Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Schrödinger macskája nem egy...

Schrödinger macskája nem egy megfigyelő maga is, ellehetetlenítve ezzel a kísérletet?

Figyelt kérdés

2017. nov. 15. 09:45
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
89%
a macskát helyettesítheted mással is, nem az a lényeg
2017. nov. 15. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
De bármilyen élőlénnyel ha helyettesítem, az megfigyelő marad.
2017. nov. 15. 12:40
 3/18 Wadmalac ***** válasza:
55%

Nem. A macskás analógia már csak ezért is sántít.

Makroszinten (legalábbis egyelőre) lehetetlennek tűnik a szuperpozíció létrejötte.

A macska jelen tudásunkon egy részecske, atom, maximum egy molekula. Ezért is nagyon zavaró laikusnak a macskás behelyettesítés.


DE:

Egyébként, ha más okból nem omlana össze a szuperpozíció makroszinten, maga a szuperpozícióban lévő valami nyugodtan lehetne "megfigyelő". A szuperpozíció csak akkor omlik össze, ha a szuperpozícióban lévő halmaz és az akörüli, nem szuperpozícióban lévő környezet közt van információátadás.

Ha úgy veszem, egy szuperpozícióban lévő ember, mérőműszer saját magát mérve nem omlasztja össze a szuperpozíciót, mert információforgalma csak a szuperpozícióban lévő halmaz elemei közt lenne.

2017. nov. 15. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 Mojjo ***** válasza:
31%
@3: A macska nem szuperpozícionál. Az csak megdöglend a radioaktivitástól.
2017. nov. 15. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

> @Wadmalac

A kérdés ettől még jó, mert felveti, hogy a szuperpozíció esetleg relatív, illetve hogy egy rendszeren belülről és kívülről vizsgálva egy részecskét (macskát?) különböző állapotokat látunk.

Tehát ha mondjuk a macska hátán egy bolha vizsgálja, akkor összeomolhat a macska eredeti állapota és lehet mondjuk élő, de ez az információ nem jut ki a dobozból, tehát Schrödinger szempontjából továbbra is a két állapot szuperpozíciójában van a macsek.

(??)

2017. nov. 15. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 Wadmalac ***** válasza:
55%

#5: A kommentem második felében erre próbáltam utalni.

Itt szét kell választani a halmazokat és azok közti információforgalom dönt az összeomlásról.

Konkrétan nehezen tudom elképzelni, hogy a bolha és a macsek közt ne lenne infóforgalom, lévén fizikálisan is érintkeznek. De ebbe ne merüljünk bele túl mélyen, mert megint csak elkezdünk rossz analógiából következtetéseket levonni a jelenségre.

2017. nov. 15. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 Wadmalac ***** válasza:
36%

#5: Még egy dolog, ami most nekem újdonság. Lehetséges olyan matrjoska jelenség, hogy halmaz szinteken relatívan a szuperpozíció nézőpont szerint egyszerre lehet összeomolva meg nem is? (tehát két "belső" halmaz közti nézetben összeomlik, de egy külső halmazhoz képest nem).

Szerintem itt valami nem kerek. Én ilyenről nem hallottam, de most már érdekel, tévedek-e.

2017. nov. 15. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
..Ami azt jelentené, hogy amikor megvizsgálunk egy részecskét, akkor valójában csak beljebb kerülünk a matrjoska babában, de magával a részecskével semmi nem történik, pontosabban megfigyelőtől függ, hogy valóban történik-e bármi. (Na jó, ez tényleg messzire vezet.)
2017. nov. 15. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 Wadmalac ***** válasza:
58%

Engem az zavar, hogy eddig nem hallottam semmi olyat, hogy az összeomlás relatív, nézőpont kérdése.

Szuperpozíció vagy van, vagy nincs.

2017. nov. 15. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Ja, egyébként én sem hallottam, csak tovább gondoltam a kérdést és amit írtál.

:))

2017. nov. 15. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!