Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség a csillagász...

Mi a különbség a csillagász és az asztrofizikus között?

Figyelt kérdés
2018. júl. 7. 16:57
 1/6 anonim ***** válasza:
42%
A csillagász a csillagászattal foglalkozik, az asztrofizikus annak csak egy kis szeletével, a csillagok fizikájával.
2018. júl. 7. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Tudom, a wiki nem hivatkozási alap, de azért jó vitaindító:

"Az asztrofizika a fizika és a csillagászat része, mely a csillagok fizikájával foglalkozik, beleértve felépítésüket és fejlődésüket. Vizsgálja a csillagok fizikai tulajdonságait (állapothatározóit), ami alapján modelleket állít fel a belsejükben végbemenő fizikai folyamatokra, például energiatermelésükre."

[link]

Annyit tennék hozzá, hogy nem csak a csillagok fizikájával foglalkozhat, hanem egyéb jelenségekkel, pl. rádió-, röntgen-, gamma-, stb. forrásokkal, csillagmaradványokkal, por- és gázködökkel, bolygóképződéssel, bolygók és holdak fizikai (pl. mágneses) jelenségeivel, stb.

2018. júl. 7. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
64%

Az aszrofizikus nem csak a csillagok fizikájával foglalkozik, hanem az univerzum fizikájával is. Tehát kozmológiával. Amit kettes leírt még pluszba (a bolygós részt leszámítva), azokat én igazából a csillagok fizikájához sorolnám.


Képzés szerint a különbség a következő. Mindkét félnek el kell végeznie egy fizikus alapképzést csillagász szakiránnyal vagy specializációval. Utána válik ketté a dolog. A csillagászok csillagász mesterképzésre mennek, az asztrofizikusok fizikus mesterképzésre mennek, ahol specializálódnak asztrofizikára. Ennek az az eredménye, hogy más tudáshalmazzal fognak rendelkezni. (Meg kell jegyezni, hogy földtudományi BSc-ről is lehet csillagászatra menni, bár személy szerint én ezt nem tartom túl jó döntésnek.)


Az asztrofizikusok mélyebb fizikai ismeretekkel rendelkeznek. Ők a BSc anyagán felül tanulnak még sok statisztikus fizikát, atomfizikát és a többi. Viszont specializációba csak asztrofizikát.


A csillagászok fizikát már nem nagyon tanulnak a BSc anyagán felül. (Persze ez nem teljesen igaz, hisz az egész csillagászat is a fizika része, illetve van egy-két összesítő tárgyuk, amivel átveszik rohamléptékben a szükséges fizikát.) Amíg az asztrofizikusok plusz fizikát tanulnak, addig a csillagászok a csillagászat egyéb ágait, mint asztrometria, sztellárasztrónómia, észleléstechnika és a többi.


Asztrofizikát mindkét fél ugyanúgy megtanulja és ugyanúgy képes művelni. A különbség, hogy az asztrofizikusoknak kicsivel mélyebb fizikai háttere van hozzá, mint egy csillagásznak. Persze ez nem valódi különbség, hiszen mire valaki befejez egy fizikus vagy csillagász mesterképzést képes lesz bármikor "átképezni" magát. És ezt meg is teszik a kutatók. Itt nincs olyanról szó, hogy oké, végre megvan az MSc, esetleg a doktori, mostmár nem kell többet tanulni. Ugyanúgy tanulnak tovább, amíg élnek. Ha egy csillagász az asztrofizika felé fordul és esetleg olyan dologba fut, ahol nem érzi elég erősnek a fizikai hátterét, igen hamar utánanéz és megtanulja. Ugyanígy, ha egy asztrofizikus belefut egy asztrometriai problémába, akkor utánanéz, megtanulja és halad tovább. Ehhez ezen a szinten már nem kell egyetem és külön képzés.

2018. júl. 8. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
47%

Miért vagyok lepontozva? :)


Ha valaki jobban tudja nálam, akkor jöjjön és javítson ki, ne vagy ne csak le pontozzon. Pontosan ezért hagytam itt ezt az oldalt sok évnyi aktív és produktív részvétel után. Sok √ér 1helyen, hogy szépen írjam...

2018. júl. 9. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Kedves válaszolók, köszönöm a válaszokat és én nem pontoztam le senkit! :)
2018. júl. 9. 19:43
 6/6 anonim ***** válasza:
Én sem. Abban is egyetértek, hogy amiket hozzátettem, azoknak is nagyrészt közük van a csillagok életéhez, viselt dolgaihoz. (#2)
2018. júl. 10. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!