Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kavntummechanikában a tudat...

A kavntummechanikában a tudat játszik bármilyen szerepet? Mióta levetettük a lokális realizmust melyik kvantummechanikai kép/iskola az elfogadott, és abban van-e szerepe a tudatnak a mérés definíciójában?

Figyelt kérdés

2018. máj. 14. 11:49
1 2
 1/20 Wadmalac ***** válasza:
75%
nincs. Itt csupán szeparált halmazok közti információ-forgalomról van szó, ehhez nem kell tudatos megfigyelő egyáltalán.
2018. máj. 14. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
33%

A tudatnak nem volt soha semmiféle szerepe a QM-ben.


Ez csak egy ostoba tévhit.


A mérésnek, megfigyelésnek, információáramlásnak van szerepe, ahogy Wadmalac írta.

2018. máj. 14. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:

Sőt a QM-ben a tudat nincs értelmezve.

Csak egy komplex neurális hálózat.


Ráadásul a QM nem zárja ki azt sem, hogy determinisztikus legyen.


Az öntudat és a szabad akarat illúziója ez. Egy szuperfejlett biológiai gép, nézi a detektor monitorát, ettől teljesen függetlenül zajlanak a kvatumeffektusok.

2018. máj. 14. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
43%
Ha tudat lenne benn akkor nem lehetne jó nagyokat röhögni a megrögzült ezósokon lásd:ZoltánKvantumfizikus
2018. máj. 14. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:

A kvantummechanika mindössze az a tudományág, ami a nagyon kicsi (nanoszkopikus) jelenségeket vizsgálja.


Ugyan azzal a tudományos módszerrel vizsgálják az ilyen jelenségeket is (mérés, kísérlet, reprodukálhatóság, interszubjektivitás), csak az a különbség, hogy a klasszikus mechanika szabályai már nem mindig érvényesek ilyen kicsiben.


A tudományon kívül, és aminek szerintem te is áldozatául estél: Általában mindenre, amit régen ezotériának hívtak, rá lehet húzni egy "kvantumköntöst", így pedig beetethetők az emberek. Bármi, ami régebben az angyalok, szellemek, jós kategória volt, rádobják a kvantum szót és áthelyezik a magyarázatot, és máris el lehet adni azoknak, akik nem hisznek a túlvilágban de alapvetően babonásak. (hiszen kvantum, nem érted úgy se, de működik, bevonzod hidd el)

2018. máj. 15. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:
Hát én pár éve végeztem fizikus szakon, és ott még úgy emlékszem a mérést tudatos megfigyelő végezte. Meg lehet próbálni kikerülni, de én erre még nem láttam megfelelő próbálkozást. Nem kizárt, hogy van, de azt nem mondanám, hogy ez tévhit, butaság, ezo akármi. Ez komoly dilemma volt régen is, nem triviális prbléma. És kíváncsi lennék erre az információelméleti, ill. információáramlásos megfogalmazásra, tudnátok adni hivatkozást? Ha így lenne, tök jó lenne, de én elég szkeptikus vagyok. Az információ úgy általában nem fizikai fogalom. Sok fizikai rendszerben bevezethető bizonyos formában, de az információ lényege pont az, hogy az csak valamihez viszonyítva értelmezhető, pont ott a legnagyobb a szerepe a tudatnak általában, ha végiggondolja az ember az alapjaiban.
2018. máj. 15. 21:04
 7/20 anonim ***** válasza:

Milyen tudatról beszélsz?


Kölcsönhatásba lép a detektorral a részecske. Ez a megfigyelés. "Információáramlás" két halmaz között.


Ugyanakkor ezt kiválthatja egy termikus sugárzás is.


Ez akkor is megtörténik, ha a tudatos megfigyelő odanéz, vagy sem.

2018. máj. 15. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

"A tudatnak nem volt soha semmiféle szerepe a QM-ben.

Ez csak egy ostoba tévhit."


Ha valaki nem ért hozzá, akkor minek ír ide???


A koppenhágai interpretáció súlyos nehézségeinek megoldása érdekében például Wignernek odáig kellett elmennie, hogy feltételezze:4

...a tudat elkerülhetetlenül és megváltoztathatatlanul helyet kér az elmélet- ben. Ha a hullámfüggvény fogalmát felhasználva fejezzük ki magunkat, azt kell mondanunk, hogy amikor benyomások hatolnak be tudatunkba, ez maga után vonja a hullámfüggvény megváltozását.

2018. máj. 15. 21:13
 9/20 anonim ***** válasza:
43%
Hát én ehhez forrást kérnék, mert sehol nem találom hogy bármikor ilyet mondott volna.
2018. máj. 16. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
44%

Szerintem a "Wigner barátja" paradoxonra gondolsz, de annak az égvilágon semmi köze a megfigyeléshez és méréshez.


Ne feledjük, hogy ez egy kvázi filozófiai gondolatkísérlet, semmi köze a valósághoz.

Szeparált halmazokról van szó... értem?


A kvantumos rendszereket szinte bármivel meg lehet zavarni, bármilyen külső rendszerrel történő kölcsönhatással.

Erre rengeteg kísérlet van.


Tehát ezek a gondolatkísérletek akkor működnek, ha a rendszerek teljesen el lennének szigetelve minden külső hatástól.


Ez természetesen egy tudat esetében lehetetlenség.

2018. máj. 16. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!