Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ennek a kombinatorika (valószí...

Ennek a kombinatorika (valószínűségszámítás) kérdésnek mi a megoldása?

Figyelt kérdés
Adott egymillió ember. Mindenki utazik buszon, vonaton, stb. 1000 különböző emberrel abból az egymillióból a következő évben, és abból az 1000-ből 3-mat véletlenszerűen kiválasztva beszélgetést kezdeményez, de csak akkor beszélgetnek, ha a másik is kezdeményezni, beszélgetni akar, aki ugye szintén véletlenszerűen választja ki az 1000-ből azt a 3 embert. Mekkora az esélyük, hogy akad egy eset, amikor pont olyannal beszélgetnek, aki velük is? És arra, hogy mindegyik ember 1-szer, 2-szer, ill. mindháromszor olyannal beszélget, aki épp vele?

2017. nov. 3. 11:15
 1/6 A kérdező kommentje:
És amúgy számít-e, hogy ezek az emberek általában a saját városukban utaznak, csak ritkán messzebb, úgyhogy nyilván sokakkal kis valószínűséggel utazhatnának, míg másokkal nagyobb valószínűséggel. Gondolom, számít, de ezt csak mellesleg kérdezem.
2017. nov. 3. 11:21
 2/6 anonim ***** válasza:
65%

Nem számít. Mindenki, akivel együtt utazol, veled is együtt utazik.


Annak a valószínűsége hogy egy kezdeményezett beszélgetés létrejöjjön, 3/1000. Tehát egy adott ember még három próbálkozásból is kevesebb mint 1% eséllyel fog beszélgetni: 1-(997/1000)^3. Két beszélgetésre nyilván még kevesebb esély van: 3*(3*3*997/1000^3) azaz 1 a 37 ezerhez. Három beszelgetés már lottóötös szintű mázli: (3/1000)^3 ami 1 a 37 millióhoz.


Az, hogy az egymillió ember mindegyikének összejöjjön egy beszélgetés, az egy komolytalan felvetés. Nyilván ki lehet számolni, de időpocsékolás.

2017. nov. 3. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, bár nem igazán értem magát a gondolatmenetet, már az elejét sem (3/1000), de elhiszem.
2017. nov. 3. 13:11
 4/6 anonim ***** válasza:

A 3/1000-et simán megérted. Kiválasztok valakit, és remélnem kell, hogy ő is engem választott. Én 1 vagyok abból az 1000 emberből, akikkel a másik együtt utazik. Sajnos az ezerből csak 3-at választ ki, így annak az esélye, hogy én pont közéjük tartozom, 3 az 1000-hez, más szóval három ezrelék, vagy megint máshogy: 0,3%.


0,3% kis esély. Már ahhoz is mázlistának kell lenni, hogy egyszer bejöjjön. Nemhogy kétszer, vagy háromszor egymás után.

2017. nov. 3. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Igen, de én is véletlenszerűen választok. Már annak is 3/1000 az esélye, hogy én melyik 3-at választom, és nekik is mind annyi velem kapcsolatban. Én úgy számolnám, hogy összeszoroznám a kettőt, ekkora kijön, mennyi az esélyem eggyel. (9/10 a 6-on). Majd összeadnám mind az ezret, akivel utazom, tehát 9/10 a 3-on. De nagyjából ez is annyi, amennyit írtál, 1% alatt.
2017. nov. 3. 13:42
 6/6 anonim ***** válasza:

A két 3/1000-et akkor kell összeszorozni, ha annak az esélye érdekel, hogy az együtt utazó Tóth Józsi és Kovács Timi egymást választják-e. Mert ott az se biztos hogy Józsi kiválasztja-e Timit, aztán még ennek tetejébe Timi is pont kiválsztja-e Józsit.


Amikor a saját szemszögemből nézem, akkor az akit én kiválasztottam, már (szép magyarosan) ki van választva. Ott már az én részemről nincs semmi bizonytalanság meg valószínűség, ott már csak az számít, hogy az a konkrét ember kiválasztott-e engem. Aminek 3/1000 az esélye.

2017. nov. 3. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!