pillanatában a testre ható erő, ehhez pedig valami effektív rugóállandóját kéne tudni annak a közegnek, amibe becsapódik a test. De ezt mind mérni, mind számolni aránylag bonyolult, és nagyon sok mindentől függ.


(BTW most, hogy így megvédtem a kérdezőt, hogy lehetett érteni a kérdését, én is szívesen venném, ha megmondaná, hogyan számolja a sebességből az erőt.)

2018. ápr. 4. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Lehet hogy nem helyesen, de úgy vettem 0 idő alatt áll meg, mivel alapvetően az én konkrét példámnál (amit nem írtam le ide) kevesebb mint 20 méterről esik a test és a test maga nem (annyira) rugalmas. Szerintem nem okoz sokkal nagyobb eltérést a pontos idő, és azért nem a NASA-nak számolom, csak egy jó becslés :D. Lényegre térve, gyorsulásnak a pecsapódás időpillanatában kapott sebességet vettem az erőt pedig F=m*a képlettel számoltam. Légyszi senki se kezdje el mennyire pontatlan mert ÉN nem tudom pontosabban (részben mert nincs meg minden adatom) és nekem ilyen pontossággal éppen elég.
2018. ápr. 5. 05:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!