Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért kevéssé ismert ill....

Miért kevéssé ismert ill. legjobban kiborító, hogy a megfigyelő omlasztja össze a hullámfüggvényt a kvantumfizikában?

Figyelt kérdés

Zoltánkvantumfizikus kérdése :


Van egy érdekes tudományos eredmény, ami közvélemény kutatások szerint benne van abba a szűk csoportba, amely leginkább kiborítja az embereket ugyanakkor kevéssé ismert az átlagemberek számára, viszont következményei lényegesek. Az hogy idézem „A kvantumvilágban csak a megfigyelő képes összeomlasztani a hullámfüggvényt. Semmi más sem. Hétköznapi szavakkal élve: minden jel arra utal, hogy a tudatunkkal befolyással tudjuk a mikrovilág eseményeit, valamint arra is, hogy hogy nincs objektív valóság. „ ugyanolyan tudományos evidencia, mint a gravitáció mégis kevesen fogadják el vagy értik meg. [link] Mi lehet az oka?


Ismert, hogy a kvantumfizikában az elemi részecskék, köztük a fény(foton) is pusztán anyagtalan hullámok, melyekre valószínűségek érvényesek. Nem biztosan fognak viselkedni, hanem valószínűségi függvény szerint. Teszik ezt mindaddig, amíg ez a valószínűségi hullámfüggvény össze nem omlik. Ekkor részecskék lesznek és anyagi viselkedésűek. Nos ez az összeomlás, amikor részecskévé válik a hullám ezt tudatos megfigyelés váltja ki. Azt várnánk materialista szemmel, hogy egy tudattól független fizikai mérés az ami kiváltja a hullámfüggvény összeomlást, ennek ellenére ez nem így van.


Rengeteg kétréses kísérletet hajtottak végre. Próbáltak elektronokat, fotonokat lőni két rés felé illetve kettéosztani őket, hogy tudják vizsgálni mi történik velük vajon hullámként vagy részecskeként viselkednek-e. Mindannyiszor azt tapasztalták, hogy megfigyelés hatására omlik össze a hullámfüggvény, azaz lesz részecske a hullám. J.A.Wheeler kísérleteiben össze vannak fonódva a vizsgált kvantumrészecskék, így könnyebben vizsgálhatóak hisz amikor az egyik kvantum összeugrik, azonnal ezt teszi az összefonódott párja is. Azt találta Wheeler, hogy amikor csupán megfigyeljük az egyik ilyen összefonódott kvantumrészecskét már összeugrik a hullámfüggvénye, azaz részecskévé válik. Amint megnézzük pl melyik utat választotta a két lehetőség közül már részecskeként viselkedik, holott nem mértük meg. A legérdekesebb, ha később ezt az eredményt a megfigyelés tényét eldobjuk és ismét összekeverjük őket, helyreáll a hullámállapot. Azaz amikor már nem figyeljük meg ismét hullámmá válik és mindkét lehetséges úton továbbmegy illetve minkét résen átmegy.


Ezek alapvető kvantumfizikai eredmények mégis kevesen értik illetve kiborítja az átlagembert az eredményük. Mi lehet az oka?



2018. aug. 25. 16:28
1 2 3 4
 1/36 anonim ***** válasza:
47%
Én is sokat olvasok ezekről a kísérletekről, az említett késleltetett kvantumradírról is. Egyik tanulmánynak sem az a konklúziója, hogy bebizonyosodott a koppenhágai interpretáció. A kulcs az információ megléte. Ha megállapítható az útvonal, azaz létezik az információ, akkor részecske. Ha ez az információ nem létezik, akkor hullám. Hogy ennek az információnak egy megfigyelő számára való tudatosulása befolyásolja-e az eredményt, az ugyanúgy se nem igazolható, se ne cáfolható továbbra sem, mint eddig. Viszont valószínűbb, hogy nem befolyásolja.
2018. aug. 25. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 Mojjo ***** válasza:
81%
@1: Valószínűleg nem tudod, kinek válaszoltál. A kérdező egy jól ismert troll errefelé, aki évek óta kvantumfizikusnak kiadva magát ontja magából az ezós marhaságokat. Teljesen felesleges vele szóba állni, neki válaszolni, lepereg róla minden és maximum egy kioktató stílusban megírt újabb ezós maszlagot kapsz reakcióként tőle.
2018. aug. 25. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/36 anonim ***** válasza:
82%
Mojjo már leírta a lényeget, hiszen ő öreg róka a "szakmában". Mindenkit kérek, hogy NE válaszoljunk a provokációra, illetve reménykedjünk, hogy a modik átrakják az ezóba a kérdést. Én sem írok ide többet, de ezt fontosnak tartottam.
2018. aug. 25. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 A kérdező kommentje:

# 1/3 Pont az a lényege a J.A.Wheeler kísérleteinek, hogy megerősíti Bohr abban, hogy a tudatos megfigyelés omlasztja össze a hullámfüggvényt. Jó hogy olvasol, de értsd is meg. Az sem baj, ha önmagában a kísérletben gondolkozol el.


Amikor nem mérjük meg pusztán megfigyeljük a kvantumrészecskét, azt hogy melyik úton megy át illetve melyik résen, akkor összeugrik részecskévé. Maga a tudati megfigyelés miatt, csak ez változott meg. Kiderül-e melyik résen ment át az elektron számunkra ? Igen, akkor összeugrik és nem tudjuk meg mert részecske lesz nem pedig hullám. Mi magunk ugrasztjuk össze a hullámfüggvényt és nem pedig a mérés.


