Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van formula az iterációra?

Van formula az iterációra?

Figyelt kérdés

Iteráció alatt nem függvények ismétlését értem (funkcionális hatvány), hanem azt az operátort, ami összeadásból szorzást, szorzásból hatványt, hatványból tetrációt, kompozícióból funkcionális hatványt... csinál.

Tehát legyen adott az y O x kifejezés, és az O operátort szeretném iterálni, akár többször is. Van rá képlet?



2018. máj. 18. 23:09
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

"Iteráció alatt nem függvények ismétlését értem (funkcionális hatvány)"

Pedig az lesz az. Operátor definiálható, de az is erre fog épülni.


( [link] )

2018. máj. 19. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
95%

Hiányoztál már!


De nem is értem, hogy miért bennünket földi halandókat kérdezel, azt hittem a steinix-ankh operátorod meghozta az áttörést, elterjedt mint sztenderd jelölés. Múltkor nagyon határozottan mondtad, hogy már komoly emberek is használják, és a magas matematika mára elképzelhetetlen volna nélküle.

2018. máj. 19. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Amit a függvényekkel csinálunk az az ún. ismétlés, nem iteráció! A kör (kompozíció) mellette szám/függvény a jobb felső indexben az a funkcionális hatvány.


Iteráció:

It O legyen az O operátor iteráltja


y It O x = ( y O x )^o(x-1) o y


Ez a képlet úgy, ahogy működik, de pl. nem tudom hogy lehet dupla iterálást végezni. Tehát pl. ha It^2 O az It O operátor iteráltja, ami meg az O operátor iteráltja, akkor


y It^2 O x = ( ( y O x )^o(x-1) o y )^o(x-1) o y = ?


Nehéz megmondani, hogy ez mi, mert a funkcionális hatványnál eltűnik az x-1, és nem helyettesíthetünk be y-t a helyére... így első meggondolásra, de lehet, hogy mégis?

A kérdést már fórumra is felraktam, csak kíváncsi vagyok ide milyen agytrösztök járnak.

2018. máj. 19. 11:38
 4/12 Tom Benko ***** válasza:
Iteráció magyarul ismétlés... /O\
2018. máj. 22. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Szerencsére a magyar nyelvben, főleg a matematika ezen ágazatán bővül az iteráció, mint fogalom jelentéstartalma. Nem ugyanaz a kettő matematikailag. Legalábbis szerintem. Vagy szerinted akkor az mi, amikor egy operátort ugyanazzal az y-nal ismételgetünk x-szer?
2018. máj. 22. 19:56
 6/12 anonim ***** válasza:

"y-nal ismételgetünk x-szer"

Hatványozás?

2018. máj. 22. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Mondom egy operátort, ahogy fent is írtam. De még egyszer:

y it O x = y O y O ... O y, x-szer, így.

2018. máj. 22. 20:15
 8/12 Mojjo ***** válasza:
100%

@5:

"Vagy szerinted akkor az mi, amikor egy operátort ugyanazzal az y-nal ismételgetünk x-szer?"


Akkor az ismételgetés az nem ismétlés?

2018. máj. 22. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Más az amikor egy függvényt ismételgetünk, az gyakorlatilag egy funkcionális produktum, és más az, amikor egy operátort ismételgetünk. Fontos ez a leheletnyi kis különbség.
2018. máj. 22. 20:33
 10/12 Tom Benko ***** válasza:
Az operátor is függvény. /O\
2018. máj. 23. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!