Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a tudomány még nincs...

Ha a tudomány még nincs teljesen tisztában pl. a villámlás jelenségével, ami itt a földön zajlik, akkor egy szupernovarobbanásban miért vagyunk sokkal biztosabbak?

Figyelt kérdés

2018. jún. 24. 07:53
1 2
 11/20 Wadmalac ***** válasza:
100%

"A villámra megértésére szerintem kevesebb energiát fordítunk, pedig akár még hasznunkra is fordíthatnánk, jut eszembe."


Nem, nem tudjuk felhasználni.

Akármekkora brutális számértékeket látsz a villámcsapás feszültségére és áramerősségére, a teljesítmény xart sem ér, ha a hordozott energia töredék másodpercig van csak meg.

És akármekkora energiát is tudnánk nyerni belőle, egy helyen olyan ritkán, hogy éves szinten energiatermelésre helyette lehet, hogy egy négyzetméteres napelem ezerszer többet produkál.

A villám vizsgálata is fontos, persze, tutira vezethet más új felismerésekhez illetve segítheti a kivédését, de ennyi.


"Másrészt a szupernóváról szerintem igaz ugyan, hogy meglepően sokat tudunk/mérünk, de amit mérni tudunk az akkor is csak nagyon kicsi sztelete és kicsi felbontása a folyamatoknak."

Amelyek globálisan alkotják a jelenséget. Nem biztos, hogy van egyáltalán szükség, hogy mondjuk egy köbkilométeres bontásban ismerjük egy szupernóva belső folyamatait.


" az az érzésem, hogy a fizikai elméleteket a szupernóvákra sokkal komolyabban vesszük, mint kellene"

Az érzés az ismeretek hiányából ered. Az elmélet nem találgatás, hanem már jól alátámasztott tudományos eredmény.

2018. jún. 25. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
71%

A meteorológusok között kevés a fizikus, de azért ne gondold, hogy olyan ismeretlen a villám, hiszen alig van valami, amit ne tudnánk róla biztosan.

A videóban említett problémával is foglalkoznak, úgy tudom, hogy a Földmágnesesség okozhatja a pozitív és a negatív töltések szétválását, elméleti megoldások léteznek, de amint már volt róla szó, nem könnyű a természetben minden kétséget kizáró módon ezt leellenőrizni.

[link]

[link]

2018. jún. 25. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
És mi van a gömbvillámokkal?
2018. jún. 25. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 Mojjo ***** válasza:
45%

@12:

"A meteorológusok között kevés a fizikus"


A meteorológia a fizika egyik határterülete. A meteorológusok tulajdonképpen specializálódott fizikusok.

2018. jún. 26. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
A gömbvillám nem igazi villám (szerintem). De tényleg arról nem sokat tudunk, csak feltételezések vannak. Valószínűleg valami égő gáz lehet, amit korábban tévesen villámnak neveztek el a fényessége miatt.
2018. jún. 26. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 Wadmalac ***** válasza:
79%

"amit korábban tévesen villámnak neveztek el a fényessége miatt"

Illetve főleg azért, mert megjelenése gyakoribb nagy viharok, villámcsapások környékén. De nem 100%-os az összefüggés.

Vannak magyarázat próbálkozások, de egyik sem fedi le az összes megfigyelést. Például van, hogy vihartól, villámcsapástól függetlenül, tiszta napsütéses időben figyelték meg, ez a villámból származó plazma-gázgömböt kizárja.

Hacsak nem kamu a megfigyelések illetve hozzá kötött bizarr jelenségek jelentős százaléka.

2018. jún. 26. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
Illetve az se biztos, hogy EGY jelenségről van szó. Mármint a kiváltó ok is lehet különböző, meg a lejátszódó fizikai-kémiai folyamatok is. Arról már ne is beszéljünk, hogy a "villám" szó elég erős túlzás egy több másodpercig létező jelenségre. :D
2018. jún. 26. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
és úgy tudom a spritokra a vörös lidércekrre konkrétan még semmi magyarázat pl. és még nem egy iylen villámlláshoz kpcsolatos tevékenység van.
2018. jún. 26. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 Wadmalac ***** válasza:
100%

#17: jogos. Nem feltétlenül egyetlen jelenség minden, ami nagyjából kerek és világít.

#18: végülis ezek a lidércek a villámhoz hasonló, csak felfelé, a sztratoszférába nyúló kisülések, a ritka légkörben a Geissler-csövek működési elvét követik. Maga a pontos mechanizmus nem ismert, de azért az túlzás, hogy semmi magyarázat nincs rá.

2018. jún. 26. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
# 19 pontos magyarázat úgyértettem. vannak rá elméletek igen, azt tudom.
2018. jún. 26. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!