Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség az etil és...

Mi a különbség az etil és metil között szerves kémia nevezéktanban?

Figyelt kérdés

pl: 3-etil-4-metilhexán

Honnan tudom a rajzban,hogy a "vonal" az most etil vagy metil lesz?

Valaki érthetően el tudná magyarázni? :D


2018. jún. 10. 20:51
 1/5 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

itt az alap szénlánc egy hexán.

A 3. szénatomon van egy etil csoport, a 4.en egy metilcsoport.


Az etil -CH2-CH3 oldalláncot, a metik -CH3 oldalláncot jeletnt, amit a hexán megjelölt számú szénatomjain lévő valamelyik hidrogént helyettesíti.

2018. jún. 10. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

alapvető szabály hogy a "vonal" egy C-C közti kötés jelent, a hidrogénekkel nem szokták "kiszőrözni" a rajzokat.

Tehát az egyszerű vonal (-) egy metil csoportot jelent.

2018. jún. 10. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:

Itt egy vegyészmérnök :D

Arra merek következtetni, hogy kémia órán szerkezeti képlet alapján kell elnevezni egyes vegyületeket. Ennek legegyszerűbb módja konyhanyelven a következő, a 3-etil-4-metilhexán példán leírva. Ránézel a "rajza" és megkeresed a leghosszabb szénláncot amit csak találsz, tökmindegy hogy kanyarodik-e vagy sem. Megszámolod, hogy hány db szénatom van benne és annak megfelelően elnevezed(metán<etán<propán<bután<pentán<hexán<heptán.... Ezután megnézed, hogy ennek a szénláncnak melyik végéhez van legközelebb elágazás (alkilcsoport), és arról a végéről megszámozod a leghosszabb lánc szénatomjait(jelen esetben egytől hatig). Ha megnézed a harmadik szénatomról -CH2-CH3 (etilcsoport), a negyedik szénatomról -CH3 (metilcsoport) leágazás van. Ezért a 3-etil-4-metilhexán. Az alkilcsoportok nevezéktana a következő: -CH3 etil ; -CH2-CH3 metil ; -CH2-CH2-CH3 propil ... Mindig a megfelelő szénatomszámú alkán "-án" végződését kicseréled "-il" re alkán-alkil ;etán-etil.

2018. jún. 10. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 EagleHUN ***** válasza:

#3 Elírtad: " -CH3 etil ; -CH2-CH3 metil"


Helyesen:

-CH3 metil ; -CH2-CH3 etil

2018. jún. 10. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Ohh köszönöm a helyesbítést.

Egyébként csak ajánlani tudom a Villányi Attila - kémia összefoglaló középiskolásoknak című bestsellert, én gimis koromban azt pörgettem. Több oldalban részletesen le van írva a nevezéktan. Egyetemi szintre pedig a Markó László - Szerves kémia I.

2018. jún. 11. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!