Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A DNS és RNS által kódolt...

A DNS és RNS által kódolt információ bináris vagy kvaternáris?

Figyelt kérdés

Nem vagyok biológus, sem bioinformatikus ezért bocsi a pontatlanságért, csak kíváncsiságból kérdezem...


A DNS azt hiszem, hogy A, T, C, G bárispárjaiból rakható össze.

Ha jól tudom, az A csak a T-vel, a C pedig cak a G-vel kapcsolódhat, így annak ellenére, hogy 4 összetevőre bontható, valójában a párok miatt két információs egységgel kódolható. Kivéve persze akkor, ha pl. az AT és a TA egymástól megkülönböztethető esetek (vagy ha ugyanez igaz a CG és a GC-re), azaz különböző dolgot kódol pl. AT és TA.


Az RNS esetében A, U, C, G van. Itt szerintem a jó kérdés talán az lehet, hogy az A vagy az U és a G vagy a C kapcsolódhat a hélix szerkezethez. Ha pl. A kapcsolódik, az ugyanazt az információt írja le, mintha U kapcsolódna?


Valaki tudja a választ?



2018. jún. 10. 16:31
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Fogalmam sincs mi az a bináris meg kvaternális információ, de leírom azt amit tudok... Ha nem erre voltál kíváncsi akkor elnézést.


Jól írod hogy A és T, illetve C és G kapcsolódik egymáshoz, viszont a DNS-nek csak az egyik szála kódol!


A DNS azon szála ami kódon, lemásolódik egy vele komplementer messenger RNS (ahol a bázisok a nem kódoló szál adott részével egyeznek meg, azzal a kivétellel hogy RNS-en T helyett U van!)


pl.

DNS nem kódoló szála: TAGCAAAAT

DNS kódoló szála: ATCGCTTTTA

messenger RNS: UAGCAAAAU


A messenger RNS-ről pedig úgy történik a kód leolvasása, hogy a bázisok HÁRMASÁVAL (tripletekben) olvasódnek le.

Az én példámban:

UAG -> egyik aminosav

CAA -> másik aminosav

AAU -> harmadik aminosav


Na most mivel több varáció van mint aminosav, ezért egy aminosavat több triplet is kódol.

2018. jún. 10. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 sadam87 ***** válasza:

Az első válaszoló már leírta a lényeget, én csak pár apró pontosítás tennék a válaszához.


1. Azt a DNS szálat, amihez az RNS bázisai kapcsolódnak, minta (templát) szálnak szokták hívni. Kódoló szálnak általában épp a másik szálat hívják (épp azért, mert megegyezik a bázissorrendje az RNS-ével (természetesen az U/T különbséget leszámítva)).

[link]


2. "UAG -> egyik aminosav"

Ez mondjuk pont STOP kodon. :) (Legalábbis a standard kódban.)

2018. jún. 10. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Ohh basszus tényleg... amikor random beütöttem kodonokat akkor tudat alattim pont a stop kodont hozta felszínre...
2018. jún. 10. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!