Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a 2½ egy vegyes tört,...

Ha a 2½ egy vegyes tört, akkor lehet vegyes törtre használni a 0½ jelölést is?

Figyelt kérdés
0½ = 1/2. De használható-e ez a jelölés? Mert hallottam valahol, hogy csak 1-nél nagyobb törteket lehet vegyes törtté alakítani. Ergo a vegyes törtnél az egész szám helyére nem lehet a nullát írni. De mivan, ha mégis? És a -1/2 = -0½ mennyire helyes?
2018. aug. 13. 20:28
 1/8 anonim ***** válasza:
36%
nem lenne helyes
2018. aug. 13. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Miért nem?
2018. aug. 13. 21:56
 3/8 anonim ***** válasza:

Nem tudom a "hivatalos" választ.

De érzésre: elvileg lehetne, csak nem szoktuk. Mint ahogy a nagyobb helyi értékeken sem írjuk ki a nullákat, teljesen felesleges lenne.

Én ezt a példát szoktam hozni:

7, azaz hét

07, az is hét (0 darab tízes, 7 db egyes)

007, az is hét (0 db százas, 0 db tízes, 7 db egyes)

és lehetne folytatni a sort.

De a 007 mégis "értelmes": James Bond. :D

2018. aug. 13. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

[link]


"Mindenkor átalakitható vegyes számmá, vagyis egy egész szám s egy valódi tört összegévé"


Nyilván, amelyik nem áltört, az nem alakítható át "mindenkor" vegyes törtté. Tehát az 1/2-ed nem alakítható át. Elméletileg. De ez nem biztos. És úgy látom más sem tud rá egyértelmű választ.

2018. aug. 13. 23:01
 5/8 Wadmalac ***** válasza:

Nincs egészrésze. Lehetne így jelölni, csak teljesen értelmetlen, mert a sima 1/2-hez képest nincs plusz információtartalma.

Amerikaiak hajlamosak a tizedestörtnél is elhagyni a nulla egészt és csak a pont utáni törtértékeket kiírni, hasonló okból. Próbáld ki, a számológép is beveszi a tizedes törtet a nulla beütése nélkül. Csak nem praktikus, mert könnyen elnézhető.

Viszont a kérdésben lévő két írásmód felcserélése semmiféle félreérthetőség veszéllyel nem jár, így végképp értelmetlen a nulla kiírása.

2018. aug. 14. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Használható, csak felesleges. A 15-öt is írhatom 15/1 alakban, csak nincs sok haszna.
2018. aug. 14. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Különböztessünk meg két dolgot.

Vannak a természettörvények. Azok működnek, az ember nem befolyásolhatja őket. Ott van értelme a "nem lehet" kifejezésnek (már amit szokásosan jelent).

Vannak az emberi törvények, szokások. Ezek az emberi természetből következő praktikumok, két fő fajtájuk van: az egyértelműség igényéből származó és az emberi lustaságból származó. Az emberi törvények konszenzuson alapulnak, sok értelmes ember elfogadja, mert praktikus. De minden emberi törvényt akadnak, akik megkérdőjeleznek. Ezer oknál fogva, csak közöttük általában nincsenek értelmes okok.


Emiatt az 1/2 esetén azért nem használjuk a 0 1/2 változatot, mert nem praktikus, mert ebben egyeztünk meg, mert ez is egyértelmű. Így aztán "hivatalosabb" magyarázat nem létezik. Lehet nullával írni. Itt működik a "lehet". Csak nem érdemes, mert előbb utóbb érezni fogod a hátrányát.

2018. aug. 14. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a válaszokat.
2018. aug. 14. 11:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!