Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az adaptív optika elvét...

Az adaptív optika elvét lehet-e űrteleszkópon használni amely a földet kémleli?

Figyelt kérdés

( [link]


Ha lehetséges, akkor ezzel talán már régóta figyelnek a titkosszolgálatok is, akár az arc is látható. A légköri torzulásokat tudtommal az űrből is lehet korrigálni. Minden építőjellegű hozzászólás jöhet.



2018. szept. 29. 22:15
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem kizárt, hogy a kémműholdakban alkalmaznak adaptív optikát, de szerintem az teljesen más mint amit linkeltél.


Az kifejezetten a távoli objektumok megfigyelésére alkalmas lézeres rendszer.

2018. szept. 30. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 sadam87 ***** válasza:

Tudtommal nem használnak, nehezen is lehetne, mert az adaptív optika működéséhez egy fényes pontszerű fényforrás kell. Ez az éjszakai égbolton viszonylag könnyen megoldható akár természetes, akár lézerrel létrehozott mesterséges vezetőcsillag létrehozásával.

Ugyanakkor a nagy felbontású kémműholdak értelemszerűen nappal tudnak működni. Ekkor viszont (elegendően fényes) mesterséges fénypontot létrehozni nem lehet. A földi fényforrások közül pedig nem hiszem, hogy lenne erre megfelelő.

Ugyanakkor tudtommal a kémműholdaknál a légköri zavaró hatás kisebb probléma (legalábbis ideális körülmények között), hiszen a zavaró hatás nem a távcsőnél (műholdnál), hanem a lefényképezendő objektum közelében van. A kémműholdak felbontását elsősorban a távcsövük maximális átmérője korlátozza. (A elméletileg elérhető legnagyobb szögfelbontás a távcső átmérőjének és a használt fény hullámhosszának hányadosával arányos.)

Természetesen nem lehet pontosan tudni, hogy mekkora a felbontása a jelenlegi kémműholdaknak, de a legnagyobb elméleti felbontást 6 cm körülire szokták becsülni.

[link]

2018. szept. 30. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat.


2. hozzászóló:

"Ekkor viszont (elegendően fényes) mesterséges fénypontot létrehozni nem lehet."


Ez csak kvázi laikus gondolkodás, de mi a helyzet a nem látható spektrumú fénnyel? Azt éjjel-nappal lehet(ne) sugározni(mondjuk infrában, vagy eleve ott a bolygó mint infra forrás. Sima meteorológiai éles képek is készülnek róla...). Az amerikai katonai tankok is látnak sötétben. Sőt, Youtube videókban többször elmondták, hogy jobban is mint nappal. Csak kérdezem, gondolkodtam.

Jó volna valaki olyan embert is itt meghallgatni aki ilyesmikkel foglalkozik...

2018. nov. 1. 12:04
 4/5 sadam87 ***** válasza:

Nem igazán értem, mire gondolsz. Az adaptív optikánál a pontszerű fényforrás azért kell, hogy annak a segítséget gével tudják a képet korrigálni. Akkor jó a kép, ha tényleg pontnak tűnik. Ebben az infrasugárzás nem tudom mit segítene (bár persze azt is lehet detektálni.

Emellett a fényforrásnak a megfigyelt részen kell lennie. Magyarul ha így akarná megfigyelni az USA Oroszországot, onnan kéne reflektorozniuk. Ráadásul ezek a műholdak gyorsan mozognak a felszínhez képest.

2018. nov. 2. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Pontszerű fényforrás, ötlet: A földről az űr felé sugározva más hullámhosszokon(frekvencián) már látszat valami pont szerűnek. Nem? Nem muszáj, hogy a nagyon szóródásra képes látható fény legyen használva. Más spektrumra ami szinte alig szóródik az már jó lehetne. Nem? Csak kérdezem.
2018. nov. 22. 16:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!