Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért zárt a zárt intervallum,...

Miért zárt a zárt intervallum, és mitől nyílt a nyílt intervallum?

Figyelt kérdés

Mindig összekeverem a kettőt. Nem tudom megjegyezni. Szerintem fordítva kellene lennie: a nyílt szerintem zárt, mert nem tartoznak bele a határoló pontok, azaz zárva van előttük. És a zártnál fordítva.

Mi a logikus magyarázata az elnevezéseknek?


2018. aug. 16. 16:19
 1/6 anonim ***** válasza:
91%
A zárt azért zárt, mert ha mondjuk a számegyenesen haladunk valamelyik "határ" felé, akkor van utolsó valós szám, ami még beletartozik. A nyílt intervallum határánál nincs utolsó szám, tetszőlegesen közelíthetjük a határoló értéket.
2018. aug. 16. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
A zárt intervallum zárt, a nyílt intervallum nyílt halmaz.
2018. aug. 16. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
65%

Tegyük fel mondjuk van ez az intervallum

[-2,3[

Ez balról zárt jobbról nyitott

Másképp ezt így írjuk le

-2-nêl nagyobb vagy egyenlő x <3

Mivel balról zárt ez azt jelenti hogy a -2 mêg beletartozik a halmazba

Viszont a 3 nyitott ezért ő már nem

Tehát -2-nèl nagyobb vagy egyenlő az x de háromnál kisebb

Remélem érted mit akartam ebből kihozni :)

2018. aug. 16. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Wadmalac ***** válasza:
46%

A nyílt és zárt kifejezés keverhetőségét szerintem el lehet fogadni, definíció, nézőpont kérdése, melyiket tekintjük zártnak, melyiket nyitottnak. Megegyezés kérdése, kívülről, vagy belülről nézve kell a zárt vagy nyitott szót értelmezni.

A megegyezés a "belső nézőpont", vagyis az a zárt, ami tartalmazza a saját határait.


Kívülről nézve lehetne fordítva is, de akkor meg azt kérdezhetnénk, hogy miért úgy van.


Csak a dolog megfordíthatóságáról:

Lipótmezőn a diliház udvara mellett elvezető gyalogosvényen sétálóknak a kertből kikiabál egy kezelt:

- Hét, ti ott! Sokan vagytok ott bent?


:D

2018. aug. 17. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 dq ***** válasza:

Így alakult. Itt van egy kis történelem róla angolul: sci-hub.tw/ [link] Legalább is a nyílt-zárt halmazok benne vannak, az intervallumok nem.


A hivatkozott "adott kifejezés első megjelenése" cikkekben lehet, hogy leírják a motivációt is, hogy miért így lettek elnevezve.


Azt kell észrevenni, hogy ezek a kifejezések teljesen esetlegesek. A zárt halmaz egy ideig "perfekt" néven élt, ahogy a nyílt halmaz a "test" nevet kapta (Dedekindtől, bár ő nem publikálta, ezért senki nem tudta hogy ő már elnevezte így).


-- --


Én ponthalmazoknál a nyíltnak a 'bizonytalan, változékony, eldöntetlen, képlékeny, stb' jelentésére asszociálok.

Nyílt kérdés (mint megválaszolatlan), nyílt kérdés (mint nem eldöntendő), nyított jövő (eldöntetlen) s.í.t.


A zárt pedig az ellentéte. ‘A vitát lezártnak tekintem’: eldöntöttnek, konkrétnak, véglegesnek.

Ennek megfelelően a síkon a nyílt halmazok amorf pacák, amelyeknek nincs szélük (de legalábbis nem tartalmazzák), elfolynak. A zárt halmazoknak meg jó vastag, rideg kontúrjuk van. Olyanok mint egy börtön felülnézetből.


Legalábbis számomra valami ilyesmit jelent :D (Bár én nagyon utálom a zártságot, és rengeteg negatív dolgot asszociálok hozzá. Láncokat, és nem védelmező falat vagy anyaméhet.)


-- --


A "zárt" szót a matematikában más környezetben is használjuk annak jelzésére, hogy valami valamiben hogy "benne van". Ezzel persze nem jutottál előbbre, mert úgy sem tudod megjegyezni, hogy a gömb benne levésével, vagy a határ benne levésével kapcsolatos (az utóbbival amúgy).

Egy művelet egy halmazra nézve zárt, ha a művelet eredménye benne van a halmazban. Pl: az összeadás zárt a természetes számok halmazán, de a kivonás nem. A zárt halmazok zártak a limeszpont vételére, ha ez segít.

( Itt vannak még példák angolul: [link] )


> Szerintem fordítva kellene lennie: a nyílt szerintem zárt, mert nem tartoznak bele a határoló pontok, azaz zárva van előttük.


Én ebben nem látom, hol az értelem.


Amúgy szerintem valahogy el kell kerülnöd, hogy életed végéig keverjed őket. És fogalmam sincsen, mi lehet a módszer rá :(

2018. aug. 17. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 dq ***** válasza:
A GYIK nem engedi a zárójeles linkek beszúrását, pedig a wikipédiában az url-ek egyre nagyobb részében van már. Nem tudom hogy bárkit érdekel-e, de itt a link újból [link] (a záró zárójelet kell kicserélni arra, hogy %29))
2018. aug. 17. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!