Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létrehozhatnak 3D "kvantumnyom...

Létrehozhatnak 3D "kvantumnyomtatót"?

Figyelt kérdés
Azon gondolkodtam, lehetséges-e olyan intenzív és olyan részletgazdag 3D-s foton-interferenciaképet létrehozni, hogy az anyaggá szilárduljon, szerintetek?

2018. máj. 8. 21:37
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Nem.


Elektromágneses sugárzás nem "szilárdul" csak úgy anyaggá.


Egyébként amit te látsz, az valamilyen anyaggal történő kölcsönhatás eredménye.


Foszforeszcens anyag, vagy fluoreszcens gerjesztés hatása. A fotont abszorbeálja az anyag, felgerjeszti egy elektronját, majd visszazuhan alapállapotra, és emittál egy magasabb, kisebb energiájú hullámhosszú fotont.


Tehát amit te látsz azok emittál fotonok.

3D-s lézerszkennerrel lehet 3D-ben pontokat villogtatni a térben így, akár meg is lehet szilárdítani bizonyos polimereket... de ennek semmi köze a kvantummechanikához.

2018. máj. 8. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

*nagyobb hullámhosszú, kisebb energiájú fotont. Pl UV fotonból zöldet dob vissza.


Kivétel a két-foton, vagy multifoton, amikor egy időben abszorbeálódnak a fotonok, lehet infrából zöldet csinálni.

2018. máj. 8. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Elektronikában létezik hasonló eljárás, nyomtatott áramköröket (akár IC-ket, chipeket is) gyártanak pl. optikai úton úgy, hogy egy mesterfilmen keresztül világítanak az előkészített nyersanyagra, ami alapján később kialakítják a rajzolatot, akár több lépésben több rétegben, mondhatjuk, hogy 3D-ben. De ennek nincs köze az interferenciához.


Az interferenciaminta egy statisztikai jellegű eloszlási minta, tehát a felbontás itt nem tudom, mit jelent pontosan. És nem igazán értem, mi lenne a célja ennek.

2018. máj. 9. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Ez a kérdés értelmetlen.
2018. máj. 9. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Amúgy rákeresve pl ezt találtam:


A Nature Photonics című lapban most megjelent közlemény szerint –a tanulmányt a ScienceDaily tudományos portál idézte – a brit egyetem és a németországi Max Planck Magfizikai Kutatóintézet munkatársai több lépésben alakítják át a fényt anyaggá. Első lépésben egy aranylemezt elektronokkal bombáznak, hogy ezzel nagy energiájú fotonnyalábot hozzanak létre.

A következő lépésben a hohlraum (németül üres szoba) nevű, speciális aranyeszközre nagy energiájú lézert irányítanak, amely olyan fényt termel, amilyet a csillagok bocsátanak ki. Az utolsó lépésben az első fotonnyalábot beküldik a hohlraumba, ahol a két nyaláb összeütközik. A tudósok számításai szerint megfelelő beállítással akár százezer elektron-pozitron párt tudnak létrehozni.

hirdetés

A híradások szerint az elektron és pozitron előállításához két nagy teljesítményű lézerre és tökéletes vákuumra van szükség. Ilyen rendszer egy adott helyen pillanatnyilag sehol sincs, de a részleteiben nem publikált koncepció máris felkeltette a tudóstársak érdeklődését, így Pike reményei szerint egy éven belül mégis sor kerülhet a fotonok ütköztetésére. A The Guardiannek nyilatkozó brit fizikus szerint több olyan hely is van a világon, ahol némi fejlesztés árán elvileg megvalósítható az elgondolás.

Az egyik ilyen a New York állambeli Rochesterben található, 1970 óta működő Omega lézer, a másik a nukleáris fegyverek kutatását segítő aldermastoni Orion lézer. Az elképzelés valóban ígéretes, hiszen ma még elképzelhetetlen távlatokat nyitna egy olyan berendezés, amely fényből anyagot állítana elő. Egy ilyen eszköz segítségével a szub atomi részecskék viselkedését is pontosabban megérthetnénk.

Andrej Seryi, az Oxford Egyetem John Adams Intézetének igazgatója a brit lapnak a következőt mondta: „Csodálatos arra gondolni, hogy anyagból energiát, energiából anyagot készíthetünk. Vajon képesek leszünk-e a jövőben arra, hogy ezeket a formákat egymásba alakítsuk?”

2018. máj. 9. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Az eredeti (sci-hub.tw-vel letölthető)


[link]


Szóval 2014 óta nem sok előrelépés volt, és az is csak elektron-pozitron párt lehet képes létrehozni. Egy proton létrehozása elektromágneses hullámokból szerintem még sokáig elképzelhetetlen.


Két Halálcsillaggal bolygóromboló lézerével talán :D

2018. máj. 9. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Ez az! Ezek szerint mégis csak igazam van! Lehetséges az elgondolásom. Köszönöm az utolsónak a válaszát! Már csak az a kérdés, hogy pontosan hogyan?
2018. máj. 9. 16:04
 8/11 anonim ***** válasza:

[link]


Letöltöttem neked a teljes cikket.

Tanultam kvantummechanikát anno, de ez most nekem is sok beleolvasva... majd áttanulmányozom.


Elektron-pozitron párokkal mondjuk nem sok mindent tudsz kezdeni :)


Első körben nekem erről a Hawking sugárzás jut eszembe, szerintem


[link]

2018. máj. 9. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

"akár százezer elektron-pozitron párt tudnak létrehozni"


Nem értem, ez hogyan fog anyaggá "szilárdulni", és hogy ennek mi köze az interferenciaképhez.

2018. máj. 9. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Hát ezaz :D De legalább tömeggel rendelkező részecskék.


Viszont ennek semmi köze az interferencia "képhez", amit már leírtam miként alakul ki.


Ha meg a fényhullámok interferenciájáról van szó, az soha nem fog anyaggá alakulni.


A hullámhegy egy elektromágneses amplitudó peak és ennyi.

2018. máj. 9. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!