Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha érdekelnek ezek a témák,...

Ha érdekelnek ezek a témák, akkor totális laikusként milyen kiindulási pontról kellene elkezdenem az informálódást belőlük?

Figyelt kérdés

Innen-onnan felcsipegetett témába vágó idézetekből, és sci-fi regényekből (pl. Blake Crouch: Sötét anyag) erősen feléledt a kíváncsiságom a/az:


sötét anyag - antianyag - fekete lyuk - kvantum-szuperpozíció - sötét energia


témakörökkel kapcsolatban.


Szeretnék saját szakállamra bővebben is utánuk nézni, tanulgatni ezekkel kapcsolatban, de a legtöbb cikk tele van olyan kifejezésekkel, amiket 8. osztályos fizikával nem igazán értek. Elkezdtem rájuk keresgélni külön-külön, de ugyanabba a körbe kerültem bele; ismeretlen szavak és tanulmányok tömkelege kell a megértéséhez.


Szóval totálisan a nulláról milyen anyagokon lenne érdemes átrágnom magam, hogy valamennyire felkészülten olvashassak a felsoroltakról, azokkal kapcsolatban mivel kéne kezdenem a legnagyobb érthetőség érdekében?



2018. júl. 15. 02:00
 1/10 anonim ***** válasza:
88%

Nem túl rózsás a helyzet: szélesen és mélyen meg kell alapozni, hogy egyáltalán a kvantumfizikának is csak az alapjait értsd (a szokásos spectrum tv-s közhelyeken túl).

Tehát akkor sorban:

(1) Valós analízis

(sorozat határértéke, függvény határértéke, differenciálszámítás, integrálszámítás, ugyanezek többváltozós formában)

(2) Komplex függvények

(képzetes és komplex számok, komplex függvények analízise;

szerintem ez a legnagyobb szívás)

(3) Lineáris algebra

(lineáris terek, mátrixalgebra, determináns, sajátértékszámítás)

(4) Vektorkalkulus

(vektor-skalár, skalár-vektor, vektor-vektor függvények, gradiens, divergencia, rotáció...)


Na most ez még csak matek része, és annak is csak a bevezetője.

Ezután kezdődik a fizika, amiben a fentieket alkalmazni kell:

(5) Maxwell-egyenletek

(6) atomfizika, Schrödinger-egyenlet

(7) statisztikus fizika, feketetest-sugárzás, Planck-féle sugárzási törvény


Én ezeket 5 évig tanultam egyetemen, és nem is ment rosszul, de alig látok bele a témába.


Most épp idehaza van egy asztrofizikus haverom az USA-ból, és ő eléggé a topon van a témakörben, épp a sötét anyaggal kapcsolatos eredményei miatt volt a Scientific American címlapján tavaly. Na most ő bevette a csoportelméletet is az eszköztárba, ez friss innovációjuk. Vagyis annak is neki kellene veselkedni, és az sem óvoda-szint.


(Személyes megjegyzés: lehet, hogy válassz valami könnyebb témakört... :) )

2018. júl. 15. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Jaj bocs, most látom, hogy a fekete lyuk témaköre is volt:


a relativitáselméletet is át kell rágni, de azt én képtelenségnek tartom...

2018. júl. 15. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a részletes választ! Huh, egy időre meg lesz ezek szerint az olvasnivalóm majd esténként :D Majd meglátom, mennyire sikerül megértetnem, meddig jutok el magamtól, ha nagyon nem akar ráállni az agyam, akkor lehet, hogy megfontolom az általad is javasolt témamódosítást.
2018. júl. 15. 04:17
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

nem a téma kutatója akar lenni, csak érdeklődik...


hát ha a spektrum tv nem tud újat mutatni akkor dávid gyula előadásait ajánlom

azon kívül a 60-as 70-es 80-as évek fizikakönyveit (öveges, simonyi stb), 2005 előtti középiskolai tankönyveket

én ezekből tanultam a legtöbbet


és hát azért meg kéne tanulni a középiskolás matekot, mert aki másodfokú egyenletet nem tud megoldani, az nem fogja érteni a határértékes feladatokat sem, akinek nincsenek ismeretei a vektorokról nem fogja érteni a komplex számokat, egyenletrendszerek nélkül a lineáris algebrát

2018. júl. 15. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az említett sci-fi tényleg jó, de egy sci-fi, szóval azért nem minden működik úgy, mint ott.

Elég sok infót kell begyűjteni, mire belátod, miért.


Ha az a könyv tetszett, olvasd el Greg Egantól a Karantént is.

Az a kvantum-összefonódás, hullámfüggvény-összeomlás témáját nyitja nagy "mi van, ha" kérdéssé.

2018. júl. 16. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek!

Azt tudom, hogy nem mehet ugyanúgy, mint egy kitalált történetben, de maga az elmélet nagyon megragadott, ezért szerettem volna utánanézni :) A matekos oldal kicsit bajos lesz, de belelendülök.

2018. júl. 19. 02:15
 7/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Érdemes, mert laikus szinten is akkora új világot nyitnak ezek a területek, hogy csak na.


Persze ha sima érdeklődésről van szó, nem pedig életcélról ilyen irányú továbbtanulásra, nem feltétlenül szükséges az egész bonyolult matematikáját, fizikáját betűről betűre érteni.

Csak óvatosnak kell lenni a forrásokkal, mert tényleg iszonyat mennyiségű félremagyarázó anyag pörög, bulvármédiában, ezós oldalakon meg clickbait szenzációhajhász, tudományos lektorálás nélküli híroldalakon is.

2018. júl. 19. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

hát pedig tudni mi az, hogy divergencia, vagy mi az, hogy feszültségtenzor azért nem egy "nagy dolog" manapság

mezei technikusok használnak ilyeneket

2018. júl. 19. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
@Wadmalac: Írónak készülök, irodalommal szeretnék foglalkozni, ez csak szimplán érdekel :)
2018. júl. 19. 23:07
 10/10 anonim ***** válasza:

Kérdező, írnál egy választ hogy állsz ezzel most? :)

Én is biztos infókat szeretnék arról, hogy miből tudnék tanulni, mert én is írok ilyen témában, csak én jobban a fantázia fele, a dimenziók fele nézelődöm.

Totál kaland fantasy, amit írok, de szeretnék támaszkodni a technikai megoldásokban a "reális" fizikához, és kvantumfizikához, hogy hogy is lehetne esetleg megvalósítani egy időugrást is :)

Nagyon sokat segítenétek, és szívből sok sikert kívánok a tanulásodhoz és a könyvedhez! ^^

2020. júl. 4. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!