Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Geológiai mélyfúrások?

Geológiai mélyfúrások?

Figyelt kérdés
A föld összetételére vonatkozóan érdekelne a kérdés. Lefúrtak majdnem 13ezer méterig, 6ezer méteren még találtak élőlény foszíliát. Ez volna az egyik kérdés. Hogyan jut le több, mint 6000 méter mélyre? Annyi meteor a világon nincs, ami ekkora plusz réteget húz a földre. No és az olaj? 1000 csillió hektoliter szorozva tízzel, a huszadikon, mindez dinoszauruszokból, meg páfrányokból sajtolva? Akkor a mai temetőkből mi lesz 50 millió év múlva, soha ki nem fogyó shell kút? Elnézést kérek a meglehetősen egyszerű stílus miatt, de most csak ennyire tellett ;)

2018. ápr. 14. 22:53
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Az sem kizárt, hogy amikor azok a leletek odakerültek abba a rétegbe, még nem volt ilyen mélyen. A tektonikus mozgások folyamatosak, nem csak vízszintesen, hanem a kőzetrétegek emelkedhetnek és süllyedhetnek is.
2018. ápr. 14. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 EagleHUN ***** válasza:
100%

Igen lefúrtak elég mélyre, de ez még mindig csak a földkéreg felső rétege. A 13km is speciális különleges eset, spéci berendezésekkel sikerült olyan helyen amit jól kiválasztottak.


És igen találhatóak fosszíliák mélyen is, akár 6km mélyen is.

Mert amíg egyes területek kiemelkednek addig mások lesüllyednek és betemetődnek.

Vagy gondolj csak a kontinensek szélén alábukó tektonikai lemezekre. Azok lemennek a köpenyig és ott beolvadnak. A beolvadási zóna fölött pedig vulkáni lánc születik, meg kiemelkedő lepusztuló területek.

Lásd Andok, sziklás hegység, Grand kanyon.

Szóval lekerülhetett 6km mélyre geológiailag nem túl hosszú idő alatt! Ha levitte a kontinentális szállítószalag, vagy nagyon sok üledék rakódott rá egy gyorsan és mélyre süllyedő területen.


Van ahol a kizárólag biológiai eredetű mészkő vagy dolomit több 1000 méter vastagságú. És ott a legalsó rész is élőlényből van! (Korallok hozták létre úgy mint ma is a csendes óceánon az atollokat. Süllyed egy vulkán körülötte nő a korallzátony. A növekedési sebesség követni tudja a süllyedést. A vulkán már rég alámerült, de a zátony még mindig a felszinen képes maradni gyűrű alakban épülve év száz ezredekig vagy milliókig. A vulkán közben már lehet teljesen besüppedt a 4-5-6km mélyen lévő óceánfenékbe, de a felszínig érő korallhegy még meg van...)


Ja itt jutott eszembe a 11km méter mély Mariana árokban nem hogy fosszíliák élőlények is vannak. Az majd 2x olyan mélyen van mint a példádban a 6km! :D


A föld tömegéhez és méretéhez képest a földgáz és kőolaj és kőszén mennyisége gyakorlatilag elhanyagolható!

Az hogy az emberiségnek elég 2-300 évig az egész készlet az sem túl sok idő, geológiai léptékkel nézve!


Az algáknak a baktériumoknak év milliárdjai voltak arra hogy létrehozzák ezeket a készleteket.

Az ennél fejlettebb élet "csak" párszáz millió éves: dínókkal, fákkal, páfrányokkal meg minden mással együtt..

Ezzel ugye tisztában vagy?


És itt most kell tennem egy kitérőt.

Kőszén addig keletkezett amíg létre nem jöttek az első olyan gombák amelyek le képesek bontani a lignint.

Amióta van lignin lebontás azóta nem keletkezik kőszén.

(Van viszont finom laskagomba többek közt az is lignint eszik.)


Nyilván volt az olajnak keletkezésének egy ilyen "fordulópontja". Mivel ma már olaj tudtommal nem keletkezik. Az egy olyan rothadási folyamat végterméke volt ami abból indult ki hogy a többi élőlény az elhalt élőlények bizonyos zsírsavakat nem voltak képesek elbontani.

Hogy milyen baktérium oldotta fel ezt a dolgot nem tudom, lehet hogy az emberiség sem tudja még...


Földgáz még ma is keletkezik, mert metán kibocsájtó rothasztó élőlények "csinálják" oxigénmentes környezetben!


Szóval a mai temetőkből nem lesz semmi. A lágy szövetek elbomlanak. A kalcium kisavazódik a csontokból. Helytől függően pár évtized század vagy ezred és már semmi nincs a föld alatt. Nagyon ritka ami ettől eltérne, nem véletlen nem lehet tömegesen és egészben ősembereket (akár "csak fiatal" 12 ezer éveset sem) találni úton útfélen.


De mesterségesen meg lehet csinálni ha a hullákat egy tartályba gyűjtjük és nagy nyomáson metánban tartjuk pár millió évig. Sajnos ez túl hosszú megtérülési idő.


És még egy érdekesség:

Amíg nem volt oxigén a földön addig zöldek voltak az óceánok az oldott vas atomoktól!

Amikor megjelentek az első oxigéntermelők a légkörbe semmi nem került, mert először a vas oxidálódott el és kiülepedett a fenéken. Vastag akár több 100m vastag rétegekben óriási területeken! A légköri oxigén felhalmozódás csak ez után következett be.

És ez sok 100 millió évvel az első komolyabb élőlények megjelenése előtt történt. A baktériumok uralta korban. Volt rá idejük és felfoghatatlan mennyiségben tenyésztek.


Szóval (majdnem) az összes vasérctelep biológiai eredeztetésű és így minden kibányászott és felhasznált vas is. Olyan gigantikus mennyiségről beszélünk, ami mellett eltörpül minden szén és kőolaj lelőhely. Év 100 ezredekre elég a készlet. Ma is keletkezik bár nem ekkora mennyiségben a vulkánok által a föld mélyéről felhozott kőzetekből viszonylag gyorsan kioxidálódik. Fogyasztva a légköri oxigént. Szerencsére az élővilág (fák, algák...) újra tudja termelni. Már ha nem irtjuk ki és pusztítjuk el őket...

2018. ápr. 14. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a mindenre kiterjedő választ, úgy látom igen jelentős tudással rendelkezel e téren.
2018. ápr. 15. 21:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!