Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A személymérleg hogyan határoz...

A személymérleg hogyan határozza meg a tömegemet?

Figyelt kérdés

Arra a típusú mérlegre gondolok, amire rállnak és kiírja a tömeget, nem pedig a kétkarúra.

Ha jól gondolom akkor a személymérleg valahogy egy súlyerőt mér, és abból az erőből az m=F/g képlet alapján kijelzi a tömegemet. Viszont ahhoz ismernie kell a mérlegnek a g értéket, ami a földrajzi szélességi körtől is függ, ~0,1 m/s^2 az eltérés az egyenlítő és a sarkpont között.

A mérlegben egy, mondjuk átlagos g érték van betáplálva és azzal számol? Tehát a valós tömegem ± pártized kg-mal eltér attól, amit a mérleg kiír? Vagy teljesen máshogy működik és butaságokat találok ki? :D


2018. júl. 17. 19:11
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
100%

Egy rugó van benne. Egy kis előfeszített állapotban feljelölik a 0-át.


Ráhelyeznek 100 kg etalont, elfordul a számlap, és bejelölik rajta a 100 kg-ot. A maradék részt a kettő között lineárisan beosztják.


Ha a rugók merevségei azonosak (egy bizonyos tűréshatáron belűl), akkor a számlapokat már sablon alapján lehet többszörösíteni, így lesz a sorozatgyártás.


A minőségbiztosítási rendszernek megfelelően mintavételeznek.

2018. júl. 17. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:

Itt egy rövid leírást is találsz róla:


[link]

2018. júl. 17. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:

Értem, de ebben az esetben is a kiírt tömegérték függ a földrajzi helyzettől, nem? (mármint a mérleg által kiírt 'tömeg', nem a valós tömeg)

Hiszen, tegyük fel Bp-en készítik a 100 kg-os etalonnal a mérleget, meghatározzák, hogy mekkorát nyúlik a rugó, ha rá van helyezve a 100 kg * 9,81 m/s^2 értékű súly.

De ha ezt a mérleget elviszik mondjuk az egyenlítőre, akkor ráhelyezve a 100 kg-os etalont a rugó nem fog ugyanakkorát nyúlni, mert a súly más lesz, ezért más 'tömeget' fog kiírni, nem pedig 100 kg-ot.

2018. júl. 17. 19:58
 4/24 Walter_Dornberger ***** válasza:
50%

Először is, a nevezett mérlegek NEM erőt érzékelnek, hanem elmozdulást. (a hagyományos analóg mérleg agy rugó nyúlását, csavarodását stb az elektronikus egy piezo kristály deformációját)

A jelátalakítás innentől kezdve már csak alkalmazás kérdése: mechnikus áttétel után szögelfordulás (forgó kijelző tárcsa) vagy a piezo kristály kapacitásának, mérése valamilyen módon, majd A/D átalakítás és kijelzés.

A kijelzés ami TÖMEGRE van kalibrálva, tudja a "g" értékét, és nyilvánvalóan egy standard kalibrációra vonatkozóan érvényes.

A gravitáció változásával ez a kalibráció érvényét veszti, természetesen.

A magyarázatodban leírt átlagos g érték a skála / kijelzés esetén van az un. műszerállandóba belefoglalva. Ezzel az állandóval számolva a mérőmű által adott jel tömegre váltható.

2018. júl. 17. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 Walter_Dornberger ***** válasza:
kiegészítem magam: piezo kristály deformációját vagy nyúlásmérő bélyeg ellenállás változását, ami megint csak nyúlást alakít át elektromos ellenállás változássá. Alapvetően a kalibráció diztosítja a hitelességet. Amit korábban ír valaki h terheletlen állapotba teszik a zérus értéket, az pontatlan, mert a szerkezetet kismértékben előfeszítik a holtjáték kiküszöbölése miatt. Ezért is és a hőmérséklet változás miatti méretváltozásért (meg sok másért is) kell a mérlegeket mérés előtt nullázni.
2018. júl. 17. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 Walter_Dornberger ***** válasza:
Bocsánat, #1, figyelmetlenül olvastam.
2018. júl. 17. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
60%

#3- Jól írod, mást fog mutatni az egyenlítőn és a déli sarkon is. Azonban minden műszernek van egy pontossága, tűréshatára, amit tud teljesíteni.


