Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kisebb átmérőjű üvegcsövekbe...

A kisebb átmérőjű üvegcsövekben nagyobb a felület/térfogat aránya, így nagyobb az adhéziós erő is?

Figyelt kérdés

Valaki elmagyarázná nekem? Tudom mi az az adhéziós erő, de miért nagyobb a felület/térfogat arány a kisebb átmérőjű csövekben?

köszönöm!!!


2018. júl. 9. 08:36
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Adott egy henger alakú, "r" sugarú, "h" magasságú cső. Ennek a


♦térfogata (V) = (r^2)*pi*h


♦felülete (A) = 2*r*pi*h


--> A felület / térfogat aránya = V/A = 2 / r


Ha r-t minél kisebbnek választod, ez az érték annál jobban nő.

2018. júl. 9. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
A/V-t akartam írni nyilván :D
2018. júl. 9. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Wadmalac ***** válasza:
100%

A térfogat a hossznak harmadik hatványa, a felszín meg csak második. Ha valaminek a mérete kétszeresre nő, a felszíne négyszeres lesz, de a térfogata nyolcszoros.

Felfelé a méretek mentén a térfogat "elhúz" a felülethez képest. Kis méretek felé meg a térfogat gyorsabban csökken, mint a felület.

Tizedakkora valaminek ezredakkora a térfogata, de felülete csak századára csökken.

Ezért minél kisebb valami, annál nagyobb a felülete a térfogatához képest.

Ezért tud gyorsabban oldódni az apróbb szemű só, cukor, ezért ég gyorsabban az apróbb szemű éghető anyag (lásd porrobbanás pl.), ezért hűlnek ki gyorsabban a kisebb dolgok stb.

2018. júl. 9. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek
2018. júl. 9. 17:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!