Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A relativitás elméletének a...

A relativitás elméletének a lényege, hogy minden egyszerre történik?

Figyelt kérdés

Láttam egy dokumentumfilmet,amiben azt mondták az idő illúzió és egyszerre létezik a múltbeli énünk a jövőbeli énünk és hogy erre Einstein jött rá.

Most eszerint fizikailag már létező dolog a térben pl a 10 év múlva elő emberek?

Annyira nem értem ezt,olyan írjon légyszi aki tényleg érti is a relativitás elméletét!


2018. júl. 15. 10:06
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
89%
Nézzél meg valami normális dokumentumfilmet róla ezt meg felejtsd el...
2018. júl. 15. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
31%

a lényege az, hogy a korszak empirikus megfigyeléseit matematikai formulában egyesíti

einstein jelentősége az elméleti fizika fejlesztésében van


nem hiszem, hogy ilyet mondott volna, mint amit itt megfogalmaztál

2018. júl. 15. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Fizikakedvelő ***** válasza:
77%
Ne nézz ilyen dokumentumfilmeket.Tipikus szenzációhajhász/hatásvadász film lehetett. A relativitáselmélet(ek) a klasszikus fizika által nem leírható,pontatlan eredményhez vezető dolgokat akarja leírni.(ez persze kicsit pongyola,én is laikus vagyok de ez a leírás még mindig közelebb áll a fizikához) A két fajta a következő: speciális illetve általános relativitáselmélet. A speciális megelehetősen részletes. A fény minden koordinátarendszerbeli állandósága,a híres E=mc^2 képlet jelentősége stb. úgy is szokták mondani,hogy a nagy sebességgel mozgó dolgok fizikája. Az általános alapállítása pedig az,hogy "nincs" gravitáció legalábbis láthatatlan erő formájában. Lényegében azt mondja: az anyag szabja meg a térnek,hogy hogyan görbüljön a görbület pedig az anyagnak,hogy hogyan mozogjon. Az általános marha bonyolult matematikailag(gondolj bele görbült tér-nem Euklidészi geometria),érdemes a speciálissal kezdeni. Ajánlom Dávid Gyula előadásait ő ténylegesen az elméletről beszél ugyanis fizikus.
2018. júl. 15. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Köszi!! Pedig az volt a filmben hogy csak elmenk helyezi egymás után az eseményeket de igazából egyszerre történik minden,de nem értettem hogy akkor egyszerre vagyok elő is meg halott is meg már létezik fizikailag a jövőbeli események stb
2018. júl. 15. 10:40
 5/15 Fizikakedvelő ***** válasza:
77%

Például itt van egy: [link]

Ne lepődj meg,hogy lesznek benne fizikai/mmatematikai fogalmak ugyanis ez fizika. Ez a baj az ILYEN dokumentumfilmekkel,hogy szörnyen pongyolák,totál mást mondanak. Nézd meg ezt az előadást,aztán kersgess. Nemrég láttam olyat,hogy speciális relativitáselmélet középiskolásoknak. Nézdd meg,máris több fogalmad lesz róla.

2018. júl. 15. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Fizikakedvelő ***** válasza:
51%
Szívesen. Nyugodtan kérdezz ha tudni szeretnéd honnan érdemes informálódni,vagy hasonló privátban.
2018. júl. 15. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 dq ***** válasza:
0%

A relativitáselmélet valóban kidobta a Newtoni idő fogalmát, miszerint van (objektív és globális) "múlt", "jelen" és "jövő".


E. Szabó László filozófustól az "A nyitott jövő problémája" c. könyvet szokták ajánlani, elvileg ez arról szól, hogy a relativitáselméletből következik-e a tömbuniverzum/statikus idő/eternalitás eszméje.


> Köszi!! Pedig az volt a filmben hogy csak elmenk helyezi egymás után az eseményeket de igazából egyszerre történik minden,de nem értettem hogy akkor egyszerre vagyok elő is meg halott is meg már létezik fizikailag a jövőbeli események stb


Ehhez a gondolathoz mondjuk nem kell relativitáselmélet sem, bár abból tényleg "adja magát". Nézd meg újra a filmet, talán megérted abból.


> Most eszerint fizikailag már létező dolog a térben pl a 10 év múlva elő emberek?


A fizika, mint tudomány jelenlegi állása szerint a fizika számára a 10 év múlva élő emberek _nem_ léteznek, abban az értelemben, hogy jelenleg nem tudjuk őket műszerekkel vizsgálni.


De ha a "létezés" szót nagyjából bárhogy máshogy próbálod definiálni (és nem úgy, hogy az létezik, amit egy fizikus vizsgálni tud), akkor nagyon közel kerülsz ahhoz a gondolathoz, hogy az életed a születésedtől a halálod tartó filmtekercs, nem létezik a jelen, és csak azért érzed a "most"-ot, mert nem emlékszel a következő képkockákra.


- - -


Valamiért nagyon sok (angol) wikipédia szócikk van lényegében ugyanerről, szóval:


[link]

[link]

[link]

[link]

2018. júl. 15. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 dq ***** válasza:

OFF: Komolyan nem lehet zárójellel végződő linkeket beszúrni? W O W


Szóval az egyik előző link helyesen:


[link]

2018. júl. 15. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 dq ***** válasza:

7#: „A relativitáselmélet valóban kidobta a Newtoni idő fogalmát”


Itt (és később is) az Einstein-féle relativitáselméletet értem relativitáselmélet alatt.

2018. júl. 15. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

A relativitásnak az a lényege, hogy (többek között) NINCSEN abszolút idő. Nem mondhatod azt, hogy nekem itt most ennyi az idő, ezért másnak máshol is annyi. Ki lehet számolni, hogy ha neked itt most ennyi az idő, akkor másnak máshol mennyi - de az valószínűleg nem lesz olyan, mint a te időd.

Ezen kívül az is problémás, hogy mi történt egyszerre? Ha egy pontról beszélünk, akkor egyértelmű a helyzet - de ha nem, akkor előfordulhat olyan, hogy más megfigyelők más sorrendet látnak ugyanazoknál az eseményeknél. De ez sem összevissza megy, hanem kiszámolható, és nincs ott egyszerre az összes idő, hanem szépen sorban megy minden ponton. Csak másképp, mint a másik ponton.


Ha hasonlatot szeretnél, akkor valami olyat lehetne mondani, hogy hogyan ábrázolod a Föld és a Hold (meg a többi bolygó) felszínét egyetlen térképen?

Ha síkok lennének, még talán menne... de NEM AZOK.

2018. júl. 15. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!