Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy egyenletben szeepel x,...

Ha egy egyenletben szeepel x, gyök (x) és x^ (3/2) -es tagok is, akkor az gyök (x) -re nézve harmadfokú és megoldható. De mi a helyzet, ha mondjuk (1-x) ^ (3/2) -es tag van benne?

Figyelt kérdés

2018. jún. 21. 19:57
 1/7 Roflkopter ***** válasza:
0%
Nem értem teljesen mi a kérdés, de mindaddig megoldható lesz egy probléma amíg az egyenletek száma megegyezik az ismeretlenek számával.
2018. jún. 21. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
a kérdés az, hogy az ilyen egyenlet hányadfukúnak felel meg? ez is harmadfokú megfelelő helyettesítéssel, vagy nem?
2018. jún. 21. 21:59
 3/7 anonim ***** válasza:
Jó volna, ha leírnád az egyenletet, talán tudnánk is segíteni
2018. jún. 21. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
3/2 edik hatvány gyök x^3 jelent tehát 3 fokú. De jó lenne látni az egyenletet
2018. jún. 21. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Próbáld ki.

Én ezt írtam fel hasra-ütésszerűen és próbáltam valamit kezdeni vele: 2x+3√x-(1-x)^(3/2)-2=0

És ez jött ki belőle: c^6+c^4+12c^3+4c^2-12c+3=0, ahol c=√x. Szóval hatodfokú lett.

De kipróbáltam √x-es tag nélkül is, kicsit átírva: 2x-(1-x)^(3/2)+2=0, így pedig csak harmadfokú lett: x^3+x^2+11x+3=0.


Nem tudom, hogy ez válasz volt-e a kérdésre. Én speciel a "gyök (x) -re nézve harmadfokú" kifejezéssel még sosem találkoztam és nem is igazán tudom értelmezni.

2018. jún. 21. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Azt tudod értelmezni, hogy hányadfokú, például az

x^2+2x-3=0 egyenlet másodfokú x-re, de nyugodt szívvel megadhatunk egy hasonló alakú egyenletet, például

cos(x)^2+2cos(x)-3=0, ez is másodfokú, de nem x-re nézve, hanem cos(x)-re. Ezt persze meg lehet úgy oldani, hogy cos(x)-et leváltjuk egy másik ismeretlenre, például t-re, és akkor t-re nézve lesz másodfokú az egyenlet.

A válasz a kérdésre ebben meg is van; ha egy ismeretlent le tudunk cserélni egy másikra (jellemzően egy darab betűre), és arra nézve meg tudjuk mondani, hogy hányadfokú, akkor a lecserélt ismeretlenre nézve is olyanfokú lesz, erre fentebb láthatsz példát.

Az első meg olyan orbitális baromságot írt, hogy nem is értem, mit keres itt...

2018. jún. 22. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
általánosan: a+b*x^3/2+c*(1-x)^3/2 = 0, akkor ez általánosan hatodfokú lesz gyök(x)-re is nincs is olyan helyettesítés, amire kisebb fokú lenne?
2018. jún. 22. 00:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!