Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Realitás tud lenni a genetikai...

Realitás tud lenni a genetikailag programozott mesterséges vírus?

Figyelt kérdés
Részemről nem vagyok annyira képben mikrobiológiából, hogy el tudjam dönteni. Lehetséges mesterségesen olyan vírust előállítani, ami genetikai azonosítással dönti el, hogy mennyire aktívan táplálkozzon a gazdatestből? (Konkrétan megölje-e?) Vagy az egész csak Hollywood-i sületlenség? Örülnék valaki olyan véleményének, aki otthonosan mozog a mikrobiológiai világában, és nem csak találgat holmi sci-fi-thriller blogok alapján.

2018. szept. 26. 23:19
 1/9 EagleHUN ***** válasza:
100%

Először is mielőtt válaszolnék, tisztázzunk pár dolgot:


A vírus nem táplálkozik! A szaporodáshoz a gazdatest sejtjeit használja fel és az adott sejtet minden esetben megöli ezzel, kivétel nélkül.

Az hogy maga a gazda túléli-e, vagyis a vírus nem tud túl sok sejtet elpusztítani ahhoz hogy maga a gazda is elpusztuljon, szinte kizárólag az immunrendszerén múlik, le tudja -e győzni időben vagy sem.

Az a helyzet hogy a közelmúltig (kb 20-30 évvel ezelőttig) igazi vírus ölő szerek sem álltak rendelkezésre az orvosoknak. (Nem összekeverendő az antibakteriális szerekkel amik lassan 70 éve vannak!) Csak védőoltás ami régóta van és létezik vírusok ellen. Illetve manapság már van néhány vírusellenes gyógyszer is, de nem nagyon osztogatják csak ha nagy a veszély.


Ezt a videót érdemes a témában megnézni:

https://www.youtube.com/watch?v=EHbTqMbHxwk

2018. szept. 27. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 EagleHUN ***** válasza:
100%

A kérdésre az előbbieken felül válaszolva:

Igen képesek tervezni és fel is építeni vírus DNS -t, mivel ismerik soknak a genetikai kódját így össze is tudnak rakni egy teljesen újat.

Sőt elvileg ezt meg tudják úgy csinálni hogy rá tudják állítani egy adott genetikai kódra is, hogy csak az ilyen genetikával rendelkező egyedeknél működjön.

Nos azok közül az egyedek közül aki megfertőződne egy ilyennel mind meg is halna. Közel 100%-os halálozási aránnyal.

De nagy a kockázata a mutációnak így azt senki nem tudná garantálni hogy pl egy ilyen eleresztett vírus végül nem irtja -e ki az egész emberiséget!

Ami nem kiélezett egy adott genetikára azzal is pont ez a gond. Emiatt ha fejlesztettek is ilyesmit nem fogják bevetni mert őrültség.


Szóval részben Hollywoodi sületlenség de azért valami valóságalapja csak van. Csupán emészthetőbb formába öntötték.

2018. szept. 27. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Jelenleg a vírusokkal amiket itthon is gyártunk kísérleti céllal.

Keress rá a Cre-Lox rendszerre. Promoterekre... Vagy pl Thy1-cre mice.


Magyarul vannak olyan specifikus genetikai elemek amik egyes sejttípusokon fejeződnek ki, és ott fog hatni célzottan a vírus, pl bejuttat egy fluoreszcens fehérjét és azok a sejtek zölden világítanak mondjuk csak bizonyos neuronokban UV alatt.


Lényegében sejt szinten lehet célozni és génmódosítani utólag embert is.

Ez nem fertőző vírussal is megy, de innen már kitalálható, hogy patogén vírussal is lehetne célsejteket elpusztítani.


Viszont ezek konzervált genetikai kódok emberek között.


Ha pl a zsidó gént keresed, vagy konkréntan Orbán Viktor genetikai jellemzőit... arra már nem lehet csak úgy vírust tervezni. Esetleg csak férfi/női vírust hirtelen el tudnék képzelni, de rasszok között válogatót nem, mert az nagyon komplex. Bizonyos mutációkat hordozó egyénekkel már lehetne számolni.

2018. szept. 27. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
75%

Tehát félig válaszoltam a kérdésedre, nap mint nap használunk olyan genetikailag lecsupaszított génmódosító vírusokat, amivel ha megszúrod az ujjadat, max helyileg pár idegsejt fluoreszkál... ennyire célzott a cucc. Tehát a többi sejtet békénhagyja, nem is szaporodik. A vírus aktivitása így nagyon függ a víruspartikulumok mennyiségétől amit beinjrkciózol.


