Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Orvosok, orvostanhallgatók!...

Orvosok, orvostanhallgatók! Valaki elmagyarázná hogy helyi érzéstelenítéskor miért nem érezzük az éles, szúró fájdalmat, a nyomást viszont igen?

Figyelt kérdés
Fogorvosnál voltam, kihúzták a bölcseség fogam és kaptam érzéstelenítést. Nem éreztem semmit csak nyomást meg húzást. Valaki elmagyarázná a dolog élettanát hogy mirt csak nyomást érzékelünk ilyenkor? esetleg más érzéstelenítés kell ahozz hogy a nyomást ne érezzük és más hogy éles szúró fájdalmat ne érezzünk?

2018. júl. 4. 11:04
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Én csak idén érettségiztem,bioszórám is csak heti 2 volt,de mi is tanultuk hogy a lidocain az meggátolja az inger felvételét vagy az ingerületátvitelt. Rengeteg receptor van az emberben,nem is egyformán elhelyezkedve (az ujjbegyeden 10x annyi mint egy ugyan akkora területen a combodon pl),vannak hideg és meleg,szúrás és nyomás érzékelők is. Az éles fájdalmat felvevők vannak ilyenkor kiiktatva,a nyomást érzékelők nem,ha nagyon le akarom egyszerűsíteni.
2018. júl. 4. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Nem vagyok szakértő, de esetleg azért, mert a szúrást az érzéstelenített helyen érezzük (éreznénk), a nyomást pedig távolabb elszórva is, akár az egész arcon lévő receptorokon keresztül.
2018. júl. 4. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Szia. Jó lenne tudni, hogy mennyire értesz a neurológiához, a különböző idegrostok vezetési tulajdonságait mennyire ismered.


Röviden: a lidokain gátolja az idegsejtek ingerület vezetését oly módon, hogy az nagyobb mértékben gátolja a fájdalomérző receptorsejtekból eredő idegrostokét. (Tehát gátolja a nyomásét is!)


Bővebben: különböző receptorsejtek érzékelik a nyomást, a fájdalmat, a hideget, a meleget, az elmozdulást stb. Ezek a különböző receptorsejtek különböző megjelenésű axonokon (idegrostokon) folytatódnak. Minél kisebb az idegrost átmérője, annál nagyobb az akciós potenciál frekvenciája (rövidebb a nyugalmi állapot). A lidokain az idegsejtek Na-csatornáit gátolja, azaz az AP-k kialakulását -> megnő a nyugalmi állapot ideje -> lecsökken a frekvenciája. Mivel lényegében a frekvenciát csökkentjük, így a legnagyobb hatást a magas frekvenciájú idegrostokon (fájdalom) érjük el.


Nagyobb dózissal a gátolt Na-csatornák száma is nő, így a kisebb frekvenciájú nyomásreceptorokból eredő idegrostok is gátlódnak.

2018. júl. 4. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!