Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nehéz matekpélda megoldása?

Nehéz matekpélda megoldása?

Figyelt kérdés

Valaki ki tudja ezt számolni és leírni a levezetést?


Az 1. nap adott egy macskapár, egy hím és egy nőstény, azaz van 2 macskánk.

Minden 20. napon a nőstény macska szül 10 kiscicát, amiből 5 fiú és 5 lány.

A kisciciák is tovább szaporodnak, de mivel csak 40 naposan válnak ivaréretté, így az első 40 napjukban nem szülnek, utána viszont ők is 20 naponként.

A kérdés az, hogy összesen hány macskánk lesz így a 365. napon és a 182. napon.


Én csak eddig jutottam:

1. nap: 2 macska

20. nap: 2 + 10 azaz 12 macska

40. nap: Az eredeti nőstény szül újabb 10-et, meg az előző 10 is ott van, és a hím, összesen 22 macska, a kicsik még nem tudnak ugye szülni.

60. nap: a 2 eredeti felnőtt, meg az újabb 10 kölykük, az 12, meg az előző szülésből is van 10, az 22, a 2. szülésből a 10 kicsi közül az 5 lány már tud szülni, akkor az még 5x10, plusz az 5 fiú, tehát összesen 77 macskánk van.

Tovább nem tudom, már túl bonyolult így leírkálni, de biztos van valami más kiszámolási lehetőség.


2018. aug. 7. 17:42
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
2018. aug. 7. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 A kérdező kommentje:

Sjanos ebből kb. egy mukkot sem értek. :D

Szóval valaki meg tudná válaszolni a fenti kérdést, tehát konkrétan a fenti feladatot leírni, kifejteni?

2018. aug. 7. 19:10
 3/24 dq ***** válasza:
Nem lesz ez bonyolult, csináld tovább ugyanígy. Arra figyelj, hogy azokat az adatokat, amiket használni fogsz később (vagyis a női macskák számát) olyan helyre írd a papírlapon, hogy könnyen megtaláld. (Tehát pl sorba, vagy oszlopba.)
2018. aug. 7. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:
Már szenvedtem vele ma 3 órát.. ezután írtam kia krédést, hátha valaki segít. Én hülye vagyok a matekhoz.
2018. aug. 7. 19:28
 5/24 anonim ***** válasza:
46%

A rossz hír az, hogy ha valaki le is írja, nem lesz kedved (türelmed) megérteni. Aztán jön a következő példa, és ez így megy, míg iskolába jársz.

Utána következik az élet, az kicsit kegyetlenebb.


Nem könnyen, de meg lehet érteni. Ha viszont nem szánod el magad, nem fog menni, ez ilyen. Nem hülye vagy hozzá, hanem a sok sikertelenség miatt nem tanulsz és nem érted, ezért utálod. Ez teljesen természetes, de a megoldás csak akkor remélhető, ha nagyon kemény dolgokra elszánod magad. Ez lehet ok arra is, hogy érdemben segítsenek. Szimpla matekpéldákhoz nem nagyon van kedvük az (értő) embereknek.

2018. aug. 7. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:

Nem vagyok már iskolás, ez egy egészen máshová szükséges dolog. Törtem a fejem, de nem nagyon megy, folyamatosan belenyolódok.

A matek gimiben, egyetemen sem ment soha, csak ammenyi szükséges volt ahhoz, hogy átmenjek.

2018. aug. 7. 20:45
 7/24 dq ***** válasza:

Nem, komolyan, folytasd ugyanígy ahogy elkezdted. Ez a feladat elvárt megoldása. Itt nincs más számolási lehetőség, legalábbis neked nincs, ha nem hallottál Fibonacciról.


A 3 óra röhögséges. Szerinted mennyi időbe tellne nekem ezt végigszámolni papíron (úgy ahogy #3-ban írtam) számológép nélkül? 10 perc? 5?

Ha megtippeled, kipróbálom. (Ha nem visz el a szívroham vagy egy UFO)

2018. aug. 7. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 dq ***** válasza:
49%

Pff


Ez a kódom


var lanybaba = [0]

var kislany = [0]

var nosteny = [1]


for (i = 1; i <= 19; i++) {


nosteny[i]=nosteny[i-1]+kislany[i-1]

lanybaba[i]=5*nosteny[i]

kislany[i]=lanybaba[i-1]



document.write('a ' + 20*i + '.-ik napon <br>'

+ lanybaba[i] + ' darab lanybaba cica<br>'

+ kislany[i] + ' darab kislany cica<br>'

+ nosteny[i] + ' darab nosteny macska<br><br>' )

}


és ez az eredmény:


a 20.-ik napon

5 darab lanybaba cica

0 darab kislany cica

1 darab nosteny macska


a 40.-ik napon

5 darab lanybaba cica

5 darab kislany cica

1 darab nosteny macska


a 60.-ik napon

30 darab lanybaba cica

5 darab kislany cica

6 darab nosteny macska


a 80.-ik napon

55 darab lanybaba cica

30 darab kislany cica

11 darab nosteny macska


[...]


a 180.-ik napon

11430 darab lanybaba cica

3905 darab kislany cica

2286 darab nosteny macska


a 360.-ik napon

115397280 darab lanybaba cica

41378005 darab kislany cica

23079456 darab nosteny macska


Az összes macska ennek a duplája.


[link]


(nincs nagy gyakorlatom, fenntartom hogy rossz, azért nézd meg)

2018. aug. 7. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:
Végigcsináltam papíron, bár biztos hibáztam, de nekem nem az jött ki, ami az utolsó válaszolónak.
2018. aug. 8. 09:19
 10/24 dq ***** válasza:
Persze, már a 60-ik napot is elrontottad, nem jöhetett volna ki páratlan számú macska (ezért is hagytam benne).
2018. aug. 8. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!