Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért működik pont fordítva a...

Miért működik pont fordítva a világos és a sötét bőr?

Figyelt kérdés
Fizikából ismert tény, hogy a fekete szín mindent elnyel, a fehér pedig mindent visszaver. Viszont a sötét bőr véd az UV ellen, a fehér bőr pedig épp azért lett fehér, hogy minél több UV-t tudjon elnyelni
2018. máj. 17. 13:13
 1/9 Wadmalac ***** válasza:
70%

Rossz a logika.

A fehér bőr azért lett fehér, mert adott élőhelyen a sötét bőr védőképességére nem volt szükség.

A bőrvilágosodásnak nem volt szükségessége (legalábbis ilyen szempontból, más miatt jelenthetett valami előnyt, pl. esetleg az alacsonyabb melaninszint havas környezetben jobb rejtőszín lett). A sötét bőr szükségtelensége miatt jöhetett létre.

2018. máj. 17. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Láttam egy emberiség történetéről szóló ismeretterjesztő műsort és világosan azt mondák benne hogy a Neandervölgyi bőre azért világosodott ki, hogy minél több UVt tudjon összegyűjteni
2018. máj. 17. 13:35
 3/9 A kérdező kommentje:
@Wadmalac ettől függetlenül hasznosnak jelöltem a válaszodat... :)
2018. máj. 17. 13:54
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Wadmalac, nem stimmel, amit írtál.

A sötét bőr ELNYELI az UV-t, tehát véd ellene. Szükséges!

A világos bőr pedig átengedi azt a sugárzást, ami a D vitamin termeléséhez kell. Ez is szükséges!

Már persze ott, ahol mezőgazdaság van, mert a húsevők továbbra is megkapják a húsban.


Ha nem így lenne, akkor mindkét helyen vegyes típusok alakultak volna ki.

2018. máj. 17. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Wadmalac ***** válasza:
74%

#4: várjálvárjál, nem eszik olyan forrón a kását.


"A sötét bőr ELNYELI az UV-t, tehát véd ellene. Szükséges!"

Én is arról beszéltem, hogy véd, a festékanyag-tartalom nyel el, nem enged át.

Természetesen ott szükséges, ahol sokat, erősen süt a nap. Persze nem a mai ózonlyukas világban gondolkodva, 400.000 éve más volt a helyzet.


"A világos bőr pedig átengedi azt a sugárzást, ami a D vitamin termeléséhez kell. Ez is szükséges!"

Ja, csak nem mindegy, mennyit. Kevesebb napfény ellen kevesebb védelem kell, pont annyi csak, hogy a D-vitaminhoz elég legyen.


Éppen ezért volt a sok és erős napfénynek kitett vidékeken erős színezet, ami kevés, gyengébb napfényes vidéken már nem kellett.

Ha a vándorlás gyorsabb volt az evolúciós változásnál, akkor a napfény-színezet összefüggés már nem játszott, illetve a nagy bőrfelületeket elfedő ruha is kiiktatta a fontosságát.

2018. máj. 17. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:
57%

"Neandervölgyi bőre azért világosodott ki, hogy minél több UVt tudjon összegyűjteni"

Erre is voantkozik előző válaszom.

A neandervölgyi nem Afrika napos szavannáin élt, hanem északi erdős-hegyes területeken. Kevés napfény: nagyobb fényátengedés-szükséglet.


Stimmel itt minden.

2018. máj. 17. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nem, még mindig nem jó.

A neandervölgyi szinte csak húst evett, nem volt rajta kényszer.

Az európai ember viszont azért világosodott ki, mert áttért a földművelésre és NEM evett elég húst! Őnála tehát már kötelező lett világosnak lenni a D vitamin termelés miatt!

De ez kb. 70000 évvel az Európába való vándorlás után történt, addig ő is sötét volt.

2018. máj. 17. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Wadmalac ***** válasza:

"Nem, még mindig nem jó.


A neandervölgyi szinte csak húst evett, nem volt rajta kényszer."


Nem is én vagyok, aki kényszerekről írt.

A magas melaninszint nem volt többé fontos, ezért gyengülhetett akkor is, ha nem is volt hátránya (hacsak nem a rejtőszín-feltételezésem, de nem erőltetném).


Nem szabad az evolúcióra úgy tekinteni, hogy minden valami kényszerítő cél érdekében történik.


"Az európai ember viszont azért világosodott ki, mert áttért a földművelésre és NEM evett elég húst! Őnála tehát már kötelező lett világosnak lenni a D vitamin termelés miatt!"


Biztosan belejátszott, de éppen a neandervölgyi húsevése lenne a cáfolat arra, hogy biztosan ez volt a fő ok.

Hacsak, és ezt bizony nem tudom a neandervölgyi elődjei SOSEM voltak sötét bőrűek. Bár az sem perdöntő, mert simán jelentheti, hogy a magas melaninszint kialakulására nem volt oka.

2018. máj. 18. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Nem, nem érted:

- az afrikaiaknak feketének KELL lenni,

- a növényevő európaiaknak fehérnek KELL lenni,

- a többinek pedig mindegy.

2018. máj. 18. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!