Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A matematikában a számokon,...

A matematikában a számokon, metódusokon és kifejezéseken kívül léteznek más létformák?

Figyelt kérdés

Elméletem szerint csak ez a három matematikai létforma létezik, és ezekkel le tudunk írni mindent. Azért mondok pár példát is:

számokhoz tartoznak az egészek, kvaterniók, mátrixok, intervallumok, halmazok, s a többi.

metódusokhoz tartoznak a műveletek, operátorok, függvények és hasonlók.

kifejezések azok, amikben a számokat és metódusokat összeírjuk, de önmagukban a számok és metódusok is kifejezések.

Ezek kívül létezhet más?



2018. ápr. 25. 16:22
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
43%
A matematikában nincsenek létformák. Minden halmaz. A mátrix, a függvény meg a kijelentés is halmaz.
2018. ápr. 25. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Vannak különböző terek is, és elemeik, mint vektorterek (vektorok, mátrixok), függvényterek, geometriai terek, mértékterek, topológiai terek, szomszédsági terek. A számok általánosításai a különböző struktúrák elemei, lásd csoport, gyűrű, test. Ahol is az elem, mint matematikai objektum típusa nincs meghatározva.

Egyébként jó helyen keresgélsz, a kategóriaelméletnek nézz utána!

2018. ápr. 25. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 dq ***** válasza:
39%

Ezt a "minden halmaz" baromságot jó lenne elfelejteni végre.


A kérdést nem értem.

2018. ápr. 25. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
69%
Neked meg jó lenne végre elfogadni, hogy egy tudomány nem úgy működik, ahogy te megálmodtad.
2018. ápr. 25. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
68%

Kérdező, javaslom, a matematikát tanuld és ne fantáziálj róla.

Egyébként a szám az szám, az intervallum halmaz, és nem keverendő. Ez nem elmélet, hanem zagyvaság.

2018. ápr. 25. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 dq ***** válasza:

#4


Nekem 8. Akkor talán már csak az marad hátra, hogy viríts valami forrást?

2018. ápr. 25. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
37%
Hihetetlen, hogy ez minden egyes ilyen kérdésnél újra meg újra lemegy.
2018. ápr. 25. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

dq, az első arra gondolt, hogy a matekot jelenleg halmazelméleti axiómákra építjük. a legelterjedtebb rendszer a zfc, ebben összesen 2 (1) exisztenciaállítás van csak. feltéve, hogy létezik üres halmaz és egy végtelen halmaz (vagy csak az utóbbi), minden, amit te fizikusként alkalmazol, ezekből a halmazokból megkonstruálható, ráadásul halmaz lesz.


az más kérdés, hogy a híres és mindent tudó kutatómatematikusunknak annyira sikeres élete van, hogy nincs ideje tudomást szerezni arról, hogy a matek más elméletekre való építésének lehetősége is fennáll (lásd pl. 2. válaszoló). sőt az alapokon való gondolkodás matematikafilozófiai, vagy tisztán filozófiai problémákat is felvet.

2018. ápr. 26. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

dq nagyon jól tudja, mire gondoltam, hallgatta egyetemen is. Azt csak eljátssza, hogy nem egyértelmű a helyzet, hogy a laikusok ne tudják, kinek higgyenek (mint az összes konteós, teremtéses, egyebes barom).


Az összes válaszoló közül még mindig én vagyok az egyetlen, aki ténylegesen ért a kategóriaelmélethez. Ami nem egy másik alapja a matematikának (ami mint abszolút különálló tudomány - és nem mint a fizikai modellezés eszköztára - pontosan azóta létezik, mióta minden halmaz benne), hanem egy nyelvezet, ami az absztrakció egy bizonyos szintjén megkönnyíti a társalgást. Minden kategóriaelméleti bizonyítás ugyanúgy a halmazelméleti axiómákhoz megy vissza. Nem valami velük ekvivalenshez, hanem effektíve hozzájuk. (Már csak azért is, mert minden kategória minden objektuma és minden nyila is halmaz.)


Mikor azt mondod, hogy például a fundamentális csoport képzése egy kovariáns funktor a topologikus terek kategóriájából a csoportok kategóriájába, az pontosan azt jelenti, hogy bármely két A,B topologikus térre és köztük levő f folytonos függvényre igaz, hogy pi○f=pi(f)○pi. Nem jelent semmi olyasmit, hogy abban az értelemben létezik a halmazok osztálya, mint például az üreshalmaz. Mikor a kategóriaelméletben létezik egy osztály, az csak annyit jelent, hogy halmazelméletileg tudsz olyat állítani, ami pont azokról a dolgokról szól.

2018. ápr. 26. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 dq ***** válasza:
0%

> dq nagyon jól tudja, mire gondoltam, hallgatta egyetemen is.


Nem vagyok gondolatolvasó. A "Minden halmaz." kijelentést baromságnak tartom.

2018. ápr. 26. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!