Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hőtani kísérlet során mit...

Hőtani kísérlet során mit tudnék elmondani szerintetek az adott kísérletemről, amit bemutatok majd? Illetve izochor vagy izobár lesz az állapotváltozásom?

Figyelt kérdés
Egy üveg palackot teszek hideg vízbe, majd a palack tetejére ( nincs rajta kupak ) ráhúzok egy lufit. Ezután forró vízzel felmelegítem a palackot, így a lufi felfújódik. A gázok hőre való tágulása miatt, ezt értem, de a belső levegő nyomása, vagy a térfogata növekszik meg? Illetve mit tudnék elmondani a kísérlet alatt? Ötletem sincs..

2018. máj. 2. 22:49
 1/4 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

a lufi nem fog felfújódni, ennyit egy üveg gáz (1-2 liter) nem tágul. Azt ajánlom, hogy az üveg tetejére egy vízzel megnedvesített pénzérmét tegyél (a víz tömít) vagy szappanbuborék hártyát. így akár a kézmeleg hatása is megfigyelhető!

Az állapotváltozás izobár lesz, mert a külső ellennyomás nem változik.

2018. máj. 3. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
Ha a felfújódást úgy értjük, hogy teljesen, akkor csak kis lufi esetén tud megtörténni. Minél nagyobb az üveg, minél kisebb a lufi, és minél nagyobb a melegítés, annál jobban fújódik fel a lufi. Könnyen ki tudod számolni, hogy mennyire. Nem tudom, mennyire hideg a hideg vizetek, legyen pl. kb. 285 K. Ha forró vízzel fel tudod melegíteni kb. 360 K-re, az 26%-kal magasabb, tehát ugyanakkora nyomáson a térfogata is ennyivel növekszik. 1 l-es üveg esetén 2.6 dl-rel. Egy kis lufi.
2018. máj. 3. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Ha tágul is a lufi, akkor mind a térfogat, mind a nyomás nő, mivel a rugalmas lufi erővel próbál összenyomódni, a belső nyomás nagyobb lesz, mint a kezdeti (ami megegyezett a légköri nyomással). Ha nem nyúlik meg a lufi anyaga, akkor izobár jelenségről van szó. A szappanhártyánál szintén van egy kis összehúzó erő, de jóval kisebb, mint egy lufinál, ott ez elhanyagolható.
2018. máj. 3. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nem teljes felfújódásra gondoltam, ezt kihagytam a fenti szövegből. Kipróbáltam már, és a lufi csak kicsit fújódik fel, de a folyamat szemmel is látható. Köszi szépen a válaszaitokat, és a segítséget, ötleteiteket!
2018. máj. 3. 09:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!