Nem akarok belemenni itt a mérési pontatlanságba, a hibák eredetébe, a hibák terjedésébe, mert az nagyon hosszú dolog lenne, egyetemen is több féléves tárgy.



A lényeg az, bármilyen műszerről is van szó, meg kell mondani azt a gyártónak, hogy pl. a pontosság pluszminusz 3%.


Azaz egy 70 kg-os tömegnél ez kb. pluszminusz 2kg.


Ha kiszámolod, mennyi a súlya egy 70kg-os embernek az egyenlítőn, és a déli sarkon, akkor rájössz, hogy a hiba bőven belefér ebbe a 3%-os tartományba.


Persze ezt a 3%-ot én csak hasból mondtam, komolyabb műszereknél szabvány írja elő hogy mi a követelmény.



Egyébként kimondottan tömegmérő eszköz nem létezik. A tömeg mérhetetlen közvetlenül. Minden mérőeszköz tipikusan közvetett módon méri a tömeget.


Egy kivétel van: Amikor a piaci kofa kiméri a húst aztán a másik felén meg etalon súlyokkal ellensúlyozza azt.

Na az független mérés a gravitációtól.


Persze mondjuk kavicsokkal is ki lehetne egyensúlyozni a húst (hogy el ne vigyék az etalont...), amit néha az etalonsúlyokhoz igazítanak aztán, legalábbis Örkény egyik novellájában ezt írja.


Tehát ha annak idején még a 60-as évek végén Armstronghoz csatlakoztál volna és felvittél volna a Holdra egy ilyen mérleget azzal nem súly alapján mérsz.


Egyébként a személymérlegekhez: Az alján szokott lenni egy kerék, amivel állítani lehet a rugó előfeszítését, így a számlap pozícióját is.


Na avval lehet nullázni, ha idővel gyengülne a rugó pl.

A nullázás fontos, mert ahhoz lehet mindig viszonyítani.


Ha odaállnál egy esztergagéphez, és tengelyt kéne készítened mondjuk egy hengerelt előgyártmányból, akkor is érintőfogás után nullázod a nóniuszt, mert ahhoz képest lehet majd fogást venni...

2018. júl. 17. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
47%
Kerdezo, nagyon jo a meglatasod, valoban mas erteket mer az Egyenliton es a sarkpontokon is. Ez a kulonbseg nagyjabol nehany deka egy 100 kilos ember eseteben. Ennel meg a leolvasas is pontatlanabb, tekintve hogy a tarcsakijelzos merlegen a beosztas felkilonkent-kilonkent megy, es ket beosztas kozott talan ha van 2-3 mm tavolsag.
2018. júl. 17. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 EagleHUN ***** válasza:
35%

A Mérlegek kalibrálhatóak!

(Legalábbis a 0 oldalán mindegyik.)


- A mechanikus mérlegeknek van egy tekerője ahol beállíthatod a 0-t.

- A digitális induláskor 0-áz. Azaz önkalibrál.


Így tehát a felvetett probléma elméletben de gyakorlatban sem jöhet elő. Aki pedig használat előtt nem kalibrálja az magára vessen.


Az már más kérdés hogy egy kicsit alacsonyabb vagy magasabb gravitáción lekalibrálva mennyire lesz lineáris a mérés a 100kg-ig. (Ahoz képest mint amekkorán legyártották.)

Itt a földön ez valószínűleg elhanyagolható banális különbségeket szülne csak.

Ennyire egyszerűen nem pontosak ezek a mérlegek, vagyis az eleve bennük lévő mérési hiba el is fedné az ilyen jellegű pontatlanságot.


Egy mg-os vagy pontosabb mérleggel már talán észlelhető lenne ilyen különbség is, nagyon pontos etalonsúlyokkal. De még ebben sem vagyok biztos.

Ezekkel viszont emberi tömeg súlyát nem tudod mérni...

2018. júl. 17. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
0%
Az mi??
2018. júl. 18. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!