Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az oka annak, hogy a...

Mi az oka annak, hogy a hegyekben szárazabbnak tűnik a levegő?

Figyelt kérdés
Kisalföldön lakom, itt igencsak párás, s egyben fülledt is az idő szinte mindig a nyár folyamán. Valamelyik nap a Bakonyban voltam, nem volt a gatyarohasztó, olvasztó, tömény meleg, pedig ott is 30-32 fok volt, az időképen nézve a páratartalom is 60-65 százalék között volt, mégis szinte egy felüdülés volt ott lenni. Igaz amikor az erdőbe bementem azért lehetett érezni a párás, de ott se vészesen, ellenben értelemszerűen a hőmérséklet is alacsonyabb volt. Én arra gondolok, aztán lehet hülyeség, de éjszaka lehűl a levegő, napközben a talaj nem melegszik fel, így összekeveredik a levegővel, tehát hűtő hatás a talaj hűti a környezetét is, meg hát erdő is, viszont a Kisalföldön is van erdő.
2018. aug. 13. 12:14
 1/1 anonim ***** válasza:
Azokban a hegyekben, amiről te beszélsz, erdők vannak. A föld árnyékban, a nap nem szívja ki, a növények is lélegeznek (párát is). A különbség a két térség növénytakarójának különbségéből adódik. Emiatt a nap szárító hatás eltérő, a földből elpárolgó nedvességet semmi se fogja, felszáll, elfújja a szelő, marad a szárazság. A hegyek tagoltak, sok a növény, ettől változik meg a mikroklíma. A magas hegyekben pedig sokkal alacsonyabb a hőmérséklet, a nagy hegyek gyakoribb esőt idéznek elő. Nézd meg az Alpok mai időjárását: 2000 méter fölött 15-20 fok, sok eső, reggel akár öt fok, párakicsapódás, ettől zöldellő aljnövényzet, fű.
2018. aug. 14. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!