Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fejre ugró pörgettyű?

Fejre ugró pörgettyű?

Figyelt kérdés
Mi a fejre ugró pörgettyű működésének magyarázata?
2010. jún. 21. 17:17
 1/8 anonim ***** válasza:
5%
Fejre ugró pörgettyű .... hmmmm ... Jól van fiam(lányom). Ülj le, egyes !
2010. jún. 21. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
81%
Az 1. válaszolónak: nem hülyeség, amit a kérdező kérdezett! Van olyan, hogy "fejre ugró pörgettyű", pontosabban fejreálló pörgettyű. Én is láttam már; hogy pontosan hogy működik, azt nem tudom. Írd be a Google-be, biztos van róla valami az Interneten.
2010. jún. 22. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
5%
Én, az első válaszoló tökéletesen tisztában vagyok ezzel, csak azt reméltem, hogy ezzel inspirálhatom a kedves kérdezőt, hogy rákeressen, és onnan akár kiokoskodja a működését ;) Csak egy kis önállóságot szerettem volna kicsikarni, de te elrontottad :P
2010. jún. 22. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Kedves válaszolók!


Én már igen sok helyen kerestem az interneten, és a google -vel is, de számomra kielégítő választ nem kaptam.

A viszonylag legtöbb információt -amely megbízható forrásból származik - itt találtam:


[link]


De nem szerepel a magyarázat, pusztán annyi, hogy a súrlódási erő nyomatéka játszik döntő szerepet.


Hasonló módon egy alapszíntű egyetemi tankönyvben is csak ehhez hasonlót találtam.


Elképzeléseim természetesen vannak.


A kérdést pedig azért tettem fel, hátha kapok egy magyarázatot.

2010. jún. 22. 20:23
 5/8 anonim ***** válasza:
Annyit tudok erről a fajta pörgettyűről, hogy matematikailag még nem tudják teljesen leírni a mozgását...
2010. jún. 23. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Szia, otthon megnézem az egyetemi tankönyveimet meg jegyzeteimet, mert sajna nem emlékszem többre, mint amit Te is írtál... (Múltkor már láttam a kérdést és meg akartam nézni, de kiment a fejemből)


Bocs az offért, de ha a kérdés a "megválaszoltaim" közé kerül, akkor talán nem felejtem el megint. :)

2010. jún. 24. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

Én úgy gondolom, hogy amikor megpörgeted ezt a pörgettyűt, mivel a tökéletes gömbszimmetriát megsérted a kis pöcökkel, kis zavar (ún. perturbáció) hatására is látványos változás megy végbe. Innen a pöcök oldalra fordulása. Amikor már kimozdult a függőleges tengelyéből természetesen a tehetetlenségi erők is hozzájárulnak, hogy gyakorlatilag soha ne kerülhessen vissza a kezdeti helyzetbe. A súrlódás nyomatéka pedig az átfordulást segíti olyan módon, hogy ha tegyük fel a pöcök a vízszintes síkban körmozgást végez, akkor aszimmetrikus a pörgettyű. A kisebb nyomaték kedvéért (mint a műkorcsolyázó miközben forog és behúzza a karját) szeretne a forgás tengelyéhez közelebb kerülni, de felfelé nem mehet, így lefelé indul el.

Nagyon kimagyarázott és kicsit nyakatekert válasz, de talán valami hasznos csak van benne.

amúgy szerintem, megvan a pontos matematikája.


üdv

2010. jún. 24. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Az én elképzelésem a következő:


Ez a pörgettyű egy súlyos pörgettyű. Tehát saját súlyánál fogva egy plussz nyomatékot fejt ki, aminek hatására következik be a precesszió.


De a pörgettyű "gömbi" része ezért nem egyetlen egy pontban érintkezik az alátámasztással, hanem egy kör vonal mentén járna az érintkezési pont. Ez történne, ha nem volna súrlódás.


Viszont a súrlódás hatására a pörgettyű csillapodó forgómozgást végez.

Ennek hatására a pörgettyű szimmetriatengelye és az alátámasztás normálisa által bezárt szög növekszik.


A "gömbi" rész és az alátámasztás érintkezési pontja pedig nem körvonal - mentén helyezkedik el, hanem egy spirális görbe mentén.


Tehát a pörgettyű folyamatosan "dől el" az asztal felé.


De vajon miért áll utána fejre? Mi által van az energia biztosítva?


Továbbá egy érdekes dolog a következő is:

A fejre állás után a pörgettyű sulypontja magasabbra kerül.


Nyugalmi állapotban akkor van egy test stabil egyensulyi állapotban, ha a test potenciális energiájának az adott helyzetben minimuma van. (Lagrange - Dirichlet - tétel)


A forgó állapotban pedig a pörgettyű azt mutatja, hogy stabilabb a forgó test, ha a súlypontja magasabban van.

2010. jún. 25. 16:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!