Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Dinoszaurusz vére egy megkövül...

Dinoszaurusz vére egy megkövült szúnyogban?

Figyelt kérdés

A Jurassic Parkban lattam az elobb egy jelenetet, ahol egy szunyog kiszivta egy dino veret, aztan ugyanaz a szunyog beleragadt a fagyantaba, ami nem sokkal kesobb megkovult. A kerdes az: tobb millio ev utan is kimutathato-e a dino DNS-e a szunyogban “tarolt” verbol?


Elnezest, ha rossz kategoriaba irtam a kerdest + nem raktam ekezeteket, de siettem.



2018. máj. 11. 21:49
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Olvastam erről egy levezetést, hogy ennyi idő alatt annyira bomlik a DNS, hogy ez fantazmagória. A mamut DNS-e más tészta.
2018. máj. 11. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

AH , ertem, koszonom!

Azert mas valaszat is varom, kivancsi vagyok ki hogy gondolkodik errol:)

2018. máj. 11. 22:03
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Ugyan így.


Gyakorlatilag előbb legózom neked össze a dínó DNS-t, nulláról, mint ezekből a jó esetben nagyon minimálisan megmaradt töredékekből.


A DNS szekvenáláshoz sok töredékminta kell, akkor volna esély összerakni. Ennyit nem bír ki.

2018. máj. 11. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
68%

"...több ezer éves egyiptomi múmiából, gyantába zárt 30 millió éves rovarból és akár a jégbe fagyott ősállatokból is sikeresen lehetett használható DNS molekulákat kivonni."

[link]

"A DNS molekula stabilitása" résznél.

2018. máj. 11. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Igen, de ott magáról a rovar DNS-ről van szó, ami sokkal nagyobb mennyiségben van egy rovarban, nem arról a csekély mennyiségú vérről, amit szívott. Ez utóbbiból még nem hallottam sikeres szekventálásról. Eleve extra száraz környezetről írnak, nem tudom, egy vércsepp ennek mennyire felel meg...
2018. máj. 11. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
73%

Ugyan így.


Gyakorlatilag előbb legózom neked össze a dínó DNS-t, nulláról, mint ezekből a jó esetben nagyon minimálisan megmaradt töredékekből.


A DNS szekvenáláshoz sok töredékminta kell, akkor volna esély összerakni. Ennyit nem bír ki.

2018. máj. 11. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Bocs dupla...


Igen, találnak egy rovart abból nem pár töredék jön le, hanem sok minta amiből már statisztikai alapon rekonstruálható DNS...de valószínűleg 100%-ban ott sem lehetséges a teljes rovart visszaállítani.

Az egy dolog, hogy DNS molekulát kinyerhetünk egy ép részekkel bíró 30M éves anyagból, de hogy az milyen állapotban van, arról nem írtak semmit.


A dínó vér ennél nagyságrendekkel kevesebb anyagot tartalmaz... egy rekonstrukcióhoz meg nem elegendő pár épen maradt szekvencia.

2018. máj. 11. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Koszonom a gyors valaszokat, a kerdesre megkaptam a valaszt. Mindenkinek ment a zold kez!:)
2018. máj. 12. 09:25
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

""...több ezer éves egyiptomi múmiából, gyantába zárt 30 millió éves rovarból és akár a jégbe fagyott ősállatokból is sikeresen lehetett használható DNS molekulákat kivonni." "

Attól még, mert a semmelweis.hu-n írják, ez még hülyeség. Ugyan a DNS tényleg elég stabil, de még teljesen ideális, folyékony nitrogénben történő tárolás esetén sem bírná ki évtízmilliókig.


A jelenleg legidősebb izolált DNS is "csak" 700 ezer éves, és nagyjából konszenzus van, hogy az egymillió év nagyjából elérhetetlen. A DNS-nél jóval ellenállóbb szerkezeti fehérjék (pl. kollagén) sem áll ell pár millió évnél tovább. Régebben volt hír arról, hogy dinoszaurusz fehérjét izoltáltak T rex csontból, de ma már úgy gondolják, hogy az szennyezés lehetett.

[link]


DNS izolálás ilyen távlatból teljes bizonyossággal kizárható.

2018. máj. 12. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Itt egy cikk, amiben a kísérletek alapján kiszámolták, hogy a DNS felezési ideje kb 500 év (persze ez sok tényezőtől függ): [link]


Ez azt jelenti, hogy kb 500 év elteltével a DNS nukleotidok közötti kötések fele elbomlik, 1000 év alatt a háromnegyede és így tovább. Könnyen kiszámítható, hogy a szekvenálható DNS fragmentumok száma és mérete pár tízezer év alatt annyira lecsökken, hogy a teljes genom rekonstrukció lehetetlenné válik, és százezer évtől már bármilyen értelmes információ kinyerése is komoly kihívás.

2018. máj. 12. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!