Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért mosolyognak vissza a...

Miért mosolyognak vissza a kisbabák?

Figyelt kérdés
Állítólag a mosoly ösztönös reakció, ha valaminek örülünk, vagy megcsikiznek, vagyis nem tanulás útján sajátítjuk el. De hogyan mosolyog vissza a kisbaba, ha nem tud még utánozni, mert még a saját arcát sem ismeri fel a tükörben? Honnan tudja, hogy mi most örülünk, és honnan tudja ezt hogyan kell utánozni?
2018. ápr. 3. 19:33
1 2
 1/13 anonim válasza:
100%

Ösztönönös reakció. Szociális mosolynak hívják, azt hiszem, tanultuk fősulin gyermeklélektanból (tanár vagyok).

Ha egy maszkot tartasz elé, amin emberi arc van, arra is mosolyog. Ez ösztön.

2018. ápr. 3. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Ösztön, és még nem tud róla.
2018. ápr. 3. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Evolúciósan ez vajon hogyan alakult ki?


Borzasztóan érekel amúgy, hogy bizonyos ösztönök miként fejlődhettek genetikailag. Hiszen itt már nem tanult cselekvésekről van szó, hanem egy bonyolult neurobiológiai mozgássorozatról.


Vagy az is lehet, hogy az ösztönök neurobiológiailag kisebb és egyszerűbb adaptációs feedback vezérléses elemekre bonthatóak?


Pl az utánzás lehet egy komplexebb de még mindig egyszerűbben leírható, konzervált folyamat. Ez mér evolúciósan is előnyös és hasznos skill lehetett.


Meglehet, hogy a baba nem mosolyog, hanem utánoz?

Tehát maga a skill csak egy ösztönös tanulófolyamat volna?

2018. ápr. 3. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Már volt erről szó.

A szülők sokkal jobban kedvelik a mosolygós gyereket.

Sokkal többet meg is tesznek érte.

2018. ápr. 3. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim válasza:
Ha én mosolygok,akkor csak furcsán néznek rám a babák :'D szerintem valamit rosszul csinálok
2018. ápr. 3. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

"Ha én mosolygok"


Nem neked kell mosolyogni.

Neked csak kukucsolni kell.

A baba mosolyog.

2018. ápr. 3. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 kukorika válasza:
Nem tudja, egy reflex... az egyik első reflexek, amit az ember megél, az a sírás, a nevetés és mosoly... nincs ebben semmi különös... ha komolyabban érdekel a téma neurális aspektusa, hogy az agyban milyen folyamatok zajlanak ekkor, milyen receptorok hogy és mivel mire reagálnak, milyen vegyi anyagok, molekulák és atomok vesznek részt ebben a bonyolult agyi biokémiai folyamatban, annak nagyon nagy irodalma van, azt nem lehet itt kifejteni. HA nem vagy tájékozott a kérdésbe, először alapfogalmakat kell megismerned. Ha gondolod, ajánlhatok erre könyveket... borzalmasan érdekes téma amúgy... ;)
2018. ápr. 3. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 kukorika válasza:
Figyu, NEM UTÁNOZ. Már rég kizárták ezt a lehetőséget, borzalmasan egyszerű kisérlettel. Olyan babákat, aki senkivel sem találkozott még, senki sem mosolygott ár, nem volt ilyen élménye garantáltan stimuláltak megfelelő módon ami általában mosolyt indukál vagy nevetést, és tessék csodát látni, AZOK IS MOSOLYOGTAK NEVETTEK UGYANÚGY. Ahogy a cica is "tudja" hogy kell mosakodni, hogy kell nyávogni, talpra esni stb... ugyanúgy ezek motorikus dolgok, de nem a genetika elsősorban az oka... csak annyira mint bármi másnak a szervezetben, hiszen végtére is mindent a gének programoznak le, az idegrendszert ill agyat, benne a tudatot, a motorikus reakciókat is mind mind a géneknek köszönhetjük ugyebár. Azonban vannak olyan elemei a természetnek, amik még a géneken is "átnyúlnak" pl gén képes leprogramozni a genomban hogy a sejtek hogy fejlődjenek, hogy hol és mikor osztódjanak és diverzifikálódjanak (szervfejlődés ugyebár), aztán pl kialakul gyomorsav termelő mirigy... De magának a gyomorsavnak az optimális összetételét, már nem gének találják ki, a gének csak az evolúció során a bioszi visszahatások és visszajelzések alapján levont eredményekre reagálnak, és módosítják a genomot az optimálisabb eredmény felé, tehát életképesebb lesz az egyed, ahol hatékonyabban működik az adott rendszer, a korábbi "korcsok" szépen kihalnak idővel, mint kontraszelekció ugyebár. Azonban hogy milyen a jó sav, azt már nem tudja a gén, csak annyit "tud", hogy milyen a minél jobb mirigy, ami előállítja a minél jobb savat... nemtudom érthető és követhető vagyok-e. A mosolynál a helyzet az, hogy a gén nem tudja, mi a mosoly, milyen a jó mosoly, azonban a visszahatásokból következteti, hogy akkor bánnak jobban, akkor kap több pozitív feedback-et a pici, ha ez és ez a biokémiai folyamat van beindítva az agyban, ami ugyebár alapvetően általában ez endorfin (mint mosoly) formájában... ergo a gén beépít a felelős sejtrendszerbe, egy funkciót, amivel ezt az élményt érje el, hiszen sikeresebb úgymond szeretettebb lesz az egyed, előnyökre tesz-tehet szert... ennek a végterméke pl a mosoly, de egyébként jelzőrendszer is hogy jól érzi magát, egészséges boldog stb... idővel persze ez aztán tudatosodik és akkor már nyilván tud szándékos mosolyt is ahogy minden ember, akkor már mondhatjuk hogy utánoz is akár, hiszen sok különféle mosoly van.. az ösztönös mosoly meg csak viszonylag egyféle ugyebár...
2018. ápr. 3. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Agykutató vagyok... de egerekkel és neurális kódolással fogkalkozok, ami elég messze áll ettől a babamosolybiológia :D


Na meg nem biológus a erederi végzettségem, szóval nekem küdhetsz babológiát, nem tanultam a egyetemen :)

2018. ápr. 3. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

*bocs a hibákért, telefonról pötyögtem.


Köszi a magyarázatot, nagyon hasznos!

2018. ápr. 3. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!