# 2/3 Kedves Mojjo marhaságokat te írtál tegnap az ősrobbanásos kérdésben, de most ezektől tekintsünk el. A kérdésem lényegére tudsz-e válaszolni ? Tudnád-e cáfolni érvekkel, ha szerinted marhaság amit ide írtam ? De nem személyeskedve ahogyan szoktad, hanem konkrétan, tudományosan?


# 3/3 Szerintem pont az a lényege ennek a forumnak is, hogy eszmét cseréljünk. Tudást és véleményt. Nem pedig az hogy becsmérelj, mert mondjuk nem egyezik a véleményed. Ráadásul amit leírtam nem véleményfüggő, hanem tudományos tény.

2018. aug. 25. 22:43
 5/36 Alex Fly ***** válasza:
18%
Nos, kedves kérdezőb ennek leginkább az az oka, hogy a megfigyelő nem az objektív valóságot figyeli meg, hanem az általa alkotott valóságot. És mive a megfigyelő alkotja a megfigyelés tárgyát, így nem mwglepőb ha amiről van információja, ott nem jelenik meg az információhiányból adódó hullámfüggvény...
2018. aug. 26. 03:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 anonim ***** válasza:
83%

#4/1

Ez nem igaz, ez a kísérletnek a szándékosan félreértelmezett ezoterikusok magyarázata, hazugság, és ezt neked is tudnod kell, ha nem csak a misztikus háttérzenés csillagos greenscreenes youtube videókból tájékozódsz.

Azt valóban kizárta, hogy a mérés omlasztaná össze a hullámfüggvényt. Ebből viszont még nem adódik a tudatosság szerepe, köze sincs hozzá, még csak nem is célja a kísérletnek a tudatosság kérdésének vizsgálata, maga Wheeler sem feltételezte soha.

Azt vizsgálta, hogy a fotonnak van-e determinált részecske/hullám állapota a detektálás előtt, és hogy az eredeti foton detektorra kerülése után az összefonódott részecske megmérése hogyan befolyásolja a kísérletet. Ennyi, még csak szó sem esik tudatosságról a tudományos (!!!) cikkekben.

Ha egy törölközőt dobsz a monitorra amin a melyik-út mérés eredménye van, akkor is ugyanúgy a részecske-mintát látnád a detektoron, nem számít, hogy tudatában van-e bárki is az információnak. A kísérlet eredménye az, hogy attól függően lesz hullám/részecske mintázat, hogy létezhet-e a melyik-út információ, akár a jövőben is. Tudatosságtól függetlenül, objektíven!

2018. aug. 26. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 anonim ***** válasza:
61%
A #3 válasz az egyetlen releváns válasz. Aki itt a témához szól hozzá, a tudomány rovatot bomlasztja. Pedig már így is sokkal lejjebb van, mint akár pár éve.
2018. aug. 26. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/36 anonim ***** válasza:
80%

>Zoltánkvantumfizikus kérdése :


Te még mindig létezel? Elég depresszív belegondolni, hogy ennyi év után még mindig ezt csinálod.

2018. aug. 27. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 anonim ***** válasza:
66%
Milyen rossz lehet már neki is ez :)
2018. aug. 27. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/36 A kérdező kommentje:

# 5/9 Nos, kedves kérdezőb ennek leginkább az az oka, hogy a megfigyelő nem az objektív valóságot figyeli meg, hanem az általa alkotott valóságot."


Hogy választod külön az általa alkotott valóságot az objektívtől? Mi alapján döntöd el melyik az?


***


# 6/9 Ez nem igaz, ez a kísérletnek a szándékosan félreértelmezett ezoterikusok magyarázata, hazugság, és ezt neked is tudnod kell..."


Pedig ez az egyetlen tiszta értelmezése a kísérletnek. Tudom, mert fizikus vagyok.


"Azt valóban kizárta, hogy a mérés omlasztaná össze a hullámfüggvényt. Ebből viszont még nem adódik a tudatosság szerepe,"


Megállapította, hogy a megfigyelés omlasztja össze a hullámfüggvényt. Mi a tudatos megfigyelésünk által, ahogy Wígner Jenő korábban rátapintott...


"Azt vizsgálta, hogy a fotonnak van-e determinált részecske/hullám állapota a detektálás előtt, és hogy az eredeti foton detektorra kerülése után az összefonódott részecske megmérése hogyan befolyásolja a kísérletet. Ennyi, még csak szó sem esik tudatosságról a tudományos (!!!) cikkekben"


Konrétan én még az egyetemi tanulmányaim előtt a '90-es évek elején olvastam a Scientific AMerican folyóoratban, hogy ennek a kísérletnek az értelmezése az, hogy az UNIVERZUM RÉSZTVEVŐ csupán. Mi emberek a tudatosságunk által, azzal ahogy gondolkodunk a világról, amilyen kérdéseket felteszünk róla, ezáltal formáljuk a világot.

Utána lehet nézni!


Ezeken gondolkozz el. Nem mondhatod, hogy a Scientific American nem elég tudományos.


"Ha egy törölközőt dobsz a monitorra amin a melyik-út mérés eredménye van, akkor is ugyanúgy a részecske-mintát látnád a detektoron, nem számít, hogy tudatában van-e bárki is az információnak."


Nem derülhet ki számodra, melyik úton ment vagyis amikor a törülközőt felveszed már lejátszotta a kirakóst az elektron és úgy ment, hogy ne derüljön ki melyik utat válaszotta. Ezek elemi logikai konzekvenciák


***


# 8/9 Te még mindig létezel? Elég depresszív belegondolni, hogy ennyi év után még mindig ezt csinálod."


Szerintem ez, hogy a gondolataink, vágyaink határozzák meg a jövőt ez szebb, mint hogy te random összeállt anyaghalmaz vagy csupán, megközelítőleg semmiféle befolyással az életedre.

2018. szept. 22. 14:46
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!