Olyat szerintem lehetne csinálni, hogy benne hagyjuk a patogén részeket a vírusban... inaktívként, majd aktiválni egy markerre. Technikailag ötletem sincs, itt szigorúan tiltott patogén GM vírusokkal kísérletezni így. Igy a 100 db vírus van, akkor 100 db-ból amennyi átjuk a sejtfalon megfertőzi, de nem öli meg.


Ha már patogén mint égy nátha AAV, az már teljesen problémás, mivela a célsejt pusztulásával is jár a vírus legyártása.


Ja meg ilyen technika is van, Tet-off vagy on.

Ez a vírus bejuttatja a sejtekbe a génmódosótott fehérjét, de az csak akkor expresszálódik, ha egy antibiotikumot kap / nem kap az illető.


Mondjuk megfertőződsz patogén vírussal, pusztítja a sejtjeidet, szaporodik... de a szaporodás genetikai anyaga tet-off, tehát csak addig osztódik amíg nem kapsz antibiotikumot.


Pl a vírus bejuttat egy ferhérjét ami kikapcsolja a neuront ha wifi sugárzás éri. Ha Doxiciklint szedsz akkor elkezdi kifejezni a wifi fehérjét.... te meg felrobbansz agyilag távirányítóval:d ha abbahagyod a doxit, akkor elmúlik..mert nem expresszál tovább.

2018. szept. 27. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Ez a genetikailag módosított vírusos dolog szerintem főként csak ijesztgetés. Ha biológia fegyvert akar valaki használni, akkor nem módosítani semmit, mert így is van miből "válogatnia". Az evolúció már előállította a "megfelelő" biológia fegyvereket, mivel itt a reprodukció gyorsaságát és a pusztítás mértékét kell összehozni. Egyik sem lehet túl nagy anélkül, hogy a másik rovására ne menjen. PL. olyan lehet, hogy egyáltalán nem veszélyes (persze csak elméletileg), s akkor bármennyire tud terjedni. A halálosság viszont nem lehet túl nagy, mivel akkor nem tud terjedni, vagy csak kis ideig. Mondjuk ez minden populációra igaz, mert mindegyiket korlátozza valamilyen forrás.
2018. szept. 27. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 EagleHUN ***** válasza:
100%

" PL. olyan lehet, hogy egyáltalán nem veszélyes (persze csak elméletileg), s akkor bármennyire tud terjedni. A halálosság viszont nem lehet túl nagy, mivel akkor nem tud terjedni, vagy csak kis ideig. Mondjuk ez minden populációra igaz, mert mindegyiket korlátozza valamilyen forrás."


Ez azért nem teljesen így van. A lappangási idő hossza is befolyásolja az egész kimenetelét. A hosszú lappangási idejű de halálos biofegyverek a legveszélyesebbek. Mert elterjedhet az egész világon mielőtt lenne bármi jele azaz kitörne a járvány!

2018. szept. 28. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, megnéztem a videót is.


A vírus vs. baktérium tévedésemért ezúton szeretnék bocsánatot kérni, mert nekem kedves a plazmatévém épsége :)

2018. szept. 28. 10:56
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Szép válaszokat kaptál, de az első válasznak egy része nem igaz:

"A szaporodáshoz a gazdatest sejtjeit használja fel és az adott sejtet minden esetben megöli ezzel, kivétel nélkül."


Nem, nem minden vírus öli meg a sejtet, például a hepatitis B vírus sem öli meg. Ezért aztán szépen el lehet éldegélni tünetmentesen hepatitis B vírussal a májunkban. Ha valakinek az immunrendszere észreveszi a vírust, akkor az immunrendszer próbálja elpusztítani a fertőzött májsejteket (nem a vírus). De a fertőzöttek egy részében szaporodik a vírus, különösebb baj nem lesz. Több ilyen vírus van, egy részük nem is tud betegséget okozni.

2018. szept. 30. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tippet. Ha még valaki olvassa ezt a topic-ot, talán segíthetne egy olyan kérdés megválaszolásában is, amiről gőzöm sincs, hogyan fogalmazzam egyszerű kérdéssé, hogy feltehessem külön kérdésként.


Az olyan vírusok / baktériumok, amik konkrétan genetikai azonosítás szerint aktiválnak (vagy nem aktiválnak) egy funkciót, milyen folyamattal / hogyan azonosítják az aktuális környezetüket? Például meg tudnak találni egy adott szekvenciát a kromoszómákban, és hozzá tapadnak, mint valami mágnes, vagy valami hosszabb folyamat eredménye, mint például egy teljes fehérje láncot kell ismerniük az elejétől kezdve a kérdéses láncrészletig? Vagy valami egészen más?

2018. okt. 1. 11:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!