Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fekete lyukban hova tunik...

A fekete lyukban hova tunik az anyag?

Figyelt kérdés
Nem vagyok nagyin jartas a temaban, nagyon sok filmet es dokumentum filmet neztem ezzel kapcsolatban es erdekel, de igy lajikus felfogassal amit tudok rola, hogy az anyag at tud alakulni energiava, de a fekete lyukba ha barmi bele megy teljesen mindegy milyen tomegu, az nem alakulhat at energiava mert akkor nem none a tomege a fekete lyuknak, viszont ha nem alakul at, akkor hova tunik? Ertem hogy nagy lyukat ut a terbe, de ez is veges gondolom, mert ha egy relative kisebb fekete lyuk magaba huzz egy nagyon nagy csillagot az "osszepreselodik" de ebbol peldaul mennyit tudna magaba szivni?

2018. ápr. 27. 20:26
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Ott van az anyag egy nagyon (végtelenül) kicsiny pontban. Amikor a gravitáció minden más kölcsönhatásnál erősebbé válik, akkor nincs ami gátat szabna az összehúzódásnak. Ha ekkor az anyag sűrűsége végtelen naggyá tud válni, akkor a kiterjedése lehet végtelenül kicsi.
2018. ápr. 27. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
1%

Átkerül egy másik világegyetembe. Egy harmadikból pedig hozzánk a fehérlyukon keresztül. Kölcsönös energiacsere.

Körfolyamat, mint minden másnál. Ez egy természetes folyamat. Röviden.

2018. ápr. 27. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Röviden: nem tudjuk. Annyi tudunk, hogy a tömegét valóban megtartja az anyag, de hogy milyen formában van jelen, az még nyitott kérdés. Felső tömeghatárt sem ismerünk.
2018. ápr. 28. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
74%

Az energiának is van tömege, valójában ez a két szó ugyanazt jelenti, csak egy szorzószám köztük a különbség.


Szóval ha a fekete lyukban az anyag netán "energiává alakulna", akkor egy grammal se csökkenne a tömege.

2018. ápr. 28. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
0%
Energiává alakul.
2018. ápr. 28. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Bocs nem olvastam el a válaszokat.
2018. ápr. 28. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
9%
Sokan tévedésben vannak. Nem kell feltétlenül nagyon sűrűnek lenni az anyagnak hogy fekete lyuk legyen belőle. A definíció szerint akkor válik egy test fekete lyukká, amikor a gravitációja akkora, hogy a felszínén a szökési sebesség meghaladja a fénysebességet. Elméletileg akár víz sűrűségből is lehet fekete lyukat csinálni, ha elég nagy a tömeg, vagyis a méret. Az anyag minden valószínűség szerint nagyrészt benne kell hogy maradjon a fekete lyukban, mivel a bezabált anyag gravitációját érzékeljük. Ajánlom Dávid Gyula előadásait ha érdekel a téma.
2018. ápr. 28. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Kérdező: az energiának is van tömege!

Pont annyi, mint az anyagnak.

Úgyhogy észre se vennéd, ha átalakul.


Amúgy a töltése is megmarad, és minden más is, ami általában nem tűnik el.


A legújabb elméletek szerint nem végtelenül kicsi, hanem Planck-méretű gömb, és az anyag húrok formájában van ott jelen (ezek a legkisebb részecskék, amelyeket ismerünk).

Maguk a húrok 2 dimenziósak, nem foglalnak helyet.

2018. ápr. 28. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
65%

"Elméletileg akár víz sűrűségből is lehet fekete lyukat csinálni, ha elég nagy a tömeg, vagyis a méret"


A gond az, hogy a méret növekedésével a felszín is távolodik a tömegközépponttól. Fekete lyuk akkor tud létrejönni, hogy egy objektum elég kis térrészre zsugorodik ahhoz, hogy a teljes tömege egy adott sugarú gömbfelület mögött legyen, vagyis ha elég kicsivé tud válni és ezáltal elég nagy tud lenni a felszíni gravitáció. Ilyen szempontból nincs is tömeghez kötve, akár a Föld is képezhetne fekete lyukat, csak önmagától nem fog tudni olyan kis méretűvé zsugorodni.


Amúgy egy fekete lyukban (szingularitásban) valószínűleg azért fér el akkora tömeg, mert látszólag a Pauli-elv érvényét veszti (ami a neutroncsillag stabilitását is adja), de valószínűbb, hogy a tömeg bozonok formájában van jelen, tehát hagyományos anyagot (fermionokat) már nem tartalmaz.

2018. ápr. 29. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
68%
A gravitáció csökkenése az 1/R2 szerint történik, ez alapján egy adott tömegközépponttól a fenti képlet alapján azt várná az ember hogy ha egy gömb kiterjedésű objektumon áll, akkor a gömbhéjon már csökkent gravitációt észlel a középponthoz képest. Matematikailag kimutatták, hogy a gravitáció a gömbhéjon a legnagyobb, mivel az alatta lévő teljes anyag gravitál. Ha van még anyag felettünk, az már nem számít bele a gravitációba. Ezek alapján pedig elképzelhető fizikailag víz sűrűségű fekete lyuk. Matematikailag pedig nincs értelme a nulla sugárnak, mert ha két pontszerű elemi részecske összeérne, akkor végtelenül nagy lenne a gravitáció R2=0. Persze ez könnyen kidumálható, hogy a valóságban még a legkisebb elemi részecskéknek is van fizikai kiterjedése, tehát a sugara nem nulla. Abban nem is vitáznék, hogy a jelenleg ismert fekete lyukak minden bizonnyal sűrűbbek a neutroncsillagnál, ahol a Pauli nyomás szab gátat a további sűrűsödésnek, mivel minden jel szerint a neutroncsillag fázis további gravitációs beszakadásából jönnek létre. Az pedig érzésre elfogadhatjuk hogyha egyszer már a gravitáció összenyomta az anyagot neutronanyaggá, mi a franctól hígulna vissza hogy kisebb legyen a sűrűsége. Az biztos hogy valami hipotetikus anyagforma van a fekete lyukban, amiről a legnagyobb koponyáknak sincs lila gőze hogy mi lehet, mert ott véget ér minden jelenlegi fizikánk. A kérdezőnek azt mondanám, hogy ha a feltett kérdésére valaki egzakt választ tudna adni, akkor soron kívül év közben fáradhatna a Nóbelért.
2018. ápr. 29. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!