Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a tudomány még nincs...

Ha a tudomány még nincs teljesen tisztában pl. a villámlás jelenségével, ami itt a földön zajlik, akkor egy szupernovarobbanásban miért vagyunk sokkal biztosabbak?

Figyelt kérdés

2018. jún. 24. 07:53
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
92%
Elfelejtettek a villamokrol, amit eddig tudtak? Mikor?
2018. jún. 24. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
90%
Mondjuk úgy, hogy a villámlásban van még pár tisztázatlan kérdés, igen, ahogy sok más dologban is (néhány fajta felhőképződés, tornádók, futóáramlatok) és a szupernóvákban is. Például nemrég észleltek egy csillagot, aminek szupernóvaként kellett volna felrobbannia, ehelyett úgy roskadt össze, hogy látszólag simán csak eltűnt. Szóval abban sem vagyunk biztosabbak.
2018. jún. 24. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
71%
Szupernóva robbanás magyarázatához nincs szükség villámlásra.
2018. jún. 24. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

Nincs, de szerintem komplexebb. És sokkal messzemenőbb következtetéseket vonunk le a szupernovákkal kapcsolatos elméletünkből, egy csomó asztrofizikai modell felhasználja és az egész univerzumról alkotott elképzelésünk és a fizikai elméletek kihasználják. Miközben a villámok itt vannak a földön, még vizsgálhatók is, klasszikus fizika, és nem teljesen értjük még.

[link]

2018. jún. 24. 12:12
 5/20 anonim ***** válasza:
33%
Ez pont ugy lehetseges, mint az, hogy ma biztosabban meg tudjuk mondani, mi van egy 4000 fenyevre levo csillagban, mint azt, hogy mi van 4000 km-re a talpunk alatt.
2018. jún. 24. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
63%
Érdekes, hogy te azt szűrted le az írásból, hogy nincs jobb magyarázat a villámra, mint Zeusz haragja, holott a szerző azt mondja el, hogy van és elmondja, amit tud róla.
2018. jún. 24. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
54%

Most fedezték fel azt a fajta csillagösszeomlást, ahol nem szupernova lesz belőle, hanem egy jó nagy csillagból, miután elfogy a tüzelőanyaga, rögtön fekete lyuk lesz.

Idáig ezt azért nem fedezték fel, mert:

1: az ilyen nagy csillagok jelenleg nagyon ritkák,

2: és egy meg egyáltalán nem látványos jelenség.

2018. jún. 24. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az, hogy a villám keletkezése ismeretlen, az azért erősen túlzás. Viszont némi igazság bújik a dologban.


Vicces helyzet van ám itt, ugyanis egy távoli csillagot, szupernóvát könnyebb vizsgálni, mint a villám keletkezését.


A légkörben, a felhőben lejátszódó, a hatalmas sztatikus töltéshez vezető folyamatok sokkal nehezebben megfigyelhetőek és modellezhetőek, mint egy csillag összeomlása nóvává. Többek közt éppen azért mert iszonyatosan sok nagyságrenddel nagyobb folyamat, amit statisztikailag szinte homogén közegként lehet kezelni, míg a fel- és leszálló légáramlatokban a vízcseppek, por- és jégszemcsék ütközései kaotikus áramlások közt történnek. Másrészt meg a közvetlen megfigyelés egyszerűbb egy csillaggal, ami illedelmesen ül a helyén, mint egy valahol, valamikor keletkező vihargóccal, amit fizikálisan rajta kell kapni, hogy bármit mérhess rajta, a töltések nem figyelhetőek meg messziről, műholdról, az örvénylésben közvetlenül kéne méréseket végezni. Próbálják, csinálják ezt is, nem valami veszélytelen módon, lufikat beleeregetni még elmegy, de bizonytalan, hogy jó helyre kerül, repülővel meg erősen kockázatosabb benne röpködni, mint egy tízezer fényévre lévő csillagot nézegetni rádiótávcsövön.


A szupernóva-keletkezésben is van még rengeteg homályos, kérdéses pont, összességében biztosan több, mint a felhők töltéseinek keletkezésében. Mindkét esetben akkor vannak kérdések, ha minél mélyebbre, apróbb részletekbe menően akarunk tudni dolgokat.

És ez az a pont, ahol valóban lehet, hogy a felhővel több baj van, mint egy csillaggal.

2018. jún. 25. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

"holott a szerző azt mondja el, hogy van és elmondja, amit tud"


amit tud, de az nem minden, márpedig egy villám nem olyan bonyolult, az oké, ha mondjuk kaotikus lenne, akkor nem lehet minden részletét tudni, de itt nem erről van szó, hanem alap elméleti dolgok hiányoznak a teljes megértéshez

2018. jún. 25. 11:46
 10/20 A kérdező kommentje:

"Vicces helyzet van ám itt, ugyanis egy távoli csillagot, szupernóvát könnyebb vizsgálni, mint a villám keletkezését."


Ebben én nem vagyok olyan biztos. A villámra megértésére szerintem kevesebb energiát fordítunk, pedig akár még hasznunkra is fordíthatnánk, jut eszembe. Másrészt a szupernóváról szerintem igaz ugyan, hogy meglepően sokat tudunk/mérünk, de amit mérni tudunk az akkor is csak nagyon kicsi sztelete és kicsi felbontása a folyamatoknak. És nekem határozottan az az érzésem, hogy a fizikai elméleteket a szupernóvákra sokkal komolyabban vesszük, mint kellene. És szinte kérdőjel nélkül hiszünk a rájuk épített más asztrofizikai elméletekben.

2018. jún. 25. 11:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!