Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha tenyleg a marson tudnanak...

Ha tenyleg a marson tudnanak eletet teremteni mifog torteni?

Figyelt kérdés

Ha marson lesz elet... hogy fognak oxigent eloalitani?

Es csak a gazdag embert fogjak oda vinni? A szegenyebbeket meg itt hagyjak?

Teszem azt van mas elheto bolygo is.

Miert pont a mars?

Rose 128B re miert nem kuldenek felderitot?



2018. ápr. 4. 07:51
1 2
 11/18 Wadmalac ***** válasza:
90%

Érdekesnek találom amúgy, hogy ott a nagy terv a leendő, Hold körüli állomásra, de közben meg az ISS-t mintha veszni hagyni akarná a jónép. Pedig szerintem megérné inkább adni neki egy megfelelő löketet, átdurrantani a hold körüli pályára, majd a leendő állomáshoz jól jönne minimum építkezési lakókonténernek.

Felvonulási épület nélkül építkezni?

2018. ápr. 4. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
82%

"hogy fognak oxigent eloalitani?"

Oxigént lehet csinálni közönséges vízbontással. Víz meg van a Marson is. Rengeteg. Csak ki kell ásni, és fel kell olvasztani.


"Es csak a gazdag embert fogjak oda vinni? A szegenyebbeket meg itt hagyjak?"

Nem értem ezt az elviszik - itt hagyják dolgot. Senkit nem fognak "elvinni" remélem. A világ legtöbb országában az emberek maguk döntik el, hogy hova utaznak vagy hova nem. És igen, ahogy székesfehérvári vonatjegy is pénzbe kerül, bizonyára a marsi repülőjegy is pénzbe fog kerülni, csak egy kicsit többe. Kár, hogy még nem kapható.


"Teszem azt van mas elheto bolygo is."

Van, csak nem a Naprendszerben.


"Miert pont a mars?"

Mert az az egyetlen hely, ami elég közel van ahhoz, hogy el tudunk oda jutni és ahol elég hasonlóak a körülmények a földihez ahhoz, hogy reális legyen egy önfenntartó kolóniát létrehozni. Azt is csak hosszú távon (~100 év) persze.


Ha ennél bővebb válaszra vagy kíváncsi, olvasd el ezt:

[link]

2018. ápr. 4. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

#11 érdekes volna kiszámolni, hogy mennyi üzemanyag kellene ahhoz, hogy az ISS-t Hold körüli pályára állítsuk, és mennyibe kerülne azt + a megfelelő hajtóművet eljuttatni az ISS-hez. Azon kívül az aszimmetrikus alakja miatt elég nehéz lenne szerintem tolni.



Minden esetre, minden műszaki berendezésnek véges az élettartama. Azért az ISS nem egy Wartburg, hogy azt mondjuk rá, igaz, hogy rozsdás, de azért amíg gurul jó lesz. Az összes szerkezeti anyaga ki van téve a sugárzás és igen nagy és periodikus hőmérsékletváltozás öregítő hatásának. Ahhoz hogy kapjon még pár extra évet, azt nagyon komoly vizsgálatoknak, elemzéseknek kell megelőznie. És nem elég, ha nem lyukad ki, az összes létfenntartó rendszernek is működnie kell.

[link]

Persze ki lehet cserélni rajta ezt-azt, de a végtelenségig nem lehet foltozgatni.



Van itt a témában egy érdekesnek tűnő írás. Még nem olvastam végig.

[link]

2018. ápr. 4. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
DOOM 1-4 :)
2018. ápr. 4. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 Wadmalac ***** válasza:

"#11 érdekes volna kiszámolni, hogy mennyi üzemanyag kellene ahhoz, hogy az ISS-t Hold körüli pályára állítsuk, és mennyibe kerülne azt + a megfelelő hajtóművet eljuttatni az ISS-hez."

Hmm, gondolom kevesebbe, mint még egyszer ennyi tömeget fellőni helyette közvetlenül a Hold köré.


"Azon kívül az aszimmetrikus alakja miatt elég nehéz lenne szerintem tolni."

Most is toljuk néha, amikor túl alacsonyan van vagy ha űrszemetet kell kerülni.


Persze a Hold körüli pályása átálláshoz kelleni fog egy nagyobb svung is, amit a saját jelen hajtásai nem tudnak megoldani, kel hozzá plusz hajtómű. De van elég ultraprecíz stabilizációs számítási igény ott fent napi szinten, hogy ez ne legyen gond,szerintem.


Az élettartam meg, hát, ha ma úgy látjuk, hogy további finanszírozással fenntartható lenne, ha akarnánk, még akkor is, amikor már a mai tervek szerint az új épülne, akkor nem kérdéses.


Istenigazából az egyetlen gazdaságosabb alternatívát abban látom, ha a Bigelow-féle lufimodulok beválnának és rendszerbe kerülnének.

2018. ápr. 5. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

Egy űrszemét-elkerülő manőverhez általában úgy 2 km-rel emelik meg a pályamagasságot, és ehhez mindössze 1 m/s-mal kell megnövelni az űrállomás pálya menti sebességét.

(ezt itt olvastam:

[link]

Gondolom ezt is lassan, nagyon alacsony tolóerő mellet hajtják végre, hogy minimalizálják a fellépő mechanikai feszültséget.


A Holdhoz ennél sokkal nagyobb delta-v kell, aztán az egész cuccot meg kell fordítani, és lelassítani, hogy Hold körüli pályára álljon. Nem állítom, hogy ez lehetetlen, de nagyon összetett műszaki feladat lenne, és szinte biztos hogy nem érné meg egy majd 20 éves űrállomással megcsinálni.


Egész más dolog viszonylag kicsi és hengerszimmetrikus dolgokat a célhoz juttatni és ott dokkolni őket, mint egy már összeszerelt hatalmas és nehéz űrállomást egy másik égitesthez áthurcolni. Ha szét lehet szedni modulokra (szét lehet? - nem tudom), és a modulokat egyenként átvinni, annak nem látom műszaki akadályát. Kérdés, hogy van-e értelme. Azért az ISS még nem egy Enterprise űrhajó. Sajnos.

2018. ápr. 5. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 Wadmalac ***** válasza:
Hát, lehet, hogy szétszedve egyszerűbb.
2018. ápr. 5. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 Wadmalac ***** válasza:

Na már megint elküldtem félkészen.


tényleg csak jócskán a lehetőségeinket felülmúló fizikai és gazdasági számítások alapján lehetne eldönteni, megéri-e.

Mindenesetre a Deep Space Gateway megépítéséhez a tervekben az ISS igen aktív használata is fennáll, egészen az első modulok fellövöldözéséig. Lehet, hogy csak azért nem megy át hold köré, mert az új állomás felépítéséig itt, a mostani helyén szükség van rá.

2018. ápr. 5. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!